ВИЧ/СПИД Туберкулез
на главную
RU / UA
Общенациональная горячая линия
по вопросам ВИЧ/СПИД и туберкулеза
0 800 50 30 80
График консультирования специалистов
Задать вопрос в чате Написать письмо на e-mail

Вопросы и ответы

Популярные вопросы


Архив:

Диагностика, проба Манту (134)

Контакт с больным (51)

Пути передачи (43)

Лечение (135)

Профилактика, прививка БЦЖ (64)

После выздоровления (44)

Общие вопросы (110)

Права человека (102)


ВопросДоброго дня ще раз! Дякую за відповідь. А скажіть ще, будь-ласка, які саме обстеження входять до переліку профілактичного огляду і куди записують готовий результат, щоб його показати на роботі? Вибачте, що задаю багато питань, раніше не працювала офіційно,а зараз з цим стикнулась,нема в кого запитати, в інтернеті нічого не зрозуміло. Дуже дякую!
ОтветДоброго дня! Ми раді, що можемо Вам допомогти. Стосовно Вашого запитання: Медичні огляди включають: 1) опитування особи або її законних представників, які звертаються за медичною допомогою; 2) фізикальне обстеження особи: огляд, перкусія, пальпація, аускультація, вимірювання маси тіла; 3) рентгенівське обстеження за результатами опитування та фізикального обстеження; 4) бактеріологічне дослідження мокротиння на наявність збудника туберкульозу за результатами опитування та фізикального обстеження; 5) обстеження дітей з використанням специфічних внутрішньошкірних тестів за результатами опитування та фізикального обстеження. Результати проведення медичного догляду заносяться до таких форм первинної облікової документації: 1) форма № 026/о «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)» 2) форма № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», 3) картка працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду 5) форма № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого» 6) форма № 003/о «Медична карта стаціонарного хворого».
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДобрий день! Скажіть, будь-ласка, чи існують якісь обов’язкові профілактичні медичні огляди на туберкульоз? Хто повинен їх проходити обовязково?
ОтветДоброго дня! Так, з метою своєчасного виявлення хворих на туберкульоз і осіб, інфікованих мікобактеріями туберкульозу, для запобігання поширенню цього захворювання, проводяться обов’язкові профілактичні медичні огляди на туберкульоз. Медичним оглядам підлягають: 1) малолітні та неповнолітні особи – щороку; 2) працівники окремих професій, виробництв та організацій, професійна діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та/або виконанням робіт, під час здійснення яких є високий ризик зараження збудником захворювання на туберкульоз інших осіб, – до прийняття на роботу та надалі – щороку; 3) студенти вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації – перед початком проходження виробничої практики, що передбачає виконання робіт, зазначених у підпункті 2 цього пункту; 4) особи, стосовно яких суд обрав запобіжний захід у вигляді взяття під варту, – протягом першої доби з моменту взяття під варту; 5) особи, які тримаються в установах виконання покарань, – під час прибуття до цих установ, а надалі – не рідше одного разу на рік та за місяць до звільнення, про що робиться відповідний запис у довідці про відбуття покарання; 6) особи, звільнені з установ виконання покарань, – протягом місяця після прибуття до місця проживання чи перебування; 7) особи, віднесені до груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз, – щороку. Будьте здорові!
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго дня! Зазворів на інфільтративний туберкульоз леген.Назначили лікування. Лікуюсь другий місяць Особливого покращення не бачу. Скажіть чи можна якісь немедикаментозні методи застосовувати? В інтернеті багато пишуть, а мій лікуючий лікар каже, що це дурня.
ОтветДоброго дня! По-перше, Ви повинні пам’ятати, що успіху в лікуванні може бути досягнуто ТІЛЬКИ при адекватній протитуберкульозній терапії. При невиконанні цих умов виникає ризик прогресування специфічного процесу! Немедикаментозні методи лікування включають в себе фізичні (фізіотерапевтичні) методи та народні засоби (барсучий жир, висушені комахи та ін.). Більшості фізичних факторів, які застосовуються у фтизіатрії, притаманні протизапальна, десенсибілізуюча, знеболювальна, бронхолітична та імунокорегуюча дія. Відома пряма бактеріостатична дія на мікобактерії туберкульозу лазерного випромінювання. Фізичні методи лікування, які призначаються на початку лікування, сприяють прискоренню ліквідації клінічних ознак захворювання, розсмоктуванню інфільтрації та вогнищ, припиненню бактеріовиділення. Комплексна терапія сприяє скорішому абацилюванню харкотиння, дозволяє скоротити термін стаціонарного лікування високої вартості та проводити його в умовах денного стаціонару чи амбулаторно, що значно знижує загальну вартість курсу лікування. Якщо говорити про немедикаментозне лікування, то його ефективність не підтверджена науковою медициною, тому воно не може бути включено в рекомендовані стандарти лікування.
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго дня! Що означає категорія 5.2?
ОтветДоброго ранку! Категорія 5, група 5.2 . До неї відносяться особи: контактні з хворими на туберкульоз, що виділяють МБТ, а також із хворими туберкульозом тваринами; з латентною туберкульозною інфекцією (віраж туберкульонової проби Манту з 2 ТО, гіперергічні реакції на туберкулін), що встановлена в медичних та соціальних групах ризику; діти молодшого віку, що контактують із хворими на активний туберкульоз, які не виділяють МБТ; діти, батьки яких контактують із тваринами інфікованими туберкульозом.
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго дня! Племінник потрапив в лікарню, при обстеженні виявили рецидив. Більше нічого лікарі не кажуть. Що це таке? Воно лікується?
ОтветДоброго ранку! Рецидив може бути зареєстрований у хворого, який успішно закінчив повний курс антимікобактеріальної терапії та вважався вилікуваним, або закінчив основний курс лікування з результатом «лікування завершено», а зараз у нього повторно виявляється активний туберкульозний процес. Рецидив туберкульозу може бути з бактеріовиіленням (МБТ+) і без бактеріовиділення (МБТ–). Лікування проводиться стандартизоване, згідно категорії,з урахуванням результату на резистентність.
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго ранку! Вибачте, що так рано потурбувала. Скажіть, будь-ласка, у яких випадках можна зробити тест ампліфікації нуклеїнових кислот?Що це за тест? В мене підозрюють туберкульоз жіночих статевих органів, але ніяк не підтвердять. Дякую. Чекаю на вашу відповідь.
ОтветДоброго ранку! Тести ампліфікації нуклеїнових кислотмають високу діагностичну цінність при підтвердженні ттуберкульозу жіночих статевих органів (при виявленні ДНК МБТ виділеннях та менструальній крові). Тести ампліфікації нуклеїнових кислот дозволяють знайти дуже невелику кількість мікроорганізмів. Метод дозволяє виявляти збудника туберкульозу навіть при вмісті десятків чи сотень мікроорганізмів у 1 мл досліджуваного матеріалу. Ампліфікується генетичний локус мікобактерії туберкульозу. У порівнянні з культуральними методами виявлення МБТ, які є повільні, дорогі і вимагають спеціальних навичок та умов їх проведення, пов’язаних з їх біологічною небезпекою, тести ампліфікації ідеальні для виявлення збудника туберкульозу. Вони швидкі, відносно дешеві й безпечні, не вимагають спеціального навчання, тому що широко використовуються для ідентифікації інших мікроорганізмів.
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго дня! Захворіла на дисемінований туберкульоз легень.Знаходжусь на лікуванні в Львівській тублікарні. Даютьдуже багато препаратів,боюсь чи витримає печінка. В мене ще віл. Лікар назначив ще препарати від печінки. А скажіть, чи є препарати від нервів? Начиталась, що протитуберкульозні препарати дуже впливають на нервову систему. Можна цьому якось запобігти? Дякую за відповідь.
ОтветДоброго дня! Так, можна запобігти виникненню деяких побічних ефектів, наприклад, периферичної невропатії, що виникає в результаті прийому ізоніазиду. Ця реакція може бути присутньою у вагітних жінок та у ВІЛ-інфікованих пацієнтів, у зловживаючих алкоголем, а також тих, хто погано харчується, хворих на діабет та хронічні ураження печінки. Ці пацієнти повинні одержати профілактичне лікування вітамінами групи В (наприклад,піридоксином), разом з прийомом протитуберкульозних препаратів. В будь-якому, випадку, якщо Вас щось турбує, Ви повинні відразу сказати про це своєму лікуючому лікарю. Будьте здорові!
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго дня! Чоловік захворів на туберкульоз. Лікар сказав лягати в лікарню на півроку. Це дуже довго, у нас маленькі діти, працює тільки чоловік.Скажіть, будь-ласка, чи можна зробити операцію, щоб так довго не приймати лікування.
ОтветДоброго ранку! По-перше, мова про хірургічне лікування може йти не раніше 8-го тижня лікування. І то, для його проведення, є чіткі показаня, а саме: - у випадку резистентності до більшості протитуберкульозних препаратів та чутливість до 2-3 помірно активних у відношенні МБТ препаратів. - якщо збережена або незначно зменшена функція легень - якщо лкалізація процесу в межах долі/легені - при відсутності туберкульозу головних бронхів/трахеї. Ви повинні розуміти, що оперативне лікування, все одно, не виключає консервативного. Лікування має тривати не менше 18 міс.
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго ранку! Скажіть, будь-ласка, чи мали мене госпіталізувати в диспансер, якщо є запалення в легенях? Мокроту здавав, туберкульозної палички не знайшли.
ОтветДоброго ранку! Все залежить, які саме зміни виявлено в легенях при обстеженні. У випадку, якщо КСБ не виявлені в жодному з 3 досліджуваних мазків мокротиння, а рентгенологічно визначаються інфільтративні або вогнищеві зміни в легенях, проводиться лікування антибіотиками широкого спектру дії тривалістю до 2 тижнів. При цьому не можна застосовувати препарати, що мають протитуберкульозну активність (рифампіцин, мікобутин, препарати групи фторхінолонів). У випадку відсутності ефекту від проведеної терапії антибактеріальними препаратами широкого спектра дії, пацієнт повинний бути направлений для додаткового обстеження в протитуберкульозну установу. У випадку, якщо КСБ не виявлені в жодному з 3 досліджуваних мазків мокротиння, але рентгенологічно в легенях визначається дисемінація, округле утворення, порожнина, збільшення внутрішньогрудних лімфатичних вузлів, плеврит, пацієнт повинний бути направлений для подальшого обстеження, що включає інструментальну діагностику з метою морфологічної, цитологічної і мікробіологічної верифікації діагнозу, у протитуберкульозну установу.
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ
ВопросДоброго дня! Донька захворіла на туберкульоз, лікується. Чи можуть її відсторонити від роботи після того, як вона завершить лікування? Які є накази чи закони по цьому питанню? Дякую за відповідь.
ОтветДоброго дня! За Переліком особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб туберкульоз є особливо небезпечною інфекційною хворобою. Відповідно до ст. 30 «Основ законодавства України про охорону здоров’я», особи, які є носіями збудників інфекційних захворювань, небезпечних для населення, усуваються від роботи та іншої діяльності, яка може сприяти поширенню інфекційних хвороб, і підлягають медичному нагляду і лікуванню за рахунок держави з виплатою в разі потреби допомоги по соціальному страхуванню. За ст. 9 цього ж закону громадяни можуть бути визнані тимчасово або постійно не придатними за станом здоров’я до професійної або іншої діяльності, пов’язаної з підвищеною небезпекою для оточуючих на підставах і в порядку, передбачених законами України. Так, відповідно до ст. 23 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» від роботи відсторонюються особи-бактеріоносії, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб (якщо їх неможливо перевести на іншу роботу). Також такі особи можуть бути визнані тимчасово або постійно не придатними за станом здоров’я для виконання певних видів робіт . Порядок відсторонення осіб від роботи або іншої діяльності (в тому числі, навчання) регулюється відповідною Інструкцією , за п. 1.2. якої такому відстороненню підлягають, зокрема, хворі на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби та особи, які є носіями збудників інфекційних захворювань (що підтверджується медичним висновком). Відсторонення таких осіб здійснюється за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби, яке зобов’язує власників (або уповноважений орган чи посадову особу) підприємств, установ, організацій у встановлений термін усунути від роботи або іншої діяльності зазначених у поданні осіб . Подання або дії щодо забезпечення його виконання в місячний термін можуть бути оскаржені вищестоящому головному державному санітарному лікарю або до суду. Відсторонити осіб у зазначеному вище порядку можна у випадку, якщо хворий (носій збудників захворювань) вже працює чи навчається. Разом з тим, не відомо, яким чином цей порядок застосовувати, якщо особа на момент початку захворювання ще не вступила до навчального закладу і не працювала. Більш того, хоча на Міністерство охорони здоров’я України покладається затвердження переліку видів робіт, для виконання яких особи, хворі на туберкульоз, можуть бути визнані тимчасово або постійно непридатними – судячи з усього, подібний перелік досі не затверджено. У будь-якому випадку, з аналізу чинного законодавства у даній сфері видається, що особу можна обмежити у роботі та навчанні лише за умов, якщо: 1) вона є носієм збудників інфекційного захворювання (а тому числі, хвора), та 2) цей вид діяльності пов’язаний з підвищеною небезпекою для оточуючих. Обмеження у певній діяльності, очевидно, може встановлюватись не «взагалі» забороною працювати чи навчатись будь-де, а в кожному конкретному випадку, за наявністю для цього підстав (зокрема, якщо робота особи пов’язана з обслуговуванням населення). Що ж до першої умови, для встановлення подібного обмеження необхідне підтвердження того, що особа є бактеріоносієм. Якщо для встановлення обмежень Вашій доньці нема підстав, а все таки обмеження встановили, то дії того, хто такі обмеження встановив, можна оскаржити вищестоячій посадовій особі чи у суді .
Лікар-консультант Національної лінії з питань ТБ/ВІЛ

Страницы:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76Главная -> ->

Проект «Общенациональная Горячая линия по вопросам ВИЧ/СПИД и туберкулеза» реализует Благотворительная организация «Фонд профилактики химических зависимостей и СПИДа» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» за кошти Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.