Не дай СНІДу шанс!
НАЦІОНАЛЬНА ЛІНІЯ ТЕЛЕФОНУ
ДОВІРИ З ПРОБЛЕМ ВІЛ/СНІД

По русски


ПОШУК:
як шукатияк шукати
0-800-500-451

Задай питання
консультанту онлайн

Про проектКонтактиМапа сайту

Лікування

Клінічні прояви

Антиретровірусна терапія

Лікування і профілактика оппортуністичних інфекцій

Туберкульоз та ВІЛ

Проблеми а АРТ? Заповніть електронний опитувальник і ми допоможемо!
Безкоштовна гаряча лінія з питань туберкульозу

Головна -> Лікування -> Дитячий туберкульоз. Поширеність туберкульозу серед дітей.

Дитячий туберкульоз. Поширеність туберкульозу серед дітей.


16.10.2012
За останні 15 років у багатьох країнах зросли захворюваність та поширеність туберкульозу. Частково це було обумовлено пандемією СНІДу: ВІЛ-інфекція є одним з факторів ризику туберкульозу в інфікованих Mycobacterium tuberculosis дорослих. Нездатність зупинити поширення туберкульозу - один з найважливіших недоліків охорони здоров'я як в розвинених, так і в країнах, що розвиваються.

Термінологія, що описує різні стадії туберкульозу, досить заплутана, але вона відображає патогенез захворювання. Зараження туберкульозом відбувається, коли дитина знаходиться в одному приміщенні з дорослим хворим. При потраплянні Mycobacterium tuberculosis в легені дитини клінічні прояви інфекції не виникають, а туберкулінова проба залишається негативною. З часом у деяких заражених дітей відбувається віраж туберкулінових проб. Дорослим на цій стадії інфекції лікування зазвичай не проводять, однак дітям воно необхідне, оскільки у них високий ризик швидкого розвитку хвороби.

На стадії латентної інфекції в легенях (і, можливо, в інших тканинах) відбувається розмноження Mycobacterium tuberculosis, туберкулінова проба позитивна, але рентгенограма грудної клітини нормальна або виявляє один лише первинний осередок (афект) туберкульозу. Клінічних проявів хвороби немає. Всім дітям і більшості дорослих на цій стадії хвороби показане лікування для запобігання розвитку активного туберкульозу.

Про активний туберкульоз говорять при появі симптомів легеневого або позалегеневого туберкульозу - клінічних, рентгенологічних або виявлених іншими діагностичними методами.

У дітей ризик активного туберкульозу визначається двома чинниками. По-перше, це ймовірність контактів з хворими на туберкульоз, яка залежить головним чином від оточення і умов життя. По-друге, це здатність імунної системи дитини стримувати розвиток інфекції і не давати їй проявлятися. Без належного лікування активний туберкульоз розвивається у 5-10% інфікованих дорослих з нормальним імунітетом. У дітей молодшого віку ризик істотно вище: за відсутності лікування клінічні або рентгенологічні симптоми туберкульозу виникають приблизно у 40% немовлят. Медикаментозна профілактика туберкульозу у дітей та підлітків ще більш ефективна, ніж у дорослих.

 

Поширеність туберкульозу серед дітей.

 

Близько 60% випадків туберкульозу серед дітей припадає на вік молодше 5 років. У віці від 5 до 14 років зараження Mycobacterium tuberculosis рідко призводить до розвитку хвороби, і захворюваність на туберкульоз в цій віковій групі мінімальна. Хлопчики і дівчатка хворіють на туберкульоз однаково часто, в той час як серед дорослих хворих переважають чоловіки. До факторів, що збільшує ризик розвитку туберкульозу після зараження, належать вік менше 2 років, ВІЛ-інфекція, інші імунодефіцити, імуносупресивної терапії та виснаження.

У США більшість дітей заражаються туберкульозом вдома, але спостерігаються і епідемічні спалахи, центром яким служать початкові і середні школи, дитячі садки, церкви, шкільні автобуси та магазини. У США, як і в інших країнах, дитяча захворюваність на туберкульоз істотно вище серед етнічних меншин, представників кольорових рас і малозабезпечених верств населення: приблизно 85% випадків припадає на частку негрів, латиноамериканців, азіатів, індіанців, ескімосів і алеутів. Пандемія СНІДу мала два важливі наслідки для епідеміології дитячого туберкульозу. Перш за все виявилось, що дорослі, інфіковані одночасно ВІЛ і туберкульозом, можуть заражати дітей Mycobacterium tuberculosis, при цьому у частини заражених дітей розвивається активний туберкульоз. По-друге, у ВІЛ-інфікованих дітей вище ризик розвитку активного туберкульозу після зараження. Дослідження показують, що захворюваність дітей на туберкульоз та поширеність туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих дорослих зростають паралельно. Багато випадків туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих дітей, мабуть, залишаються нерозпізнаними через схожість клінічних проявів захворювання з симптомами інших опортуністичних інфекцій і труднощів підтвердження діагнозу бактеріологічними методами. Хворим на туберкульоз дітям показано серологічне дослідження на ВІЛ, оскільки ці дві інфекції тісно взаємопов'язані. При контакті з інфікованими біологічними рідинами (сечею, виділеннями зі свищів) передача збудника відбувається рідко.

Серед хворих на туберкульоз найбільш заразні ті, у кого в мокроті виявляють кислотостійкі палички (Mycobacterium tuberculosis). Однак дорослі можуть бути заразні і при негативних результатах цього аналізу. Численні епідеміологічні дослідження показують, що при типовому перебігу туберкульозу легень діти практично ніколи не заражають інших дітей і дорослих. Каверни у них утворюються надзвичайно рідко, а у відсутність каверн бронхіальний слиз містить дуже мало мікобактерій. При кашлі діти рідко виділяють мокротиння, а сила кашльового поштовху недостатньо велика для розпилення інфекційних частинок в повітрі. Разом з тим підлітки з вторинним туберкульозом легень (особливо при наявності каверн або великих осередків) здатні заражати інших людей. При виявленні туберкульозу легень у дитини в стаціонарі багато лікарів прагнуть відразу ж її ізолювати, особливо якщо батьки та інші дорослі відвідувачі ще не

Джерело: http://medicalplanet.su/965.html Підготував: Галина

версія для друку

© Національна лінія телефону довіри з проблем ВІЛ/СНІД, 2005-2014.
Всі права захищені. common@saapf.kiev.ua


НАШІ ПАРТНЕРИ:
Международный Альянс з ВИЧ/СПИД в Украине