Не дай СНІДу шанс!
НАЦІОНАЛЬНА ЛІНІЯ ТЕЛЕФОНУ
ДОВІРИ З ПРОБЛЕМ ВІЛ/СНІД

По русски


ПОШУК:
як шукатияк шукати
0-800-500-451

Задай питання
консультанту онлайн

Про проектКонтактиМапа сайту

Новини
Проблеми а АРТ? Заповніть електронний опитувальник і ми допоможемо!
Безкоштовна гаряча лінія з питань туберкульозу

Головна -> Новини -> ДЕРЖАВНА СТРАТЕГІЯ ПРОТИДІЇ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДУ, ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ВІРУСНИМ ГЕПАТИТАМ ДО 2030 РОКУ (ГЕПАТИТИ ТА ЗПТ)

ДЕРЖАВНА СТРАТЕГІЯ ПРОТИДІЇ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДУ, ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ВІРУСНИМ ГЕПАТИТАМ ДО 2030 РОКУ (ГЕПАТИТИ ТА ЗПТ)


23.01.2020
Україна приєдналася до Глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів B та C, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

Завдяки реалізації Державної стратегії до 2030 року:

 • вдасться попередити 90% нових випадків вірусних гепатитів;

 • 90% осіб, які хворіють на ВГ, будуть продіагностовані та знатимуть про свою хворобу;

 • до 90% хворих отримають лікування, яке буде ефективним і призведе до повного одужання (для ВГC) або ефективного контролю хвороби (для ВГB).

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E.

Кожен із них може мати серйозні наслідки для здоров’я. Найнебезпечнішими є вірусні гепатити В та С. З ними пов’язано 96% смертей від цирозу та раку печінки.

В Україні 3,6% населення (1 517 515 осіб) хворіє на хронічний гепатит C і 1,5% (632 298 осіб) — на вірусний гепатит B. Проте лише 5,4% людей з ВГС і 3,7% з ВГВ перебувають під медичним спостереженням. Більшість хворих не знає про свою недугу та не отримує лікування.

Ухвалення Стратегії, зокрема, передбачає значне охоплення програмою замісної підтримувальної терапії: 40% від оцінної кількості людей, що вживають опіоїди ін’єкційно.

Участь у програмі ЗПТ призведе до:

 • меншого вживання заборонених опіоїдів;

 • зниження рівня злочинності, пов’язаної, зокрема, з потребою добування коштів на придбання нелегальних наркотиків;

 • зниження смертності в результаті передозувань та передчасної смертності, що пов’язана із вживанням наркотиків (серцево-судинні захворювання, сепсис тощо);

 • покращення соціального функціонування — працевлаштування, відновлення зв’язків, батьківських обов’язків тощо;

 • зменшення ризикованої поведінки, пов’язаної з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно;

 • профілактики передавання ВІЛ від матері до дитини;

 • створення умов для ефективного лікування СНІДу, туберкульозу і супутніх захворювань — сепсису, гнійних інфекцій, гепатиту В і С, трофічної виразки, флебіту;

 • покращення соматичного здоров’я пацієнтів.

За даними останнього біоповедінкового дослідження, оцінна кількість людей, які вживають наркотики ін’єкційно, становила 317 000 (на підконтрольній Україні території). З них 284 006 осіб уживають опіоїди.

Вживання наркотиків ін’єкційним шляхом має негативні наслідки, зокрема:

 • значно збільшує ймовірність залежності від наркотичних речовин, що знижує соціальний та фінансовий статус людини, підвищує рівень кримінальних правопорушень, погіршує психологічний та фізичний стан;

 • підвищує ризики інфікування ВІЛ, вірусними гепатитами В та С через спільне використання голок та шприців для ін’єкцій;

 • підвищує ризики зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, у зв’язку з незахищеними, часто ризикованими сексуальними практиками під впливом наркотичних речовин.

Програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) визнана у світі як найбільш економічно ефективний метод лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Джерело: https://www.phc.org.ua/news/derzhavna-strategiya-protidii-vil-infekciisnidu-tuberkulozu-ta-virusnim-gepatitam-do-2030-1Підготував: ЦГЗ

версія для друку

© Національна лінія телефону довіри з проблем ВІЛ/СНІД, 2005-2014.
Всі права захищені. common@saapf.kiev.ua


НАШІ ПАРТНЕРИ:
Международный Альянс з ВИЧ/СПИД в Украине