ВІЛ/СНІД Туберкульоз
на головну
UA / RU
Загальнонаціональна гаряча лінія
з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу
0 800 500 451
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail
0 800 50 30 80
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail

Новини

Перегляд новини


Чи можна заразитися туберкульозом через кальян?


26.10.2018
Куріння кальяну стало дуже поширеним і модним дозвіллям. Багато людей вважає, що кальян це не цигарки, а отже і небезпеки від нього немає. Чи дійсно це так? Про ризики куріння та можливість інфікуватися туберкульозом розповідає Діна Пастушок, лікар-фтизіатр, консультант Загальнонаціональної Гарячої лінії з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД.

Куріння тютюну за допомогою кальяну передбачає спільне використання його групою людей, тому ризик зараження туберкульозом та іншими інфекційними захворюваннями (грип, герпес, інфекційний мононуклеоз і т.д.) однозначно є! Спробую пояснити детальніше:

  • по-перше:  неналежна дезінфекція трубок і колб або і повна її відсутність. З огляду на те, що в трубці, що з'єднує кальян з мундштуком, вологе і тепле середовище, то створюються оптимальні умови для росту туберкульозної палички та інших збудників інфекцій. Так, для розв’язання цієї проблеми доступні одноразові мундштуки, але їх прийнятність, фактичне використання і кінцева ефективність - невідомі.                                                           
  • по-друге:  тривалий процес куріння, який триває від години й більше, і як наслідок підвищує ризик зараження інфекційними захворюваннями. Тобто, чим більше людина контактує з потенційно інфікованою трубкою, тим більший ризик захворіти на те чи інше захворювання.

На жаль, в Україні причинно-наслідкові зв'язки між курінням тютюну за допомогою кальяну та ризиками для здоров'я не проводяться. Щодо даних ВООЗ, в країнах Близького Сходу до 17% нових випадків туберкульозу викликано спільним курінням кальяну.                                                                   

 І найголовніше!  Для тих, хто вважає, що вдихання диму через кальян безпечніше ніж куріння цигарок: за один сеанс куріння водяної пари до легень доставляється стільки ж смоли, як викурити за один раз цілу пачку цигарок. Окрім того,  користувач вдихає той же нікотин, монооксид вуглецю, бензол, толуол, миш'як, свинець, формальдегід та інші канцерогени, тільки в більшому об’ємі. У короткостроковій перспективі - підвищується  кров'яний тиск і серцевий ритм, що збільшує  ризик серцевого нападу та інсульту. У довгостроковій перспективі - може сприяти розвитку онкології (рак порожнини рота, легенів, шлунку, стравоходу, тощо), розвитку серцево-судинних захворювань та захворювань легень.

Тож бережіть себе і будьте здорові!

Підготував: Гаряча лінія


Головна -> Новини -> Перегляд новини

Проект «Загальнонаціональна Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу» реалізує Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» за кошти Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.