ВІЛ/СНІД Туберкульоз
на головну
UA / RU
Загальнонаціональна гаряча лінія
з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу
0 800 500 451
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail
0 800 50 30 80
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail

Новини

Перегляд новини


Дитячий туберкульоз: що потрібно знати батькам


10.12.2018
В Україні гостро стоїть проблема з діагностуванням туберкульозу (ТБ) у дітей, що є значною перешкодою у подоланні епідемії цієї хвороби. За 9 місяців 2018 року кількість дітей, які захворіли на туберкульоз від дорослих, становить 3%. «Прогнози ВООЗ для таких країн, як наша, - від 5 до 15% дітей інфікуються ТБ від дорослих. Офіційна статистика в Україні - 3%. Ця цифра також свідчить про проблеми виявлення ТБ у дітей”, - розповіла Яна Терлеєва, завідувач Центру контролю за соціально небезпечними хворобами Центру громадського здоров'я МОЗ України. Як діагностувати у дитини туберкульоз та на що слід звертати увагу батькам розповідає Діна Пастушок, лікар-фтизіатр, консультант Загальнонаціональної Гарячої лінії з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД.

Туберкульоз підступна хвороба і запідозрити її, наприклад в дитини, особливо на початку захворювання вкрай важко. Класичними ознаками туберкульозу є:

- субфебрильна температура,

- покашлювання або кашель більше 2х тижнів,

- схуднення,

- підвищена пітливість вночі,

- втрата апетиту,

- задишка,

- немотивована слабкість,

- швидка втома.

Неспецифічними симптомами тривалого туберкульозного процесу є затримка зросту дитини - коли протягом, наприклад, одного року у вазі дитина може набирати, а от в таблиці зросту залишається попередній результат. Також спостерігається  втрата інтересів до раніше улюблених занять, відсутність зацікавлення до пізнання нового – що свідчить про тривалу інтоксикацію та нервове виснаження дитини.

Тому, уважна мама, бцж-вакцинація, регулярна туберкулінодіагностика та вчасний візит до фтизіатра - це запорука нашого здорового покоління!

Шляхи передачі туберкульозу:

Повітряно-крапельний - найрозповсюдженіший шлях зараження. При кашлі, чханні, голосній розмові, сміху, хворий на відкриту форму туберкульозу виділяє заражені збудниками мікрокраплинки у вигляді аерозолю, які тривалий час можуть знаходитись у повітрі у вигляді зависі. При вдиханні такого повітря контактною особою відбувається проникнення збудника в дихальні шляхи та подальше зараження. Але розвинеться захворювання чи ні залежить від масивності обсіменіння мікобактеріями повітря, що вдихається, тривалості контакту та стану імунної системи контактної особи.

Трансплацентарний шлях - зараження дитини хворою матір’ю під час вагітності або під безпосередньо під час пологів. Зазвичай це відбувається при вкрай запущеному процесі в соціально неблагополучних родинах.

Аліментарний спосіб зараження - можливий при вживанні молока і молокопродуктів від хворих на туберкульоз корів, кіз. Тому від вживання термічно необробленого молока слід утриматись, особливо це стосується такого вразливого контингенту як діти!

Контактний шлях – це зазвичай випадки професійного зараження. У доярок - під час доїння хворих корів можливе проникнення мікобактерій через пошкоджену шкіру рук, зустрічається описи гострого туберкульозного кон’юнктивіту, отриманого контактним шляхом.

 Головна -> Новини -> Перегляд новини

Проект «Загальнонаціональна Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу» реалізує Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» за кошти Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.