ВІЛ/СНІД Туберкульоз
на головну
UA / RU
Загальнонаціональна гаряча лінія
з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу
0 800 500 451
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail
0 800 50 30 80
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail

Новини

Перегляд новини


15 жовтня - Всесвітній день боротьби з раком молочної залози


15.10.2020
Рак молочної залози одне з найпоширеніших видів онкологічних захворювань серед жінок. За даними ВООЗ, у світі щорічно реєструють до 1 млн нових випадків онкозахворювань молочних залоз.

Вплив ВІЛ-інфекції на перебіг раку молочних залоз

Протягом багатьох років захворюваність на рак молочної залози зростала у людей, які живуть з ВІЛ. Проте варто зазначити, що збільшення захворюваності на рак молочної залози у людей, які живуть з ВІЛ не пов’язана напряму з ВІЛ-інфекцією. Загалом частота випадків раку молочної залози серед людей, які живуть з ВІЛ не є вищою від частоти захворювання серед загальної популяції, оскільки рак молочної залози не набувається в результаті імунодефіциту.

На збільшення захворюваності на рак молочної залози серед людей, які живуть з ВІЛ вплинуло декілька факторів:

  1. Вчасна діагностика та посилення спостереження. Це дало можливість діагностувати більше випадків.
  2. Подовження тривалості життя людей, які живуть з ВІЛ завдяки прийом АРВ-терапії. Ситуація з поширенням раку молочної залози у людей які живуть з ВІЛ пов’язана з тим , що вони більш схильні до розвитку раку, який спостерігається у старіючих груп населення. Тому, як і можна було очікувати, коли популяція людей, які живуть з ВІЛ, збільшилась в рази, то частота раку молочної залози серед ЛЖВ також зросла.

Огляд наукових досліджень показує, що захворюваність на рак молочної залози у людей, які живуть з ВІЛ однакова або менша, ніж у загальній популяції.

Однак варто зазначити, що у людей, які живуть з ВІЛ рак молочної залози найчастіше діагностують на більш пізній стадії, а саме захворювання протікає більш агресивно. Це пов'язують з тим, що ослаблена імунна система дозволяє деяким видам пухлин поширюватися швидше, ніж зазвичай.

Крім того, є і особливості в лікуванні: оскільки хіміо- і променева терапія послаблюють загальний імунітет, іноді у людей з ВІЛ спостерігається низька толерантність до хіміопрепаратів, що може вплинути на подальшу ефективність лікування.

АРВ-препарати також можуть взаємодіяти з хіміотерапією та іншими ліками, які приймають на тлі онкології (наприклад, антибіотики).

Станом на сьогодні вплив антиретровірусної терапії на ефективність лікування раку молочної залози у людей, які живуть з ВІЛ досі залишається маловивченим.

Профілактика

Головний спосіб профілактики раку молочної залози — спостереження за станом молочної залози та вчасна діагностика. Починаючи з 20 років жінкам необхідно відвідувати мамолога для огляду і пальпації молочної залози. З 35-40 років варто регулярно робити мамографію — рентген молочної залози. Це ефективне і безпечне дослідження, точність — близько 95%.

Мамографію рекомендується проходити з 35-40 років раз на два роки, з 50 років — раз на рік. Жінкам з сімейною історією раку грудей варто починати мамографію з 30 років або раніше, в залежності від рекомендацій лікаря.

Джерело: https://www.jscimedcentral.com/PreventiveMedicine/Articles/preventivemedicine-1-1009.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21134040/

Підготував: адмін


Головна -> Новини -> Перегляд новини

Проект «Загальнонаціональна Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу» реалізує Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» за кошти Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.