ВІЛ/СНІД Туберкульоз
на головну
UA / RU
Загальнонаціональна гаряча лінія
з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу
0 800 500 451
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail
0 800 50 30 80
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail

Новини

Перегляд новини


В УКРАЇНІ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ СЕРЕД УВ'ЯЗНЕНИХ У 22 РАЗИ ВИЩЕ, НІЖ СЕРЕД ЗАГАЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ


25.03.2021
Україна має прогалини у боротьбі з туберкульозом серед ув'язнених. Рівень захворюваності на ТБ у пенітенціарній системі шокує: у 2019 році захворюваність на туберкульоз серед ув'язнених/засуджених була у 22,3 рази вище, ніж в загальній популяції. Це підтверджують результати дослідження «Бар’єри встановлення діагнозу та лікування туберкульозу в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах», проведеного на замовлення Центру громадського здоров’я МОЗ України та викладені у звіті.

Серед причин таких невтішних даних називають відокремленість пенітенціарної медицини від загальної системи охорони здоров’я в умовах тривалого реформування, низку інституційно-організаційних проблем та відсутність належної бази для надання комплексних послуг для профілактики і лікування ВІЛ і ТБ в установах виконання покарань та СІЗО. 

Сьогодні й досі здійснення оперативно-режимної діяльності має пріоритет перед своєчасним наданням медичної допомоги. Особу, що відбуває покарання, сприймають, в першу чергу, як порушника закону, а вже потім як людину, якій може бути потрібна допомога лікаря. Додаткові бар'єри створюють низька пристосованість інфраструктури установ Державної кримінально-виконавчої служби (далі — ДКВС) для надання медичної допомоги та висока стигматизація людей, які відбувають покарання.

Відсутність системних і комплексних підходів до вирішення проблеми своєчасного надання медичної допомоги при ТБ в установах ДКВС призводить до практики ручного управління на місцях. У той же час створити збалансовану медичну систему у в’язниці, коли реформується не тільки тюремна система, але і система охорони здоров'я в цілому, видається важко здійсненним. Це можливо тільки в тому випадку, якщо саме реформування тюремної медицини стане національним пріоритетом. 

Для довідки: За оцінкою ВООЗ, епідемія туберкульозу в Україні почалася у 1995 році. Відповідно до Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз», прийнятому у 2001 році, питання протидії туберкульозу — один із пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку, а також предмет міжнародних зобов’язань з боку України. Завдяки централізованим скоординованим заходам, включно з початком фінансування урядом постачання протитуберкульозних препаратів з 2007 року показники захворюваності почали знижуватися.

Ознайомитися з більш детальною інформацією про дослідження можна у Стислому аналітичному звіті або Повному аналітичному звіті.Головна -> Новини -> Перегляд новини

Проект «Загальнонаціональна Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу» реалізує Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» за кошти Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.