Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

5 стратегій допомогти собі при професійному вигоранні

Втома від співчуття призводить до зниження здатності справлятися з повсякденним життям. Вона визначається як стан емоційного стресу і виснаження, а також біологічної, психологічної та соціальної дисфункції.

Втома від співчуття призводить до зниження здатності справлятися з повсякденним життям. Вона визначається як стан емоційного стресу і виснаження, а також біологічної, психологічної та соціальної дисфункції.

Звісно в роботі так званих допомагаючих професій дуже важливо бути емпатійним із клієнтом, проте часто це може призвести до труднощів із відсутністю кордонів. З іншого боку, якщо занадто виставляти кордони, може бути складно передати клієнту, що ми його розуміємо. Працівники, які  не можуть  знайти баланс між достатньою емпатією до своїх клієнтів та достатніми захисними межами для  власних емоцій є більш вразливі до втоми від співчуття та відповідно до професійного вигорання.  

Робоче навантаження, порушений баланс між роботою та особистим життям, недостатній час відпочинку протягом робочого дня, відсутність підтримки, низька особиста стійкість і здатність справлятися з труднощами можуть бути додатковими факторами ризику на шляху до професійного вигорання.

В результаті маємо:

1. Постійні прояви співчуття по відношенню до клієнтів.

2. Навантаження, пов’язане з доглядом за пацієнтами, які перебувають у стані значних емоційних  і фізичних страждань.

3. Вторинний травматичний  стрес (ретравматизація) в поєднанні з вигоранням, пов’язаними із стресовими чинниками на роботі.

Зосередившись на зміцненні своїх сильних сторін і виконанні ряду заходів по догляду за собою, ви робите внесок у своє благополуччя.

Нижче наводимо 5 ефективних стратегій допомоги собі, який допоможе вам віднайти ресурс та повноцінного відновлення.

 

 

 

Також ви можете пройти тестування за Шкалою професіональних життєвих якостей (PROQOL) для того щоб оцінити свій стан стресу та вигорання.

Шкала професійних життєвих якостей (PROQOL)

Допомагаючи людям, ви маєте прямий контакт із їхнім життям. Ймовірно, ви помітили, що ваше співчуття до тих, кому ви допомагаєте, може чинити на вас як позитивний, так і негативний вплив. Нижче наведено кілька питань, що стосуються вашого позитивного та негативного досвіду як помічника. Розгляньте кожне з наведених питань щодо себе та своєї конкретної робочої ситуації.

Оберіть варіант відповіді, яка точно відображає, як часто ви знаходилися в цих станах за останніх 30 днів.

 1. Я щасливий.
 2. Я допомагаю двом чи більше людям.
 3. Я отримую задоволення від того, що можу допомагати людям.
 4. Я відчуваю зв’язок із оточуючими.
 5. Я підстрибую чи лякаюся від несподіваних звуків.
 6. Я підбадьорююсь після роботи з тими, кому допомагаю.
 7. Мені важко відокремити своє особисте життя від роботи.
 8. Я не настільки продуктивний на роботі, тому що не можу спокійно спати через труднощі, які проходить людина, якій я допомагаю.
 9. Я думаю, що на мене може вплинути стрес тих людей, яким я допомагаю.
 10. Я почуваюся в пастці від того, що допомагаю.
 11. Через те, що я допомагаю, я часто почуваюся «на взводі» від деяких речей.
 12. Мені подобається допомагати.
 13. Я відчуваю розлад через переживання людей, яким допомагаю.
 14. Я відчуваю, що сам переживаю травми тих, кому допомагаю.
 15. У мене є переконання, які зміцнюють мене.
 16. Я задоволений тим, наскільки вмію користуватися методиками та протоколами в своїй роботі.
 17. Я той, ким завжди хотів бути.
 18. Мене задовольняє моя робота.
 19. Мене турбує моя робота.
 20. Я щасливий, думаючи про тих, кому я допоміг і як я міг їм допомогти.
 21. Я почуваюся пригніченим, тому що моя робота здається нескінченною.
 22. Я вірю, що можу щось змінити своєю роботою.
 23. Я уникаю конкретних заходів та ситуацій, тому що вони нагадують мені про жахливі переживання тих людей, яким я допомагаю.
 24. Я пишаюся тим, що можу допомагати.
 25. В результаті моєї допомоги в мене з’явилися нав’язливі, лякаючі думки.
 26. Я почуваюся «ув’язненим» у системі.
 27. Я думаю, що я успішний, як помічник.
 28. Я не можу згадати важливих частин своєї роботи з травмованими пацієнтами.
 29. Я дуже дбайлива людина.
 30. Я щасливий, що обрав цю роботу.

Кількість балів, їх значення та інтерпретація результатів

Порахуйте бали за пройдений тест і зіставте їх з описом нижче.

1 бал = Ніколи

2 бали = Рідко

3 бали = Іноді

4 бали = Часто

5 балів = Дуже часто

 

 1. Щоб дізнатися результат на Співчуття Задоволення, додайте свої бали/відповіді на питання
Мій рівень Співчуття – Задоволення Моя оцінка дорівнює (сума балів/відповідей на питання 3,6,12,16,18,20,22,24,27,30)
Низький 22 або менше
Середній Між 23 та 41
Високий 42 і більше

 

Співчуття Задоволення, ваш результат _____________

Співчуття Задоволення це те, яке задоволення ви отримуєте від того, що робите добре свою роботу. Наприклад, ви можете отримувати задоволення від того, що допомагаєте іншим через свою роботу. Ви можете відчувати позитив від колег, або від можливості робити внесок у робочу обстановку, і навіть на благо суспільства. Високий результат цієї характеристики означає найбільше задоволення від ваших здібностей бути ефективним та дбайливим на роботі. Якщо ви у високому діапазоні, ви, ймовірно, отримуєте гарне професійне задоволення свого становища. Якщо ви набрали менше 40 балів, ви, можливо, стикаєтеся з певними труднощами в роботі.

 

2. Щоб дізнатися результат тестування на рівень Вигорання, додайте свої бали/відповіді на питання 1,4,8,10,15,17,19,21,26,29. І знайдіть свій результат у таблиці нижче.

Мій рівень Вигорання Моя оцінка дорівнює (сума балів/відповідей на питання 1,4,8,10,15,17,19,21,26,29)
Низький 22 або менше
Середній Між 23 та 41
Високий 42 і більше

 

Вигорання, ваш результат _____________

Більшість людей має інтуїтивну думку про те, що означає вигоріти в роботі. З дослідницької точки зору вигорання є одним з елементів втоми від співчуття. Воно асоціюється з почуттям безнадійності та труднощами, пов’язаними з виконанням роботи чи ефективності її виконання. Ці негативні почуття зазвичай починаються поступово. Вони можуть викликати відчуття, що ваші зусилля не приносять користі, або можуть асоціюватися з дуже трудомісткою роботою чи нестачею необхідного обладнання. Високі бали цього показника означають, що у вас підвищений ризик вигорання. Якщо ваш результат менше 18, це відображає позитивні тенденції в вашій здатності бути ефективним на роботі. Якщо ваш рахунок понад 42, то вам варто подумати про те, що на роботі змушує вас почуватися неефективним на вашій посаді. Звісно ваш результат  може відбивати ваш настрій; можливо у вас був “поганий день”, або вам потрібно трохи перепочити. Якщо ж високі результати зберігаються тривалий час, або це відбивається в інших переживаннях, це може стати причиною для занепокоєння.

 

3. Щоб дізнатися результат тестування на вторинний травматичний стрес, додайте свої бали/відповіді на питання 2,5,7,9,11,13,14,23,25,28. І знайдіть свій результат у таблиці нижче.

Мій рівень середнього травматичного стресу Моя оцінка дорівнює (сума балів/відповідей на питання 1,4,8,10,15,17,19,21,26,29)
Низький 22 або менше
Середній Між 23 та 41
Високий 42 і більше

 

Середній Травматичний Стрес, ваш результат _____________

Другим компонентом Втоми Співчуття є середній травматичний стрес. Йдеться про вашу роботу, пов’язану зі схильністю до вторинних екстремальних чи травматичних стресових подій. Розвиток проблем, пов’язаних з травмами інших людей – рідкісне явище, але це трапляється з багатьма людьми, які піклуються про тих, з ким траплялася екстремальна чи травматична стресова ситуація. Наприклад, ви могли багато разів чути історії про травматичні події, які відбувалися з іншими людьми. Ви могли спостерігати або самі надавати допомогу людям, котрі пережили жахливі події. Якщо ваша робота безпосередньо пов’язана з небезпекою, ви солдат, або військовий медик, то це є первинним, а не вторинним впливом. Однак, якщо ви допомагаєте постраждалим від травмуючи подій людям, або тим, хто перебуває у військовому, медичному чи реабілітаційному закладі. Це буде вторинний вплив. Симптоми вторинного стресу зазвичай швидкоплинні на початку та асоціюються з певною подією. Це може бути страх, проблеми зі сном, пов’язані з травматичною подією образи, що спливають у ваших думках, або уникнення якихось речей, що нагадують вам про цю подію. Якщо у вас більше 42 балів, вам бажано подумати, що на роботі може вас лякати, чи, можливо, є інша причина, що підвищує цей показник. Тим часом високий результат не означає, що у вас є проблема, це індикатор того, що вам слід проаналізувати, як ви відчуваєте себе на роботі і в робочій обстановці, що оточує вас. Можливо, ви захочете обговорити це з вашим керівником, колегою чи професійним лікарем.

 

© Б. Ханделл Стамм, 2009. Професійні якості життя: Співчуття, Задоволення та Втома Версія 5 (ProQOL)

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).