Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Часті питання про PrEP

Прийом препаратів доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП, PrEP) завжди викликає у людей багато запитань. Саме тому в сьогоднішньому матеріалі ми вирішили відповісти на найбільш часто виникаючі запитання щодо PrEP.

 • Чи є прийом PrEP безпечним для людини?

Так, згідно десяти дослідженням, що були проведені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), частка ускладнень при ДКП не відрізнялася від частки ускладнень при лікуванні плацебо. Є також інформація, що близько у 30% людей в перші дні прийому препаратів ДКП можуть виникати певні короткострокові побічні ефекти такі як: нудота, діарея, запаморочення голови. Проте як правило вони тривають максимум кілька днів і не є загрозою для життя та здоров’я людини.

 • Чи можна приймати PrEP разом з гормональними контрацептивами?

Так. Рекомендовані лікарями схеми прийому ДКП ніяк не впливають на ефективність гормональної контрацепції.

 • Чи потрібно проходити тестування на ВІЛ до початку чи під час вживання PrEP?

Так. По-перше, людина повинна обов’язково пройти тестування на ВІЛ перед початком призначення лікарем ДКП. Також потрібно регулярно тестуватися і в процесі прийому PrEP. Частоту тестувань на ВІЛ під час прийому ДКП допоможе визначити ваш лікар в індивідуальному порядку.  Але зазвичай рекомендується здавати аналіз на ВІЛ кожні три місяці, щоб контролювати ефективність цього способу профілактики ВІЛ в кожному конкретному випадку.

 • Під час вживання PrEP можна не користуватися презервативами?

Не рекомендовано припиняти використання презервативів. Якпрезервативи так PrEP показують високу ефективність в профілактиці ВІЛ при постійному та правильному використанні. Більше того слід не забувати про те, що PrEP не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), гепатитів та інших вірусних захворювань. Тому якщо ви не використовуєте презервативи, то слід регулярно здавати аналізи на ІПСШ, щоб в разі їх виявлення негайно почати лікування. Якщо ж для вас не є складністю використання під час статевого акту презервативів, то ви можете їх також використовувати, так як це забезпечить вам додатковий ступінь захисту не тільки від ВІЛ, але й від ІПСШ та інших захворювань.

 • Що зі мною буде, якщо під час вживання PrEP я інфікуюсь ВІЛ?

При правильному прийомі PrEP така ситуація малоймовірна. Але якщо ви декілька разів пропустили прийом PrEP  і така ситуація сталася, головне не панікуйте. Пам’ятайте, що у наш час ВІЛ є контрольованою хворобою з якою люди живуть повноцінним життям довго і щасливо. Обов’язково зверніться до свого лікаря, щоб він підібрав вам належну схему лікування антиретровірусними препаратами, які в нашій країні видаються безкоштовно. У випадку, якщо у вас немає постійного лікаря, запитайте у співробітників медичного закладу, які проводили вам тестування, до якого лікаря можна звернутися з питань ВІЛ. Також ви завжди можете зателефонувати на нашу Гарячу лінію за телефоном 0 800 500 451 та дізнатися, де можна отримати АРТ та стати на диспансерний облік.

 • Як часто потрібно відвідувати лікаря, коли приймаєш PrEP?

Для спостереження потрібно буде відвідувати лікаря кожні 2-3 місяці. Якщо ви отримуєте PrEP в рамках клінічного дослідження або демонстраційного проекту, то, можливо, відвідувати лікаря доведеться і частіше.

 • Чому я повинен приймати PrEP згідно з приписами лікаря?

Ви повинні приймати PrEP відповідно до припису лікаря, щоб вона подіяла. Якщо ви будете приймати ліки не по графіку та не кожен день, це значно зменшить ефективність доконтактної профілактики, бо у вашому кровотоці буде недостатньо ліків, щоб блокувати вірус. Правильна кількість ліків у вашій крові може зупинити поширення ВІЛ у вашому організмі.

 • Якщо починаєш приймати PrEP, її потрібно буде приймати завжди?

Ні. Прийом доконтактної профілактики ВІЛ можна припинити в будь-який момент, коли ви забажаєте і вважатимете, що вам більше не потрібен її захист, або якщо ви не матимете можливості приймати таблетку щодня, або якщо ви змінили свою поведінку і розумієте, що цей спосіб захисту від інфікування ВІЛ вам вже не потрібен. Проте пам’ятайте, що PrEP рекомендується приймати протягом місяця після останнього можливого контакту з вірусом.

 • Чи можу я прийняти PrEP тільки один раз, якщо думаю, що я міг нещодавно інфікуватися ВІЛ?

Ні, в такому разі PrEP не буде ефективною, тому що доконтактна профілактика призначена для людей, які постійно знаходяться в зоні ризику інфікування ВІЛ. PrEP не допоможе людині, яка могла інфікуватися ВІЛ за останні 72 години. В такій ситуації вам краще отримати постконтактну профілактику. Саме вона може вам допомогти в такій ситуації.

 • Що відбудеться, якщо я випадково пропущу прийом PrEP? І чи можна в такому випадку відразу прийняти дві таблетки в один день?

Дуже важливо приймати по одній таблетці щодня для кращої ефективності ДКП. Але якщо ви все ж таки пропустили прийом таблетки, то нічого страшного не трапилося. Наприклад, якщо ви зазвичай вживаєте таблетку пізно ввечері і, прокинувшись вранці, згадали, що забули її прийняти, то пропущену таблетку цілком можна випити за сніданком. Якщо ви згадуєте про неї тільки на наступний вечір, то подвійну дозу приймати не потрібно. І навпаки. Якщо ви зазвичай вживаєте таблетку вранці, а в цей раз забули, просто випийте її в той же день, як тільки згадаєте. Якщо ви згадаєте про пропущену таблетку тільки наступного ранку, просто продовжуйте приймати препарат за звичайною схемою і постарайтеся більше не забувати. Подвійну дозу препарату за один день приймати не потрібно.

 • Як швидко після початку прийому починає діяти PrEP та скільки часу потрібно, щоб PrEP почала мене захищати?

Згідно дослідженням, що проводилися на цю тему, PrEP потрібно як мінімум 7 днів для досягнення високого рівня захисту організму. За цей час PrEP забезпечує максимальний захист від ВІЛ під час анального сексу. Що стосується вагінального сексу і вживання ін’єкційних наркотиків, то тутPrEP досягає забезпечення максимального захисту приблизно через 21 день щоденного використання PrEP.

А ми нагадуємо, що дізнатися більше про PrEP та отримати відповіді на свої питання, ви завжди можете звернувшись до Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу або написавши в онлайн-чат на нашому сайті, або подзвонивши консультантам по телефону 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00.

Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником  № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

Джерела:

 1. https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0011/302987/Policy-brief-pre-exposure-prophylaxis-HIV-PrEP-ru.pdf?ua=1
 2. https://www.cdc.gov/hiv/basics/prep/prep-effectiveness.html
 3. https://prepfacts.org/prep/the-questions/
 4. https://prep.love/
 5. https://msmgf.org/files/msmgf/documents/TechBulletins/RU/02_MSMGF_Systemic_PrEP_ru_highres.pdf
 6. https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/418701/211prevent-HIV-for-men.pdf?ua=1
Підготував: адмін
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).