Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Чому так важливо зберегти прийом АРТ під час війни?

Антиретровірусна терапія (АРТ) необхідна кожній людині, яка живе з ВІЛ, щоб вона могла жити повноцінним життям. ВІЛ-позитивним людям необхідно приймати АРТ протягом усього життя. Як правило, схема лікування складається із комбінації декількох препаратів. Їх необхідно приймати одночасно і щодня для зменшення концентрації вірусу в крові та підвищення кількості клітин CD4. Давайте розберемося, чому важливо вчасно приймати антиретровірусні препарати (АРВ):

Антиретровірусна терапія (АРТ) необхідна кожній людині, яка живе з ВІЛ, щоб вона могла жити повноцінним життям. ВІЛ-позитивним людям необхідно приймати АРТ протягом усього життя. Як правило, схема лікування складається із комбінації декількох препаратів. Їх необхідно приймати одночасно і щодня для зменшення концентрації вірусу в крові та підвищення кількості клітин CD4.

Давайте розберемося, чому важливо вчасно приймати антиретровірусні препарати (АРВ):

 1. Якщо не приймати препарати вчасно може розвинутись резистентність (стійкість) вірусу до дії АРВ-препаратів. Якщо приймати препарати правильно, то вірус не зможе розмножуватися, змінюватися і стати стійким. Якщо приймати препарати неправильно, він може почати розмножуватися, вивчити залишки ліків у крові та змінитись так, що препарати не зможуть його блокувати.
 2. При постійному правильному прийомі АРВ досягається нульове вірусне навантаження. Це означає, що ризик передачі вірусу сексуальному партнеру знижується до мінімуму. Також при нульовому вірусному навантаженні ризик передачі ВІЛ при використанні не стерильного інструментарію вкрай низький.
 3. ВІЛ не перетворюється на СНІД. У середньому стадія СНІДу настає через 7-10 років після інфікування, якщо людина, яка живе з ВІЛ, не приймає АРВ-терапію. Якщо людина з ВІЛ прийматиме терапію за розкладом, стадія СНІДу може взагалі не розвинутися.
 4. Вдасться уникнути передчасної смерті. Передчасна смерть – це один із найпоширеніших страхів людей, які живуть із ВІЛ. Коли у людини діагностують СНІД – це свідчить про дуже низький імунітет, а також наявність однієї з опортуністичних інфекцій, характерних для цієї стадії. На жаль, деякі з них дуже важко піддаються лікуванню та можуть призвести до швидкої смерті. АРВ-терапія попереджає настання стадії СНІДу та забезпечує повноцінне життя.
 5. Зменшується ризик розвитку туберкульозу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ймовірність розвитку туберкульозу у ВІЛ-інфікованої людини у 20-30 разів перевищує аналогічний показник у людей, які не інфіковані ВІЛ. Хороша новина у тому, що антиретровірусна терапія значно знижує ризик розвитку туберкульозу.

Що означає правильно приймати АРВ?

Намагатися приймати АРВ в один і той же час – кожні 12 годин (при прийомі двічі на день) або 24 години (при прийомі один раз на день). І справа не лише у часі! Є додаткові моменти:

 • Приймати з їжею ті препарати, які потрібно приймати з їжею (завжди дивіться інструкцію до препарату);
 • Не приймати спільно препарати та сорбенти (активоване вугілля та інше);
 • Перевіряти взаємодію між АРВ-препаратами та іншими ліками.

Які відхилення допустимі та що робити, якщо забув прийняти препарат?

Як правило, ці моменти прописані в інструкції до препаратів. Зазвичай так:

 • Якщо минуло менше половини часу до прийому наступної дози – препарат слід випити.
 • Якщо минуло вже більше половини часу – приймаєте препарат у звичайний час, не збільшуючи дозування, та ставте собі галочку про пропуск. Не треба здавати достроково аналізи та панікувати, якщо це одиничний випадок.

Якщо людина часто пропускає прийом ліків, то важливо розібратися, чому так відбувається. Щоб цього уникнути, зазвичай допомагає наступне:

 • поміняти час прийому на більш зручний;
 • поставити кілька нагадувань у телефоні;
 • носити препарати завжди із собою;
 • попросити, щоб хтось нагадував про таблетки.

Де отримати АРВ?

За інформацією Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, українці, які зараз перебувають в Україні, можуть отримати антиретровірусну терапію за місцем фактичного перебування у СНІД-центрах або кабінетах «Довіри», або у відповідних центрах у місті. Уточнюйте інформацію за безкоштовним номером 0800500451 у консультантів Гарячої лінії.

Для українців, які зараз перебувають за межами країни, неурядові українські, регіональні та міжнародні організації у співпраці з державними установами в Україні організували екстрений сервіс для допомоги з доступом до лікування ВІЛ, ТВ, гепатиту #HELPnow. Для отримання допомоги необхідно надіслати запит на один із наступних контактів:

 1. написати запит боту в телеграм з мобільного: https://t.me/helpnowbot або зайти в браузері на сайт https://web.telegram.org/ і знайти бот @helpnowbot;
 2. написати на електронну адресу helpnowua@gmail.com
 3. надіслати запит в гугл-формі https://bit.ly/3K9Tm4W
 4. написати в особисті повідомлення в Інстаграм https://www.instagram.com/aph.org.ua/
 5. написати в особисті повідомлення в Фейсбуці https://www.facebook.com/SoSprojectEECA
Джерело: https://www.avert.org/living-with-hiv/monitoring-switching-treatment https://www.medicalnewstoday.com/articles/324013#how-does-it-work
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).