Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Чому у ВІЛ+ людей часто виникають проблеми зі шкірою?

У частини людей, які живуть із ВІЛ, виникають проблеми зі шкірою. Чому так відбувається і як цьому запобігти?

Шкіра – найбільший орган тіла та перша лінія захисту від зовнішніх інфекцій. Коли цей захист прорвано через порізи або подряпини, тіло стає вразливим для інфекцій. Проблеми зі шкірою, волоссям та нігтями можуть бути першим сигналом про те, що у людини щось не так зі здоров’ям.

Дослідження показують: більше половини людей, які живуть із ВІЛ, відзначають проблеми зі шкірою. Не всі ці проблеми вимагають негайного втручання, але якщо є сумніви, краще проконсультуватися з вашим лікарем.

Які причини викликають проблеми зі шкірою

 • Бактеріальні інфекції, включаючи Staphylococcus aureus – золотистий стафілокок, який може викликати різні гнійничкові захворювання шкіри, а в деяких випадках призводити до розвитку сепсису та інших грізних захворювань, таких як менінгіт, пневмонія і т. д. Велика частина з них лікується антибіотиками у формі або таблетки. Але є штами мікроорганізмів, які стійкі до дії антибіотиків.
 • Вірусні інфекції, включаючи бородавки, контагіозного молюска та герпетичні виразки. Лікування може включати припікання або заморожування рідким азотом при бородавках та антивірусні препарати в інших випадках.
 • Грибкові інфекції можуть вражати не лише шкіру, а й нігті на ногах і руках, які зазвичай лікуються мазями, а в агресивних випадках – таблетками.
 • Рак шкіри може виявлятися у вигляді родимок дивної форми, червоних горбків та знебарвлення шкіри та повинен бути обстежений дерматологом. Лікування в цьому випадку варіюється від найпростіших операцій з видалення новоутворення до хіміотерапії або променевої терапії. Один із видів ракових захворювань, названий саркомою Капоші, найчастіше зустрічається серед людей зі зниженою кількістю CD4-клітин (зазвичай менше 200 кл/мкл), але також може з’явитися і у людей, показники яких у нормі. Найбільш дієва профілактика в цьому випадку – тримати ВІЛ під контролем та зміцнювати свою імунну систему. Проте саркома Капоші лікується хіміо- та променевою терапією або спеціальними гелями.
 • Псоріаз, викликаний гіперактивністю імунної системи, призводить до виникнення червоних плям, що лущиться, зазвичай поблизу суглобів. Зазвичай лікується з використанням стероїдних препаратів чи кремів. Схоже захворювання – екзема – теж лікується кремами, але хронічне лущення або пропадання волосяного покриву може вимагати використання лосьйонів та лікувальних ванн.

Чи можуть препарати АРТ викликати проблеми зі шкірою

Висипання на шкірі – досить частий побічний ефект, який виникає у людей, які починають прийом НІОТ (ненуклеозидних інгібіторів зворотної транскриптази), таких як ефавіренз, інтеленс, невірапін і рілпівірін. Висипання зазвичай проходить саме собою протягом кількох тижнів і не потребує особливого лікування.

НІОТ (нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази), такі як абакавір, відомі тим, що часто викликають висип, а також можуть призвести до серйозного ускладнення – реакції гіперчутливості, яка розвивається приблизно у 5% людей, що їх приймають. Спеціальний тест крові допоможе визначити, хто перебуває у групі ризику появи алергічних реакцій, ще до початку прийому препарату. Якщо у вас проявляється алергічна реакція, вам ніколи не слід приймати абакавір знову.

Деякі інгібітори протеази (ІП) можуть викликати шкірні висипання. Це такі препарати, як дарунавір, фосампренавір. Такі ІП, як атазанавір та індинавір, можуть також викликати жовтяницю — іншими словами, пожовтіння шкіри та слизових оболонок. Однак жовтяниця може бути проявом серйозних порушень у роботі печінки, а значить, слід відразу ж звернутися до вашого лікаря для обстеження.

Такий клас препаратів, як інгібітори інтегрази, також можуть викликати висипання на шкірі. Це є найчастішим побічним ефектом у разі прийому таких препаратів, як ралтегравір, елвітегравір та долутегравір.

Останнім часом знебарвлення (або гіперпігментація) шкіри та нігтів спостерігається у деяких пацієнтів, які приймають зидовудін та емтрицитабін. Найчастіше цей побічний ефект зустрічається у пацієнтів із темним кольором шкіри.

Прості поради

 • ​Неможливо «надмірно» дбати про свою шкіру.
 • Накладайте пов’язки на подряпини та порізи, щоб полегшити загоєння та запобігти інфікуванню.
 • Підтримуйте вашу імунну систему і слідкуйте за рівнем CD4-клітин, щоб уникнути проблем зі шкірою.
 • Використовуйте крем від засмаги із SPF 30 або більше. Не варто перебувати на сонці під час прийому препаратів, оскільки вони роблять вашу шкіру більш уразливою до тієї частини спектру, яка шкідлива для неї. Проконсультуйтеся з вашим лікарем, якщо сумніваєтеся.
 • ВІЛ сам собою може викликати сухість шкіри, як і певні препарати. Хорошою ідеєю буде використання зволожуючого лосьйону щоразу після прийому душу.
 • Розкажіть вашому лікувальному лікарю про виникнення будь-яких проблем зі шкірою, а також надайте йому інформацію про те, як змінювалися форма і розмір родимок, що турбують вас, або знебарвлених ділянок шкіри.
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).