Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Діарея у людей, які живуть із ВІЛ

Діарея часто виникає у людей, які живуть з ВІЛ. Причиною можуть бути препарати АРТ (антиретровірусна терапія), ліки, що використовуються для лікування певних інфекцій, а також опортунистичні захворювання, особливо у людей з низьким рівнем СД4.

Діарея проявляється у вигляді напіврідкого або рідкого стільцю та частого несподіваного позиву до туалету.

Цьому стану часто супроводжуються болі в животі, вздуття живота, нудота, блювота, підвищення температури тіла та втрата апетиту.

При прийомі деяких препаратів діарея може зменшитися протягом кількох тижнів або місяців, проте у деяких людей вона зберігається протягом всього лікування.

Серйозність проявів діареї різна. Наприклад, при неконтрольованих рідких виділеннях, які змушують ходити до туалету декілька разів на день і супроводжуються слабкістю і тремтінням через втрату рідини та електролітів, чверть пацієнтів, що починають лікування Нельфінавіром, зіткнуться з цим. П’ята частина пацієнтів, що починають Саквінавір-терапію, також випробовують подібні прояви. Препарати, такі як Ампренавір, Лопінавір, Рітонавір та Індинавір, також можуть викликати сильну діарею.

Люди, які приймають інгібітори зворотньої транскриптази, зазвичай зіткнуться з менш серйозними проявами діареї.

При діареї, викликаній прийомом препаратів, зміна дієти зазвичай мало допомагає. Проте є декілька методів, які допомагають контролювати діарею, пов’язану з прийомом АРТ:

  • Імодіум (лоперамід) – слід використовувати за рекомендацією лікаря або при призначенні сильніших препаратів.
  • Прийом кальцію (500 мг) двічі на день показав ефективне зменшення діареї, пов’язаної з прийомом нельфінавіра.
  • Таблетки вівсяних відрубів також ефективні при діареї, викликаній прийомом нельфінавіра, оскільки вони поглинають рідину, збільшують частки стільцю та уповільнюють проходження мас через кишечник.

Важливо продовжувати харчування та пити воду навіть при виникненні діареї, пов’язаної з лікуванням. Не слід припиняти прийом препаратів без згоди лікаря.

Якщо у вас виникають проблеми з діареєю, обговоріть їх з лікарем. Він може запропонувати засоби для лікування діареї або, за необхідності, переглянути схему АРТ-терапії.

Медичні причини діареї у людей з ВІЛ

Медичні причини діареї у людей з ВІЛ можуть бути різноманітними. У людей з низьким рівнем СД4 часто важко виявити конкретні причини діареї, і в разі слабких симптомів це може бути пов’язано з ВІЛ.

Однією з поширених причин є розлад шлунку, коли діарея чергується з запорами та супроводжується вздуттям живота та виходом газів. У таких випадках причиною можуть бути стреси та труднощі у повсякденному житті, а не інфекції.

У людей з високим рівнем ВІЛ серйозну діарею можуть викликати інфекції, такі як цитомегаловірус, сальмонельоз, криптоспоридії, мікроспоридії, МАІ (мікобактерії атипічні), лямбліоз та шигельоз.

Що робити:

  • Зазвичай діарея покращується протягом кількох днів. Якщо цього не відбувається, обов’язково зверніться до лікаря.
  • При діареї важливо споживати багато води або спеціальних регідраторних напоїв для компенсації втрати солей і води.
  • Поповніть втрачений калій, споживаючи банани, картоплю, курку та рибу.
  • Їжа, що багата розчинними волокнами (бобові, вівса, банани, яблука та горох) може сприяти поліпшенню стану при діареї.
Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).