Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Доконтактна профілактика ВІЛ/PrEP

На головну / Доконтактна профілактика ВІЛ/PrEP

Доконтактна профілактика ВІЛ/PrEP

Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП, PrEP – pre-exposure prophylaxis) – це прийом антиретровірусних препаратів (АРТ) неінфікованими людьми задля зниження ризику інфікування ВІЛ.

 

В рамках PrEP зазвичай використовують такі препарати АРТ як тенофовір (TDF) або його комбінацію з емтрицитабіном (FTC) або ламівудином (3TC). Пероральні препарати PrEP (містять тенофовір) є додатковим методом профілактики для осіб з високим ризиком інфікування ВІЛ.

Вченими доведено, що щоденне використання АРВ-препаратів на основі тенофовіру припиняє розмноження ВІЛ після контакту з вірусом. Комплексний препарат блокує фермент ВІЛ всередині клітини і не дає вірусу «скопіювати» себе, збільшуючи кількість своїх часток в організмі. Таким чином відбувається гальмування ВІЛ, завдяки чому інфекція припиняє розвиток.

Також, окрім щоденного прийому існує додаткова схема рекомендована ВООЗ «за вимогою», що заключається у прийомі 4 таблеток (2 таблетки до статевого акту +1 +1), захищає на рівні  98-99%. Ця схема актуальна лише для цисгендерних чоловіків, які мають секс з чоловіками.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), рекомендує приймати ДКП/PrEP людям з підвищеним ризиком інфікування на ВІЛ-інфекцією.

До них відносяться:

 

Особи, що перебувають у дискодантних парахОсоби, які вживають наркотики Особи, що надають секс послуги за гроші Чоловіки, що практикують секс із чоловіками

 

Загалом будь-яка людина, у якої є висока сексуальна активність і вона не знає ВІЛ-статусу партнера чи партнерів, потенційно знаходиться в зоні небезпеки і має право звернутися за доконтактною профілактикою ВІЛ.

Приймати ДКП/PrEP не потрібно людям, які завжди займаються безпечним сексом з використанням презервативів, мають тільки одного статевого партнера і займаються з ним безпечним сексом; не перебувають у дискордантних парах; не практикують ризиковану поведінку і не входять ні в одну з ключових груп.

Підвищений ризик інфікування ВІЛ – це ситуація в якій людина через свою поведінку або соціальні фактори перебуває в групі ризику і її ймовірність інфікуватися ВІЛ набагато вища, аніж у інших людей.

 

Ризик інфікування ВІЛ підвищується в тому числі при наявності наступних моделей поведінки і умов:

 • незахищені анальні і вагінальні статеві акти;
 • наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, герпес, хламідіоз і гонорея;
 • спільне використання заражених голок, шприців та іншого ін’єкційного обладнання, а також розчинів наркотичних речовин з домішками крові при вживанні ін’єкційних наркотиків;
 • небезпечні ін’єкції, переливання крові і пересадка тканин, а також медичні процедури, що включають нестерильні розрізи або проколювання;
 • випадкові травми в результаті уколів голками, в тому числі серед працівників охорони здоров’я.

 

ВООЗ виділяє ключові групи, до яких відносить тих, хто входить до груп населення підвищеного ризику ВІЛ-інфікування в усіх країнах і регіонах.

До ключових груп населення відносяться:

 • чоловіки, що мають секс з чоловіками;
 • споживачі ін’єкційних наркотиків;
 • особи, які перебувають у в’язницях та інших закладах закритого типу;
 • працівники секс-бізнесу та їх клієнти;
 • трансгендерні особи;
 • особи, які перебувають в дискордантних парах (гетеро- або гомосексуальних);
 • особи, які мають незахищений секс з декількома партнерами, або ті, хто часто змінює статевих партнерів.

Доконтактна профілактика є безпечною і ефективною за умови щоденного прийому препаратів. Найважливіша перевага ДКП/PrEP в тому, що він знаходиться в крові. Все те, що людина використовує ззовні для захисту від ВІЛ (презервативи, мазі і т.п.) – може злетіти, витертися, порватися і т.п. А ДКП/PrEP – це таблетка, і якщо її правильно приймати, то терапевтична доза буде триматися в крові людини та буде її захищати.

Але навіть незважаючи на це ДКП/PrEP не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції, оскільки не можна виключити людський фактор (неправильний прийом, пропуск і т.п.). Тому ДКП/PrEP є ще одним профілактичним засобом в рамках комплексного пакету профілактичних послуг, який також включає консультування і тестування на ВІЛ, використання чоловічих і жіночих презервативів і лубрикантів, АРВ-терапію для ВІЛ-інфікованих партнерів і заходи зі зменшення шкоди для людей, що вживають наркотики ін’єкційно.

Доконтактна профілактика ВІЛ є безпечною. Згідно десяти досліджень, які були проведені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), частка ускладнень при ДКП/PrEP не відрізнялася від долі при лікуванні плацебо. Є інформація, що у близько 30% людей в перші дні прийому препаратів ДКП/PrEP можуть виникати певні короткострокові побічні ефекти такі як: нудота, діарея, запаморочення. Але як правило вони тривають максимум кілька днів і не становлять загрози для життя і здоров’я людини.

Також великий плюс доконтактної профілактики в тому, що її можна приймати разом з гормональними контрацептивами та під час вагітності. Дослідження показали, що ДКП не призводить до збільшення частоти небажаних проявів, пов’язаних з вагітністю, у жінок, які приймали препарати ДКП/PrEP на ранній стадії вагітності. Це є важливою перевагою ДКП, так як в період вагітності і грудного вигодовування і мати, і дитина є більш уразливими для інфікування ВІЛ. В результаті ж багаторічного прийому препарату можливе незначне зменшення фільтраційної здатності нирок і кількості кальцію в кістковій тканині (цей побічний ефект ще досліджують). Але після припинення застосування засобів ДКП/PrEP всі функції нормалізуються.

Згідно дослідженням, що проводилися на цю тему, ДКП/PrEP потрібно як мінімум 7 днів для досягнення високого рівня захисту організму. За цей час ДКП/PrEP забезпечує максимальний захист від ВІЛ під час анального сексу. Що стосується вагінального сексу і вживання ін’єкційних наркотиків, то тут ДКП/PrEP досягає забезпечення максимального захисту приблизно через 21 день щоденного використання ДКП/PrEP.

Розпочинати і припиняти доконтактну профілактику можна лише після консультації з лікарем. Препарати ДКП/PrEP видають у закладах охорони здоров’я, залучених до програм доконтактної профілактики. Лікар підбирає та назначає схему прийому ДКП/PrEP після отримання негативного результату тесту на ВІЛ. Людина вживає таблетки дотримуючись прописаної схеми, але найважливіше правило у вживанні препаратів ДКП/PrEP – це дотримання визначеної години: таблетку слід пити щодня в один і той же час та забезпечити собі безперебійний прийом. Жодної дієти при цьому дотримуватись не потрібно — варто лише завчасно сповістити лікаря про вживання будь-яких інших препаратів.

 

Курс з доконтактної профілактики варто розпочинати за тиждень до ризикованої практики (за цей час у крові накопичиться достатньо препарату, щоб забезпечити захист від вірусу) і надалі дотримуватися його щоденно.

 1. Перевірте, чи перебуваєте ви в групі підвищеного ризику інфікування ВІЛ. Оцініть свій реальний ризик інфікування ВІЛ. Люди, які зацікавлені в отриманні PrEP, повинні звернутися до лікаря аби визначити доцільність прийому саме для них. Ви можете розпочати чи припинити прийом ДКП в будь-який час, але це повинно відбуватися після консультації з лікарем.
 2. Зверніться на Загальнонаціональну гарчу лінію з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД для отримання інформації про пункти та алгоритм отримання ДКП/PrEP.
 3. Пройдіть тестування на ВІЛ. Перш ніж почати прийом ДКП/PrEP, важливо переконатися, що ви ВІЛ-негативні, саме тому необхідно провести тест на ВІЛ перед початком прийому ДКП/PrEP. Також потрібно регулярно тестуватися і в процесі прийому ДКП/PrEP. Частоту тестувань на ВІЛ під час прийому ДКП/PrEP допоможе визначити ваш лікар в індивідуальному порядку. Але зазвичай рекомендується здавати аналіз на ВІЛ кожні три місяці, щоб контролювати ефективність цього способу профілактики ВІЛ в кожному конкретному випадку.
 4. Необхідно також здати аналіз на визначення креатиніну для оцінки функціонування нирок (кожні 3-6 місяців). Унаслідок багаторічного прийому ДКП/PrEP можливе незначне зменшення фільтраційної здатності нирок та кількості кальцію у кістковій тканині (цей побічний ефект ще досліджують). Після припинення прийому ДКП/PrEP усі функції нормалізуються.
 5. Поставте лікарю всі запитання, які вас хвилюють. Для отримання ДКП/PrEP необхідно заявити про своє бажання лікарю. Звернення до лікаря щодо отримання ДКП/PrEP може викликати певну тривогу та невпевненість в тому, що вам нададуть ДКП/PrEP. Повідомте лікарю, що ви чули про новий метод профілактики ВІЛ, який називається доконтактна профілактика або PrEP, і ви зацікавлені в його отриманні. Вас, ймовірно, запитають чому ви хочете його отримати та вважаєте цей варіант доцільним для себе. Повідомте лікарю, що ви чули, що цей метод є високоефективним, а ви свою чергу стурбовані тим, що ви маєте високий ризик інфікування ВІЛ.
 6. Отримайте ДКП/PrEP та дотримуйтесь режиму прийому. Зазвичай ДКП/PrEP видають на три місяці та не на все життя. Курс має саме таку тривалість, адже тестуватися на ВІЛ рекомендовано теж раз на три місяці. ДКП/PrEP назначають відповідно до поведінкових показів щодо підвищеного ризику інфікування ВІЛ та відсутності медичних протипоказань. Людина може потребувати його у певні моменти свого життя, коли висловлює бажання приймати препарат та має певні поведінкові ризики. Прийом доконтактної профілактики ВІЛ можна припинити в будь-який момент, коли ви забажаєте і вважатимете, що вам більше не потрібен її захист, або якщо ви не матимете можливості приймати таблетку щодня, або якщо ви змінили свою поведінку і розумієте, що цей спосіб захисту від інфікування ВІЛ вам вже не потрібен. Проте пам’ятайте, що ДКП/PrEP рекомендується приймати протягом місяця після останнього можливого контакту з вірусом.

 

ДКП/PrEP видають безоплатно. Право на безкоштовний доступ до доконтактної профілактики ВІЛ мають усі громадяни України та іноземці, що проживають на території України на постійній основі і мають відповідні до законодавства документи.

 

Для більшої ефективності ДКП/PrEP варто приймати один раз на день в один і той же час. Ви повинні приймати ДКП/PrEP відповідно до припису лікаря, щоб вона подіяла. Якщо ви будете приймати ліки не по графіку та не кожен день, це значно зменшить ефективність доконтактної профілактики, бо у вашому кровотоці буде недостатньо ліків, щоб блокувати вірус. Правильна кількість ліків у вашій крові може зупинити поширення ВІЛ у вашому організмі.

 

Важливо! Під час курсу прийому ДКП/PrEP не припиняйте користуватися бар’єрною контрацепцією — чоловічими або жіночими презервативами. Лише у парі з презервативами ефективність ДКП/PrEP сягає майже 100%. До того ж, бар’єрна контрацепція захищає не лише від ВІЛ, а і від інших інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Адже ДКП/PrEP не захищає від ризику зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), гепатитів та інших вірусних захворювань. Щоб захиститися від інфекцій, що передаються статевим шляхом, необхідно використовувати презервативи під час статевого акту.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує жінкам з високим ризиком інфікування ВІЛ під час вагітності або після пологів приймати ДКП на основі дизопроксилу тенофовіру/емтрицитабіну (TDF/FTC).

 

PrEP рекомендовано для:

 • жінок, які хочуть завагітніти;
 • вагітних жінок;
 • жінок після пологів та тих, які годують груддю;

які включають будь-які фактори ризику набуття ВІЛ, такі як секс без презервативів із ВІЛ-позитивним партнером; нещодавно набуті інфекції, які передаються статевим шляхом (ІПСШ) або вживання ін’єкційних наркотиків.

 

Також доконтактну профілактику ВІЛ під час вагітності варто приймати жінкам, які почали її прийом ще до вагітності у зв’язку з існуванням певних поведінкових ризиків відносно інфікування ВІЛ-інфекцією та ВІЛ-негативним жінкам, які знаходяться в дискордантній парі, де статевий партнер є ВІЛ-позитивним. Адже під час вагітності збільшується ризик інфікування ВІЛ та суттєво збільшується ризик передачі ВІЛ дитині від матері у випадку її інфікування вірусом під час вагітності чи годування груддю. І в такому разі саме прийом PrEP допоможе захистити від ВІЛ і матір, і дитину. Жінки, які завагітніли під час прийому TDF/FTC як ДКП/PrEP, також можуть продовжувати PrEP протягом усієї своєї вагітності.

 

Назначати ДКП/PrEP вагітним жінкам обов’язково повинен лікар після проведення тестування на ВІЛ та отримання негативного результату. В разі отримання ВІЛ-позитивного результату вагітній жінці буде призначена антиретровірусна терапія для лікування ВІЛ-інфекції та профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини.

 

Графік прийому ДКП для вагітних жінок нічим не відрізняється від звичайного графіку прийому ДКП/PrEP. Вагітна жінка повинна приймати по одній таблетці кожного дня в один і той же час, тестуватися на ВІЛ кожні 3 місяці та консультуватися зі своїм лікарем в разі появи якихось питань чи побічних реакцій на прийом препаратів.

Для спостереження потрібно буде відвідувати лікаря кожні 2-3 місяці.

Ні, в такому разі ДКП/PrEP не буде ефективною, тому що доконтактна профілактика призначена для людей, які постійно знаходяться в зоні ризику інфікування ВІЛ. ДКП/PrEP не допоможе людині, яка могла інфікуватися ВІЛ за останні 72 години. В такій ситуації вам краще отримати постконтактну профілактику. Саме вона може вам допомогти в такій ситуації.

Дуже важливо приймати по одній таблетці щодня для кращої ефективності ДКП/PrEP. Але якщо ви все ж таки пропустили прийом таблетки, то нічого страшного не трапилося. Наприклад, якщо ви зазвичай вживаєте таблетку пізно ввечері і, прокинувшись вранці, згадали, що забули її прийняти, то пропущену таблетку цілком можна випити за сніданком. Якщо ви згадуєте про неї тільки на наступний вечір, то подвійну дозу приймати не потрібно. І навпаки. Якщо ви зазвичай вживаєте таблетку вранці, а в цей раз забули, просто випийте її в той же день, як тільки згадаєте. Якщо ви згадаєте про пропущену таблетку тільки наступного ранку, просто продовжуйте приймати препарат за звичайною схемою і постарайтеся більше не забувати. Подвійну дозу препарату за один день приймати не потрібно.

Якщо ж вживання препаратів більше непотрібно (наприклад, змінилася модель поведінки людини, небажання застосовувати ДКП/PrEP щодня і т.п.), його можна припинити, порадившись із лікарем. Також доконтактна профілактика відміняється, якщо у людини виявлено ВІЛ – тоді замість доконтактної профілактики їй назначають АРВ-терапію проти ВІЛ, яка є також доступною, безкоштовною та ефективною.