Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Доконтактна профілактика ВІЛ на вимогу: що це та кому вона потрібна

Доконтактна профілактика (PrEP) – це добре відомий метод профілактики ВІЛ, що рекомендований людям, які зазнають підвищеного ризику отримання інфекції.

Існує кілька варіантів PrEP: пероральна (TDF/FTC та TAF/FTC), ін’єкційна (каботегравір/рілпівірін) та місцева (вагінальні кільця). Найбільш поширеним та доступним є пероральний спосіб (таблетки); ін’єкційна терапія схвалена нещодавно і ще не у всіх країнах, а вагінальні кільця підходять лише для жінок.

Хоча PrEP здатна захистити від вірусу на 99%, не всі можуть пристосуватися до неї. Крім цього, не всі потребують щоденного прийому таблеток, оскільки не практикують регулярне статеве життя. Ось тут на допомогу приходить доконтактна профілактика на вимогу.

Що таке PrEP на вимогу?

Доконтактна профілактика на вимогу – це альтернатива для людей, які займаються сексом рідше двох разів на тиждень. Таблетки залишаються ті ж, змінюється тільки режим їх прийому:

  • 2 таблетки – за 2-24 години до сексуального контакту
  • 1 таблетка – через 24 години
  • 1 таблетка – через 48 годин

Якщо в цей період відбувається більш ніж один статевий контакт, в ідеалі останню таблетку слід прийняти через 48 годин після останнього статевого акту.

Наукове обґрунтування

Схему PrEP на вимогу почали вивчати ще у 2015 році. Французькі вчені провели кілька досліджень. В одному з останніх взяли участь понад 3000 осіб, схильних до підвищеного ризику отримання ВІЛ. Частина приймала PrEP щодня, частина – на вимогу. У результаті сталося 6 інфікувань (по 3 у кожній групі), і всі вони в учасників, які не дотримувалися режиму прийому.

ВООЗ почала рекомендувати PrEP на вимогу у 2019 році.

Хто може приймати PrEP на вимогу?

Доконтактна профілактика на вимогу рекомендована:

  • цисгендерним чоловікам, незалежно від сексуальної орієнтації;
  • небінарним людям, яким від народження було приписано чоловічу стать;
  • трансгендерним жінкам, які не проходять гормональну терапію естрадіолом (гормон може взаємодіяти з PrEP, знижуючи її ефективність – краще додатково проконсультуватися з фахівцем).

Однозначних рекомендацій щодо цисгендерних жінок та небінарних людей, яким при народженні була приписана жіноча стать, немає. У проведених дослідженнях переважно брали участь гомосексуальні цисгендерні чоловіки. Однак у жінок добре працює ін’єкційна доконтактна профілактика тривалої дії (каботегравір/рілпівірін).

PrEP на вимогу слід уникати тим, хто відчуває труднощі з розумінням схеми або плануваннямсексуальних відносин. Те саме стосується пацієнтів, які вже мають ВІЛ (або підозрюють у себе інфекцію).

Що важливо пам’ятати:

  • Перед початком доконтактної профілактики слід пройти тестування на ВІЛ. Якщо тест буде позитивним, потрібно звернутися до лікаря, перездати аналізи та отримати лікування (АРТ).
  • Перед прийомом PrEP необхідно проконсультуватися з фахівцем, оскільки існують нюанси, про які людина може просто не підозрювати.
  • Крім цього, важливо пам’ятати про те, що PrEP захищає тільки від ВІЛ – для захисту від інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, необхідно використовувати додаткові методи профілактики (наприклад, презервативи).

 

Джерело: https://agenciaaids.com.br/noticia/prep-sob-demanda-o-que-muda-em-relacao-a-prep-diaria/

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).