Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Доконтактна профілактика – один із дієвих способів захистити себе від ВІЛ

На сьогоднішній день Україна продовжує залишатися регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. З 2008 року українці найчастіше інфікуються через незахищений секс.

В минулому році цей показник сягнув 65% серед усіх шляхів передачі ВІЛ-інфекції. Саме тому в рамках боротьби з цією тенденцією в листопаді 2018 року в Україні було розпочато реалізацію Національної програми доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP).Що таке доконтактна профілактика ВІЛ та яким чином вона може знизити рівень інфікування?

Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП, PrEP – pre-exposure prophylaxis) – це прийом антиретровірусних препаратів (АРТ) неінфікованими людьми задля зниження ризику інфікування ВІЛ.

З чого все починалось? Чи є PrEP інновацією?

Історія виникнення PrEP розпочалася ще у 2004 році. Але довгий час відношення до препарату було скептичним, проте в 2012 році FDA (Food and Drug Administration, агентство Міністерства соціальних служб США, один з авторитетних федеральних виконавчих департаментів) підтвердив його дію. А у вересні 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала PrEP як профілактичний засіб для ключових груп населення. В даний час PrEP перебуває на різних стадіях імплементації більш ніж у 60 країнах світу. Доконтактну профілактику застосовують в таких країнах як США, Франція, Австралія, Бразилія, Канада, Швейцарія, Німеччина, Італія. Тобто можна стверджувати, що дія препарату отримала клінічне підтвердження. У Східній Європі Україна стала другою країною після Грузії, в якій почали впроваджувати PrEP. І на даний момент Україна є одним із лідерів у впровадженні PrEP серед країн нашого регіону.

Кому рекомендовано прийом PrEP?

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), рекомендує приймати PrEP людям з підвищеним ризиком інфікування на ВІЛ-інфекцією. Доконтактну профілактику ВІЛ слід приймати в першу чергу тим групам населення, захворюваність на ВІЛ-інфекцію яких знаходиться на рівні близько 3 випадків на 100 осіб на рік або більше.

До них відносяться:

  • Особи, що перебувають у дискордантних парах (гетеро- чи гомосексуальних). Дискордантні пари – це пари в яких один із партнерів є ВІЛ-інфікованим.
  • Особи, які мають незахищений секс із кількома партнерами або часто змінюють статевих партнерів.
  • Особи, що надають секс-послуги за гроші.
  • Чоловіки, що практикують секс із чоловіками.
  • Особи, які вживають наркотики ін’єкційно.
  • Трансгендерні люди.

Які препарати використовують?

У рамках PrEP зазвичай використовують такі препарати АРТ як тенофовір (TDF) або його комбінацію з емтрицитабіном (FTC) чи ламівудином (3TC). Пероральні препарати PrEP (що містять тенофовір) є додатковим методом профілактики для осіб із високим ризиком інфікування. Вченими доведено, що щоденне використання АРВ-препаратів на основі тенофовіру припиняє розмноження ВІЛ після контакту з вірусом. Комплексний препарат блокує фермент ВІЛ всередині клітини і не дає вірусу «скопіювати» себе, збільшуючи кількість своїх часток в організмі. Таким чином відбувається гальмування ВІЛ, завдяки чому інфекція припиняє розвиток.

Як розпочати прийом PrEP?

Розпочинати і припиняти доконтактну профілактику можна лише після консультації з лікарем. Препарати PrEP видають у закладах охорони здоров’я, залучених до програми доконтактної профілактики. Медичний фахівець підбирає та назначає схему прийому ДКП після отримання негативного результату тесту на ВІЛ. Людина вживає пігулки дотримуючись прописаної схеми, але найважливіше правило у вживанні препаратів PrEP – це дотримання визначеної години: таблетку слід пити щодня в один і той же час та забезпечити собі безперебійний прийом. Жодної дієти при цьому дотримуватись не потрібно — варто лише завчасно сповістити лікаря про вживання будь-яких інших препаратів.

Курс з доконтактної профілактики варто розпочинати за тиждень до ризикованої практики (за цей час у крові накопичиться достатньо препарату, щоб забезпечити захист від вірусу) і надалі дотримуватися його щоденно.

Коли можна припинити прийом PrEP?

Якщо ж вживання препаратів більше непотрібно (наприклад, змінилася модель поведінки людини, небажання застосовувати PrEP щодня і т.п.), його можна припинити, порадившись із лікарем. Також доконтактна профілактика відміняється, якщо у людини виявлено ВІЛ – тоді замість доконтактної профілактики їй назначають АРВ-терапію проти ВІЛ, яка є також доступною, безкоштовною та ефективною.  Людина, яка вживає PrEP повинна регулярно проходити обстеження у лікаря з подальшим періодичним тестуванням на ВІЛ.

Чи безпечний для організму прийом PrEP?

Доконтактна профілактика ВІЛ є безпечною. Відповідно до результатів проведених досліджень було виявлено, що частка ускладнень при PrEP не відрізнялася від частки при лікуванні плацебо. Також плюс доконтактної профілактики в тому, що її можна приймати разом з гормональними контрацептивами а також під час вагітності.  Дослідження показали, що PrEP не призводить до збільшення частоти небажаних проявів пов’язаних з вагітністю, у жінок, які приймали PrEP на ранній стадії вагітності. Це є важливою перевагою PrEP, так як в період вагітності і грудного вигодовування і мати, і дитина є більш уразливими для інфікування ВІЛ.

В той же час є інформація, що приблизно у 30% людей в перші дні прийому препаратів ДКП можуть виникати певні короткострокові побічні ефекти такі як: нудота, діарея, запаморочення голови. Але як правило вони тривають максимум кілька днів. Унаслідок же багаторічного прийому препарату можливе незначне зменшення фільтраційної здатності нирок та кількості кальцію у кістковій тканини (цей побічний ефект ще досліджують). Але після припинення вживання PrEP усі функції нормалізуються.

Доконтактна профілактики є безпечною та ефективною за умови щоденного прийому препаратів, але не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. Тому PrEP є ще одним профілактичним засобом в рамках комплексного пакету профілактичних послуг, який також включає консультування і тестування на ВІЛ, використання чоловічих і жіночих презервативів і лубрикантів, АРВ-терапію для ВІЛ-інфікованих партнерів і заходи зі зменшення шкоди для людей, що вживають наркотики. Варто також пам’ятати, що доконтактна профілактика не захищає людину від ризику зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), гепатитів та інших вірусних захворювань.

Дізнатись більше інформації про PrEP:

Дізнатися більше про те, де в Україні можна отримати PrEP та як саме це зробити, або куди звертатися в разі, якщо вам відмовили в наданні цієї послуги, ви можете або задавши питання в онлайн-чаті на сайті Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу http://www.helpme.com.ua/ua/main/ або зателефонувавши консультантам по телефону 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00.

Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту «ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником  № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

Підготував: адмін
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).