Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) – це, в першу чергу, про безпечну сексуальну поведінку

Сьогодні ми вирішили поспілкуватися з консультантом Гарячої лінії на тему доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП або PREP) та дізнатися у нього, що більш за все цікавить клієнтів Гарячої лінії, коли мова заходить про доконтактну профілактику ВІЛ, чи достатньо обізнані українці в цій темі та як простому українцю отримати доконтактну профілактику. На ці та інші питання нам відповіла Євгенія, консультант Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІДу та туберкульозу.

Євгенія, як часто на Гарячу лінію люди звертаються з питаннями стосовно PrEP?

  • На жаль, зараз інформація щодо доконтактної профілактики ВІЛ  (PREP) серед українців не дуже поширена. До того ж, більшість громадян вважають, що ця тема їх не стосується і проблема ВІЛ ніколи їх не торкнеться. Тому найчастіше з питаннями щодо PrEP до нас звертаються родичі або статеві партнери ВІЛ-позитивних людей, тому що більшість із них щось вже про це чули або, принаймні, їх це цікавить. Але ми розповідаємо про PREP при кожній можливості нашим клієнтам, і коли телефонують стосовно тестування на ВІЛ і в інших випадках ми обов’язково доносимо до людей інформацію щодо PREP і розказуємо, що в комплексі методів профілактики ВІЛ, окрім безпечної сексуальної поведінки та використання презервативів, є ще й порівняно інноваційний для України метод профілактики – прийом PREP. І багатьом це виявляється цікавим і після нашого спілкування люди йдуть отримувати PREP і починають постійно його використовувати.

А з якими питаннями щодо PrEP до вас звертаються люди, що їх цікавить в цій темі більш за все?

  • Найбільше їх цікавить детальна інформація про те, що із себе представляє доконтактна профілактика ВІЛ, як вона працює, наскільки ефективна та, як висловлюються наші клієнти, наскільки завдяки їй вони можуть «розслабитися в сексі». Бо хоч ми і наголошуємо в консультуванні весь час про важливість використання презервативів під час статевого контакту, спілкуючись з клієнтами, я розумію, що все одно багато хто їх не використовує взагалі або використовує не вірно. До того ж, у чоловіків з еректильною дисфункцією презерватив може лише погіршити їх стан під час статевого контакту або навіть його унеможливити. І саме така категорія людей вважає PrEP справжньою знахідкою. Проте ми завжди наголошуємо клієнтам що PREP не замінює інші методи профілактики ВІЛ, а лише доповнює/посилює їх. І все ж таки рекомендуємо використовувати презервативи та інші методи профілактики в комплексі.

Ще одне з доволі популярних питань з яким до нас звертаються, це використання PREP під час вагітності, бо не всі жінки знають, що доконтактну профілактику можна використовувати і в період зачаття дитини і під час вагітності, бо вона не впливає негативно на перебіг вагітності. Також активно цікавляться PrEP чоловіки, що мають секс з чоловіками та дискордантні пари (пари, де один із партнерів ВІЛ-позитивний, а інший ВІЛ-негативний). Вони відносяться до категорії людей, яких не потрібно довго вмовляти на використання PREP, отримавши інформацію про це, вони, як правило, починають використовувати доконтактну профілактику. А ось негативніше за всіх на підняття цієї теми в розмові реагують віруючі, але вони і на прийом антиретровірусної терапії не завжди погоджуються, тому це не дивно. Також серед споживачів ін’єкційних наркотиків зараз теж стає популярна інформація про PrEP і вони готові отримувати доконтактну профілактику. Але поки вони тільки почали цікавитися цією інформацією, тому наскільки це буде ефективно, можна буде побачити з часом.

А ви кожній людині, що зателефонувала на Гарячу лінію розповідаєте про доконтактну профілактику?

  • Коли нам телефонує людина і у неї є хоча б хвилина часу, то вже з нею можна поспілкуватися на цю тему і як мінімум – це хоча б повідомити їй про існування PrEР. Тобто ми завжди намагаємося доносити інформацію про доконтактну профілактику ВІЛ до максимальної кількості людей. Наприклад, якось телефонувала дівчина, у якої мама ВІЛ-інфікована. Тобто безпосередньо вона не входить до групи ризику, але все одно під час нашого спілкування я розказала їй про PREP і вона дуже зацікавилася, не дивлячись на те, що у неї є постійний статевий партнер, і була вдячна за інформацію, бо раніше про це не знала і не чула. Тому ми максимально намагаємося популяризувати PrEР серед українців.

 

Спілкуючись з клієнтами, що звертаються на Гарячу лінію, наскільки на вашу думку українці обізнані щодо PrEP?

  • У нас в країні, на відміну від країн Європи, поки що не достатньо сформована «культура використання доконтактної профілактики ВІЛ». І на мою думку причина цього не брак інформації, а те, що наші люди звикли закриватися від тієї інформації, яку вони вважають для себе непотрібною або небезпечною. І тому, навіть якщо вони десь щось і чують про PREP, вони просто не звертають на це увагу, бо вважають, що їх це не стосується, адже вони ведуть нормальний спосіб життя, а значить ВІЛ не має до них ніякого відношення. Багато з тих людей, що до нас звертаються впевнені в тому, що ВІЛ їх не торкнеться і вони досі вірять в міф, що ВІЛ-інфікована людина ззовні дуже відрізняється від ВІЛ-негативної людини, що вона обов’язково відноситься до нижчих соціальних верств і дивлячись на неї відразу зрозуміло, що у неї ВІЛ і спати з цією людиною точно ніхто не буде. А якщо людина живе звичним життям, має роботу, пристойно вдягнена, то у неї апріорі не може бути ВІЛ і тому тестуватися такій людині на ВІЛ не потрібно і з нею можна займатися сексом без презервативу. І саме через присутність таких міфів в головах у частини українців, у нас і досі активно поширюється ВІЛ. І мені неодноразово доводилося пояснювати людям, що звертались на Гарячу лінію, що якщо ваш статевий партнер охайно одягнений, має гарну роботу і живе звичним життям, потенційно він може бути ВІЛ-інфікованим і поки ви не побачите його негативний результат на ВІЛ, ви не можете бути впевнені, що це не так.

Якщо ми заговорили про міфи щодо ВІЛ, які міфи від клієнтів ви чули стосовно доконтактної профілактики?

  • Найчастіші міфи, що я чула від людей, це: «Якщо тобі потрібен PrEP – значить ти спиш з усіма підряд», «Через PREP відпадуть нирки, страшно її пити», «Не хочу підсаджуватися на PrEP, бо погіршу своє здоров’я». І деякі представники вразливих груп, зокрема жінки, що надають секс-послуги за гроші не хочуть приймати PREP, бо бояться, що це погіршить їх здоров’я, і що клієнти побачать у них ці таблетки і злякаються та відмовляться від їх послуг, бо вирішать, що вони мають СНІД.

На вашу думку, якої інформації щодо PrEP наразі не вистачає українцям?

  • По-перше, не всі розуміють, кому саме потрібна доконтактна профілактика ВІЛ. І це та інформація, яку потрібно доносити до людей. Бо зараз дуже багато говорять про те, що PrEP – це все ж таки метод профілактики, який використовують більше для вразливих груп. Але насправді сексом займаються усі люди, і потенційно усі, хто займається сексом, особливо якщо це статевий контакт без презервативу, можуть бути інфікованими ВІЛ. Також потрібно доносити до людей, що доконтактна профілактика ВІЛ – це про безпечну сексуальну поведінку, в першу чергу, щоб люди знали, що це такий же захист від ВІЛ, як і презервативи.

На вашу професійну думку, які у PrEP переваги в порівнянні з іншим засобами захисту від ВІЛ?

  • Мабуть найважливіша перевага в тому, що PrEP знаходиться в крові. Все те, що людина використовує ззовні для захисту від ВІЛ (презервативи, мазі і т.п.) – воно може злетіти, витертися, порватися і т.п. А PrEP- це таблетка, і якщо її правильно приймати, то терапевтична доза препарату буде триматися в крові людини і буде її захищати. Тобто це вже більш надійний захист. До того ж багато хто з тих, хто телефонує нам на Гарячу лінію, говорять, що завдяки доконтактній профілактиці ВІЛ вони можуть нарешті розслабитися під час статевого  акту і у багатьох саме завдяки PrEP вирішуються сексуальні проблеми. Тому що не завжди і не у всіх чоловіків може вийти статевий контакт та ще й з презервативом, через деякі фізіологічні труднощі, а так якщо все ж таки вдається, то PrEP їх захищає. Але така ситуація все ж таки частіше прослідковується в парах, де є постійні статеві партнери.

За якими критеріями людина може звернутися до лікаря, щоб їй видали PrEP?

– Якщо у людини є статеві контакти з людьми з невідомим ВІЛ-статусом, то людина може звернутися за PrEP. Але спочатку їй потрібно буде здати тест на ВІЛ і тільки в разі негативного результату їй можуть видати PrEP. В принципі, будь-яка сексуально активна людина чи людина, яка вживає наркотики ін’єкційно і вона не знає ВІЛ-статусу партнера/партнерів, потенційно знаходиться в зоні небезпеки і має право звернутися за доконтактною профілактикою. Ми в таких випадках спрямовуємо людей, які нам телефонують до інфекціоніста, бажано врегіональний центр профілактики та боротьби зі СНІДом. Звичайно хотілося б, щоб PrEP був доступніший людям і вони могли б його отримати в лікарнях/поліклініках на місцях, але поки що цей процес у нас ще тільки організовують. Звісно, що у великих містах, та безпосередньо в Києві з отриманням PrEP все набагато простіше.

Велика перевага для людей, які хочуть отримати PrEP в тому, що на сьогодні отримати препарати можна безкоштовно.

Яка схема отримання PrEP для звичайної людини?

  • Якщо говорити про м. Київ, для прикладу, то людині потрібно відвідати Київський міський центр профілактики та боротьби зі СНІДом та заявити про своє бажання отримати PrEP. Там їй проведуть тестування на ВІЛ швидкими тестами, візьмуть аналіз на креатинін, заведуть картку та проведуть розмову для збору анамнезу. При чому навіть якщо людина прийде до Центру СНІДу з готовим результатом тесту на ВІЛ, їй все одно його будуть робити повторно саме в цьому закладі. Тест на ВІЛ потрібен, щоб бути впевненим, що людина ВІЛ-негативна, тому що якщо вона вже інфікована ВІЛ, то їй призначать не PrEP, а антиретровірусну терапію для лікування. Тест на креатинін – це нирковий показник, який обов’язково перевіряють перед тим, як назначати доконтактну профілактику, тому що по ньому буде зрозуміло, чи є у людини проблеми з нирками. Адже якщо нирки працюють погано і цей показник вище норми, то в такому випадку людині ніхто в той же день PrEP не призначить, а спочатку пацієнту потрібно буде приймати препарати для нормалізації кліренсу нирок і тільки після повторного аналізу з нормальним результатом, людині можна призначити PREP.  Крім цього, високий рівень креатиніну часто може бути при вживанні деяких психоактивних речовин (в більшості випадків при вживанні ін’єкційних наркотиків), і тому лікар під час збору анамнезу також повинен проговорити цей момент і дізнатися, чи не вживає людина психоактивні речовини, і якщо відповідь буде так, і креатинін високий саме через вживання психоактивних речовин, потрібно додатково порекомендувати пацієнту замісну підтримувальну терапію. Під час збору анамнезу людині, що прийшла за PREP, потрібно буде детально відповісти на запитання лікаря, які будуть стосуватися сексуального життя людини, її партнерів, інформації щодо того, коли був останній статевий контакт, з ким він був, як пацієнт себе почуває і т.п. Тому що під час розмови може виявитися, що людині потрібно зробити ще якесь дообстеження перед тим, як видавати препарати доконтактної профілактики. І також це важливо для того, щоб зрозуміти, чи не прийшла людина за PrEP вже маючи ВІЛ-інфекцію та перебуваючи в періоді вікна, наприклад, тому що в такому разі людині скажуть зробити тест на ВІЛ повторно через певний проміжок часу. Зазвичай людей тестують швидкими тестами на ВІЛ, тому результат тестування на ВІЛ людина отримує в той же день, коли прийшла до лікаря. Результат аналізу на креатинін, як правило, готовий на наступний день. І якщо усі аналізи в нормі і дообстеження пацієнту не потрібне, то вже в день отримання результату аналізу на креатинін, людина отримає PrEP. Тому іноді дійсно PrEP можуть не видати людині одразу, але тільки з абсолютно об’єктивних причин. Препарати зазвичай видають на місяць або відразу на 3 місяці – залежить від обставин кожної окремої ситуації. Кожні три місяці, якщо у людини немає якоїсь незвичайної ситуації чи тяжких побічних ефектів, пов’язаних з прийомом PrEP, кожного, хто приймає PREP тестують на ВІЛ.

А що повинна робити людина, яка вирішила відмовитися від прийому PrEP?

  • Насправді просто взяти і кинути приймати PrEP самостійно не можна. Людина повинна обов’язково прийти до лікаря і повідомити йому про своє бажання припинити приймати доконтактну профілактику. А лікар вже детально пояснить, як це зробити правильно, бо PrEP не має тривалого накопичувального ефекту  і дія препаратів припиняється з того моменту, як людина перестає їх приймати. До того ж пацієнт повинен розуміти, що після припинення прийому PrEP він знаходиться в зоні небезпеки і повинен себе захищати від ВІЛ іншими способами. Тому пацієнту обов’язково потрібно прийти до лікаря і поговорити з ним, якщо він вирішить перестати приймати PrEP.

Як довго людина може приймати PrEP і чи може вона його приймати усе життя?

  • Насправді люди, які знаходяться в зоні ризику інфікування ВІЛ, можуть приймати PrEP все життя. Так само як ВІЛ-інфіковані приймають усе життя АРТ. Але тут важливо, щоб людина, яка приймає доконтактну профілактику довгий час, обов’язково приходила до лікаря і періодично здавала аналізи.  Тому що PrEP, при тривалому прийомі, може впливати на мінералізацію кісток. Мінералізація кісток, насправді, відбувається в кожної людини, і у тих, хто ніколи не приймав PrEP також. Це відбувається часто через гіподинамію – відсутність фізичних навантажень, через вік та інші причини. І насправді, кожній людині з віком бажано періодично приймати вітаміни, кальцій для кісток і т.п. Але людям, які приймають PrEP просто потрібно стежити за цим більш ретельно, ніж іншим, щоб коригувати такі моменти з лікарем. Тому якщо людина ходить до лікаря і виконує усі його настанови, здає аналізи, що він рекомендує, та приймає додаткові вітаміни та мінерали, які лікар їй виписує за необхідності, вона спокійно може приймати PrEP хоч усе життя.

Варто розуміти, що PrEP назначають відповідно до поведінкових показів щодо підвищеного ризику інфікування ВІЛ та відсутності медичних протипоказань. Людина може потребувати його у певні моменти свого життя, коли висловлює бажання приймати препарат та має певні поведінкові ризики. Наприклад, зараз ви починаєте приймати PrEP, оскільки ви є доволі сексуально активними та практикуєте ризиковані сексуальні практики з кількома ВІЛ-позитивними та ВІЛ-негативними партнерами, а пізніше ви опинитесь у стосунках, коли ви та ВІЛ-негативний партнер будете впевнені в тому, що ви маєте секс лише один з одним, тоді продовження прийому PrEP може не мати для вас жодного сенсу.

А ми нагадуємо, що з усіма питаннями щодо PrEP ви завжди можете звернутися на Гарячу лінію з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу подзвонивши консультантам за телефоном 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00.

Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником  № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

Підготував: адмін
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).