Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Факти про наркозалежність і лікування від неї — від Центру громадського здоров’я

Центр громадського здоров’я до Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотиками й їхнім незаконним обігом, який відбувся 26 червня, підготував текст про наркозалежність та її лікування.  

Наводимо роз’яснення та рекомендації ЦГЗ. 

Експерти ЦГЗ наголошують, що люди зі шкодою для власного здоровʼя зловживають наркотиками з різних причин — не лише, щоб отримати позитивні відчуття й ейфорію, а й через бажання почуватися комфортніше, усунути біль або проблеми соматичного стану, зменшити вплив депресії або тривожності. Та вживання наркотичних речовин, без призначення лікаря, лише погіршує ситуацію і життя людини загалом. 

Чим довше людина вживає наркотики, тим більше мозок адаптується, зменшуючи здатність клітин у системі винагороди реагувати на психоактивні речовини. Це зменшує відчуття ейфорії, порівняно з тим, що вона відчувала під час першого прийому, та формує залежність.

Наркозалежність — це хронічна хвороба, спричинена змінами головного мозку, що характеризується цілеспрямованим пошуком наркотиків і їхнім компульсивним вживанням, яке важко контролювати, — наголошують експерти. 

На розвиток наркозалежності впливає одночасно декілька чинників. Основні — це генетика, середовище та онтогенез. Наприклад, доведено, що існує генетична схильність до швидшого формування біологічних змін мозку у відповідь на вживання психоактивних речовин, і відповідно, формування залежності. 

Фактори середовища теж грають чималу роль. На появу залежності впливають хаотичні стосунки, вживання наркотиків батьками, вплив оточення, психотравмувальні події, доступність наркотиків тощо. 

Важливою складовою боротьби з залежностями є профілактика вживання наркотиків, яка крім інформування про їхню шкідливість має включати таке: 

  • боротьба з наркотрафіком; 
  • обмеження доступу до наркотичних речовин; 
  • забезпечення доступу до скринінгу; 
  • діагностика та лікування розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин; 
  • створення сприятливого для людини середовища (соціальний захист, належне виховання, мережа соціальних зв’язків, відчуття безпеки, повноцінне харчування тощо). 

Щодо лікування  опіоїдної залежності, найдієвішим методом є замісна підтримувальна терапія (ЗПТ), яка в Україні надається безоплатно. 

Суть ЗПТ полягає у щоденному довготривалому прийомі замісного препарату для лікування порушень, пов’язаних з уживанням екстракту макової соломки, героїну або інших опіоїдів. 

Як діє ЗПТ?  

  • мінімізує симптоми відміни («ломку»); 
  • знижує тягу до опіоїдів фізично залежних людей. 
  • тобто замість нелегальних наркотиків пацієнт приймає препарати ЗПТ, які отримує безоплатно від держави. 

Щоб пройти скринінг на формування залежності — зверніться до свого сімейного лікаря. Якщо результати скринінгу будуть позитивні (у вас виявлять залежність), то вас направлять до профільного фахівця у вашому місті. Після встановлення діагнозу ви зможете отримувати лікування препаратами ЗПТ в найближчих закладах охорони здоров’я. 

Як дізнатися, де отримати ЗПТ 

скористайтеся чат-ботом: https://t.me/zpt_poruch_bot 

дзвоніть на гарячу лінію: 0 800-507-727. 

Більше про ЗПТ за посиланням: https://bit.ly/3tnjJ1m 

 

Цілодобова Загальнонаціональна гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД 0 800 500 451 

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).