Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Імуномодулятори… чи як зміцнити імунітет?

Щорічно 1 березня відзначається «Всесвітній день імунітету». Основною його метою є залучення громадської уваги до проблем, пов’язаних з поширеністю різних імунних захворювань, а також зі збереженням та зміцненням імунітету в цілому. Щоб розібратися, що таке імунітет, як його зміцнити людям з ВІЛ-інфекцією та чи потрібно вживати імуностимулятори, ми звернулися до Наталії Ульшиної, лікаря-інфекціоніста, консультанта Гарячої лінії. 

Що таке імунітет та як його зміцнити?

– Саме слово «Імунітет» походить від латинського слова «immunitas» і означає – звільнення. Імунітет – здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення різного роду чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.

Для зміцнення імунітету всім людям, а особливо тим, у кого ВІЛ-інфекція, потрібно дотримувати простих правил:

  1. збалансоване харчування – їжа повинна бути висококалорійною та містити достатню кількість білка: м’ясо, риба, яйця, сир.  Частота прийому їжі -5-6 разів на день. Не забувайте про термічну обробку: необхідно виключити сирі та напівсирі продукти, які можуть містити патогенні мікроорганізми. Потрібно їсти більше сезонних і місцевих продуктів, відмовитись від надмірного вживання цукру, солі, алкоголю та шкідливих напівфабрикатів;
  2. режим сну – стрес і брак сну негативно впливають на загальний стан організму та імунітет;
  3. фізична активність – спорт або хоча б півгодинна прогулянка (вона допоможе не лише підвищити імунітет, а й покращити роботу мозку, серцево-судинної системи);
  4. щеплення – ще один спосіб захистити себе навіть від сезонних захворювань.

А як же імуномодулятори?

– Імунна система надзвичайно складна, і наївно думати, що діючи на якийсь її компонент можна укріпити імунітет.  Наразі відсутні переконливі свідчення того, що імуностимулятори покращують імунітет у здорових людей чи допомагають одужати пацієнтам з ГРВІ/грипом.

При ВІЛ-інфекції категорично заборонено приймати імуностимулятори та імуномодулятори (наприклад, аміксин, гропринозин, циклоферон та ін.), тому що вони стимулюють збільшення кількості Т – лімфоцитів. Небезпека полягає в тому, що Т – лімфоцити є мішенню для ВІЛ і відповідно, чим їх більше, тим вище вірусне навантаження. При ефективній ВААРТ, така ж ситуація, але часу знадобиться більше і через деякий час, після прийому стимуляторів або модуляторів ВН почне визначатись. Ця заборона також стосується препаратів рослинного походження (ехінацея, женьшень, лимонник китайський, елеутерокок та ін.). Прийом вітамінів та БАДів можливий лише після попередньої консультації лікаря, тому що завжди потрібно пам’ятати про побічні дії та протипоказання.

Чому не слід вживати препарати рослинного походження, наприклад ехінацею?

  • Майже всі лікарські препарати з добавками ехінацеї мають в своєму складі арабіногалактан. Ця речовина може спровокувати утворення або розвиток злоякісних пухлин і тому протипоказане хворим на СНІД або ВІЛ-інфікованих.

При туберкульозі не можна приймати ліки, засновані на ехінацеї. Це пояснюється тим, що арабіногалактан підтримує і зміцнює мікобактерії, послаблюючи дію захищаючих організм лімфоцитів.

Звіробій продірявлений – знижує концентрацію та клінічний ефект лопінавіру, ритонавіру, невірапіну, ефавіренцу, етравірину

Які продукти харчування слід обмежити людям з ВІЛ?

  • Імбир – рослину потрібно вживати обережно, тому що гіркота, що міститься в кореневищі, подразнює слизові оболонки, тому є протипоказанням для прийому цього продукту у людей, які мають захворювання ШКТ. Також небажано його  вживати при наявності алергічних та серцево–судинних захворюваннях (вплив на судини і обмінні процеси в організмі може погіршити стан хворого).
  • Грейпфрут, помела, лайм – вміщують хімічну речовину – фуранокумарин, який виводить ферменти, що повинні розщеплювати лікарські речовини. Це призводить до того, що ліки не метаболізуються в кишківнику і більша частина потрапляє в кров, що  може привести до посилення побічних ефектів від терапії,особливо це стосується саквінавіра, ефавіренца.

Початок весни – приємна і довгоочікувана пора року, але не варто забувати про те, що наш імунітет напружено працював всю зиму, варто напередодні нового періоду не менш серйозних випробувань його підкріпити. Пам’ятайте, сміх стимулює вироблення гормону радості серотоніну, який допомагає захищати організм від хвороб. Також відомо, що в звичайному чаї міститься речовина L-теанин, яка в 5 разів підвищує опірність клітин імунної системи. Будьте здорові!

Підготував: Гаряча лінія
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).