Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Індексне тестування – це запорука успіху у боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні під час війни

Не дивлячись на війну в Україні, ВІЛ-інфекція нікуди не зникла і все так само становить загрозу для життя українців, як і в довоєнний час. Саме тому сьогодні ми вирішили поспілкуватися з консультантом Гарячої лінії та з’ясувати, чому важливо впроваджувати послугу індексного тестування на ВІЛ під час війни, та як це може допомогти не тільки зупинити епідемію ВІЛ. Про це нам розповів психолог-консультант Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІДу та туберкульозу -Олексій.

Олексій, для початку розкажіть, що таке індексне тестування  і як воно відбувається?

  • Індексне тестування – це цілеспрямований підхід до тестування на ВІЛ саме тих людей, які опинилися в зоні найбільшого ризику щодо інфікування. А саме це: статеві партнери та ін’єкційні партнери людей, які живуть з ВІЛ, а також діти матерів, у яких виявили ВІЛ-інфекцію. Алгоритм проведення індексного тестування наступний: людині, яка щойно дізналася про свій ВІЛ-статус, або яка живе з ВІЛ-статусом, але не приймає лікування антиретровірусною терапією (АРТ), пропонують розкрити контакти своїх статевих або ін’єкційних партнерів для того, щоб їх проінформувати про можливий ризик інфікування. Звісно,  що це відбувається за умови гарантування безпеки та конфіденційності для ВІЛ-позитивної людини.

Хто є основними клієнтами цієї послуги?

  • Основними отримувачами послуги індексного тестування є люди, які щойно дізналися про свій ВІЛ-статус, або люди, які вже живуть з ВІЛ-статусом, але не приймають АРВ-терапію.

Розкажіть, будь ласка, як війна вплинула на епідемію ВІЛ в Україні – чи змінилася через війну ситуація з доступом до лікування ВІЛ та доступом до тестування?

  • Війна звісно ж вплинула на ситуацію в Україні з доступом і до лікування, і до тестування на ВІЛ. В перший місяць війни був хаос, частину територій було окуповано і люди не отримували в достатній кількості ліків, а особливо тестування. В містах, в яких були постійні обстріли, не працювали медичні заклади і тестування не проводилось. Багато лікарів тікаючи від війни вимушені були залишати своїх пацієнтів. Але завдяки громадянському суспільству та неурядовим організаціям цю ситуацію вдалося стабілізувати. І наразі я можу з впевненістю сказати, що ситуація і з лікуванням, і з доступом до тестування на ВІЛ не відрізняється від того рівня, що був в Україні до війни.

Чи проводять під час війни індексне тестування в Україні і чи змінилася кількість людей, бажаючих отримати цю послугу?

  • Індексне тестування під час війни в Україні проводять, але кількість бажаючих отримати цю послугу, звісно, зменшилася. Я думаю, що це відбувається через те, що зараз вся країна переживає період стресу, який не дає людям можливості подбати про своє здоров’я. Адже головне завдання для людей зараз – це вижити, втекти від війни, або допомогти людям, які зараз воюють, або самим йти воювати,тому про тестування на ВІЛ якось мало хто зараз дбає і думає.

Чому важливо проводити індексне тестування в умовах війни?

  • Війна, звісно, вибудовує свої пріоритети щодо поведінки людей – на першому місці стоїть знищення ворога. Але що стосується ВІЛ-інфекції, то тут не потрібно забувати, що це теж такий самий ворог, і до того ж підступний. І він також дуже болісно ранить, особливо тоді, коли людина дізнається про свій ВІЛ-позитивний статус. І саме для того, щоб його побороти і важливо проводити індексне тестування на ВІЛ під час війни також.

Яким чином індексне тестування позитивно впливає на ситуацію з епідемією ВІЛ в Україні?

  • Ситуація з ВІЛ в Україні ще й досі є дуже маргіналізованою. Люди бояться робити тест на ВІЛ аби ніхто не дізнався про їх позитивний ВІЛ-статус. І бояться розкривати свій ВІЛ-статус, щоб не стати вигнанцями в суспільстві. Саме індексне тестування може подолати цей страх перед розкриттям свого ВІЛ-статусу. І саме індексне тестування допоможе подолати ту епідемію, яка є зараз в Україні. Бо коли ми знаємо про свій ВІЛ-статус – припиняємо розповсюджувати інфекцію, і саме це є запорукою успіху у боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні.

Куди людина, яка проживає в Україні, може зараз звернутися для отримання послуги індексного тестування чи для отримання інформації про неї?

  • За інформацією щодо послуги індексного тестування людина може звернутися до нашої Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІДу та туберкульозу за номером 0 800 500 451. Окрім Гарячої лінії, щодо надання цієї послуги українці можуть звертатися до неурядових організацій, які надають послуги для підтримки людей, які живуть з ВІЛ. А також можуть звертатися у лікувальні заклади Міністерства охорони здоров’я України, де люди, які живуть з ВІЛ перебувають на диспансерному обліку та отримують АРВ-терапію. До таких закладів відносяться: Кабінети довіри, центри профілактики боротьби зі СНІДом, сайти видачі антиретровірусної терапії, кабінети інфекційних захворювань та амбулаторії сімейної медицини.

Чи можуть отримати послугу індексного тестування українці, які проживають на територіях, де активно йдуть бойові дії?

  • Нещодавно я телефонував у Херсон, який наразі знаходиться в окупації. Але незважаючи на це Центр профілактики боротьби зі СНІДом працює, а також працюють всі лікарі на місцях і забезпечують в повній мірі доступ і до тестування, і до медичного обслуговування людей, які живуть з ВІЛ. Тому все працює, незалежно від того окупована ця територія чи ні. Телефонуйте на нашу лінію і ми вам надамо контакти до кого звернутися.

Чому потрібно мотивувати людей на проведення індексного тестування на ВІЛ та як краще це робити в умовах війни?

  • Мотивація будується на основі цінностей людини. Так, в умовах війни головна цінність це життя і головне завдання – вижити. Але вижити заради чого? Задаючи собі це питання, людина виходить на другий рівень цінностей – заради чого це виживання потрібне. Ось саме на цьому і варто робити акцент під час промоції послуги індексного тестування. Бо для відродження нації, відродження держави потрібні здорові, сильні люди. І саме задля цього і потрібно проводити індексне тестування на ВІЛ, щоб не дати можливості для розповсюдження ВІЛ-інфекції під час війни.
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).