Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Індексне тестування допоможе подолати епідемію ВІЛ в Україні

Не дивлячись на те, що індексне тестування на ВІЛ є одним з найефективніших інструментів, що дозволяє своєчасно виявити людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), багато хто і досі знає про нього не багато. Саме тому сьогодні ми вирішили поспілкуватися з консультантом Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу на тему індексного тестування та дізнатися у нього, що більш за все цікавить клієнтів Гарячої лінії, коли мова заходить про індексне тестування на ВІЛ, чи достатньо обізнані українці в цій темі та які переваги надає індексне тестування в боротьбі з ВІЛ в Україні. На ці та інші питання розповість консультант Лариса Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІДу та туберкульозу.

Для довідки: Індексне тестування – це добровільний процес, коли консультанти або працівники охорони здоров’я запитують індексних клієнтів (людей з ВІЛ статусом) про перелік усіх їхніх сексуальних та ін’єкційних партнерів, а також біологічних дітей та пропонують їм пройти тестування на ВІЛ. Тестування проводиться з дотриманням суворої конфіденційності, зокрема: статевим чи ін’єкційним партнерам людини, яка живе з ВІЛ не повідомляють інформацію про імена та дані людини, яка живе з ВІЛ; людина, яка живе з ВІЛ (індексний клієнт) не отримає інформацію про результати тестування її партнерів.

1. Як часто на Гарячу лінію люди звертаються з питаннями стосовно індексного тестування на ВІЛ?

– З питаннями щодо тестування на ВІЛ до нас звертаються щодня, як правило протягом дня може бути більше десятка таких звернень на одного консультанта. Не можу сказати, що люди звертаються з готовим питанням про те, до прикладу, «Що таке індексне тестування та де ці послуги можна отримати?», адже частіше за все саме ми розповідаємо абонентам про такий метод профілактики ВІЛ та його важливість в ланцюгу методів боротьби з епідемією ВІЛ в Україні.

2. Добре, а в яких тоді випадках ви самі розповідаєте клієнтам Гарячої лінії про те, що існує послуга індексного тестування на ВІЛ?

– Ми завжди намагаємось якомога більшій кількості наших абонентів донести інформацію про важливість тестування на ВІЛ, це звісно не про нав’язування, це скоріше про здоров’я та своєчасну діагностику.

Про індексне тестування ми частіше за все повідомляємо людям, які живуть з ВІЛ та абонентам, у яких є ВІЛ-позитивний статевий партнер.

Звісно ми також повідомляємо про таку послуг клієнтам, які не знають свого ВІЛ-статусу та статусу статевого партнера, адже у випадку позитивного результату тестування на ВІЛ медичні чи соціальні працівники повідомлять про таку опцію.

Якщо до нас звертається людина, у якої є ВІЛ-позитивний партнер, і вона хоче дізнатися інформацію про особливості проживання з партнером з ВІЛ, ми також їй надаємо інформацію про важливість тестування (чому важливо протестуватись на ВІЛ та де і як це можна зробити).

Також, в ситуаціях коли до нас телефонують люди, які самостійно зробили швидкий тест на ВІЛ на дому і він виявився позитивним, людина розгублена, шокована і не знає, що їй робити далі і куди йти для підтвердження чи спростування діагнозу та отримання належного лікування в подальшому, ми надаємо інформацію щодо важливості тестування своїх статевих чи ін’єкційних партнерів. Звісно спочатку ми працюємо з психологічним станом таких клієнтів а вже потім ми надаємо клієнту інформацію про індексне тестування.

3. А з якими питаннями щодо індексного тестування звертаються люди найчастіше та кого саме більш за все цікавить ця тема?

– Більш за все людей цікавить інформація про те, що саме являє собою ця послуга, для кого вона надається та в яких медичних установах її можна отримати.

Говорячи про послугу індексного тестування, ми в першу чергу завжди робимо акцент на те, що це добровільно і анонімно, і ніхто і ніколи не дізнається чому були запрошені на тестування медичними працівниками статеві партнери або біологічні діти людини, в якої було встановлено діагноз ВІЛ-інфекція. Ми говоримо, що в рамках індексного тестування людина, у якої була виявлена ВІЛ-інфекція, за своїм бажанням, може сама розповісти про свій ВІЛ-статус своїм близьким людям чи статевим партнерам або ж разом з нею може піти соціальний або медичний працівник і допомогти їй в цьому. Але якщо людина переживає, що з тієї чи іншої причини зі сторони її статевого партнера чи близьких може бути насильство, переслідування, нерозуміння, то вона може самостійно не розкривати перед ними свій ВІЛ-статус, а на тестування на ВІЛ її статевого партнера запросять медичні або соціальні працівники (з ким буде укладено договір по індексному тестуванню) анонімно, не розкриваючи її особистість.

4. Як звичайному українцю отримати послугу індексного тестування?

– Зазвичай ми детально розповідаємо як має виглядати ця послуга на місцях, наголошуємо на важливості добровільного вибору щодо того щоб погоджуватись чи ні надати інформацію медичним працівникам про свої статевих чи ін’єкційних партнерів. Потім надаємо інформацію про пункти, де можна отримати послуги з тестування на ВІЛ (в т.ч. і послугу з індексного тестування), як правило, це регіональні центри по профілактиці та боротьбі зі СНІДом, також це можуть бути кабінети «Довіра», громадські організації, які співпрацюють разом з медичними установами та інші спеціалізовані заклади охорони здоров’я.

Клієнт, який отримав інформацію на Гарячій лінії звертається в заклад охорони здоров’я за отриманням послуг тестування на ВІЛ, або ж це є людина, яка нещодавно дізналась про свій ВІЛ-статус, їй вже відомо про індексне тестування, в такому разі вона просто повідомляє про те, що хоче також отримати послугу індексного тестування та готова надати інформацію про своїх статевих чи ін’єкційних партнерів, усвідомлюючи вірогідний ризик їх інфікування.

Якщо ж людина не знає, як саме надається ця послуга та не зверталась на Гарячу лінію за отриманням цієї інформації, то медичні або соціальні працівники на місцях повідомляють людині, що вони можуть їй надати послугу індексного тестування, розповідають детально про неї, узгоджують зручний для клієнта спосіб інформування її статевих чи ін’єкційних партнерів, укладається поінформована згода на отримання послуг і далі вже все відбувається згідно з алгоритмом. Щодо способу інформування то людині можуть запропонувати декілька способів інформування:перший – коли клієнт сам повідомляє своїх статевих чи ін’єкційних партнерів про вірогідний ризик інфікування та необхідність пройти тестування на ВІЛ; другий – коли клієнту допомагає медичний чи соціальний працівник розкрити свій ВІЛ-статус та повідомити про вірогідний ризик; третій – такий собі анонімний спосіб, коли з попередньої згоди клієнта медичний чи соціальний працівник повідомляє про ризик інфікування ВІЛ не розкриваючи інформацію про індексного клієнта і четвертий – інформування за контрактом, коли медичний чи соціальний працівник домовляється з клієнтом про те, що протягом чотирнадцяти днів він має повідомити про ризик інфікування своєму статевому чи ін’єкційному партнеру, якщо він цього не робить, то медичний чи соціальний працівник повідомляють про це самостійно.

5. Спілкуючись з клієнтами, що звертаються на Гарячу лінію, наскільки на вашу думку українці обізнані щодо індексного тестування?

– До нас часто звертаються абоненти безпосередньо щодо тестування на ВІЛ. Що стосується індексного тестування, то багато людей не знають навіть сам термін, хоча, можливо, про саму послугу і чули. Але ті люди, які цікавляться цією темою, тримають руку на пульсі свого здоров’я, вони апелюють вже саме цим терміном і повідомляють конкретно про послугу індексного тестування. Тому у деяких розуміння суті послуги є, а тим у кого немає, ми завжди з радістю пояснюємо для чого це потрібно, надаємо інформацію, переконуємо в важливості цієї послуги і запевняємо в тому, що все буде зроблено максимально професійно та конфіденційно. Ми завжди наголошуємо, що зупинити епідемію ВІЛ в країні буде можливо тільки тоді, коли буде усвідомлене тестування, що це необхідний захід, що це практика прийнята у всіх цивілізованих країнах, де стримали епідемію ВІЛ. Крім того, ми завжди підтримуємо людей своїм власним прикладом, розповідаючи про те, як ми самі проходили послуги з індексного тестування. Загалом робимо усе, щоб клієнти знайшли розуміння, отримали максимально детальну інформацію та не боялись погоджуватись на отримання послуг з індексного тестування.

6. Коли ви розповідаєте людям про індексне тестування – чи не викликає це у них якийсь страх або негативну реакцію? Як взагалі вони на цю інформацію реагують?

– Я хочу сказати, що реакція людей залежить від того, як їм цю інформацію подавати. Найголовніше – це правильно подати інформацію, чесно, нічого не приховуючи, відповісти на всі питання людини, які у неї виникають і тоді не буде жодної негативної реакції. Звичайно, не можна сказати, що жодного разу не було негативної реакції, але навіть якщо вона виникала, в процесі консультації ми робили так, що людина заспокоювалася, прислухалася, робила висновки і розуміла, що це хороша, правильна і потрібна ініціатива.

7. На вашу думку, чи потрібно просувати послугу індексного тестування на ВІЛ в Україні і чому?

– Так, я вважаю, що це необхідно робити для того, щоб досягти цілей «95-95-95», тобто протестувати на ВІЛ 95% населення, щоб 95% людей з ВІЛ-позитивним статусом приймали антиретровірусну терапію і 95% людей, які вже приймають терапію мали б невизначене вірусне навантаження. Тому я вважаю, що індексне тестування важливе, як в глобальному масштабі – перемогти епідемію ВІЛ в Україні, так і для кожної окремої людини, яка живе з ВІЛ та піклується про здоров’я своїх статевих чи ін’єкційних партнерів а також біологічних дітей.

8. Які страхи найчастіше зупиняють людей від того, щоб отримати послугу індексного тестування на ВІЛ?

– Як правило бояться ті клієнти, які загалом мають дуже мало інформації і про ВІЛ-інфекцію і про життя людей, які живуть з ВІЛ. Також багато хто чомусь впевнений та боїться, що про його ВІЛ-статус обов’язково повідомлять на роботу і що це вплине і на кар’єру людини і на її сім’ю і обов’язково зруйнує її родину. Також ще й досі існують люди, які вважають, що ВІЛ обов’язково призведе до смерті незалежно від того буде людина приймати АРВ-терапію чи ні. І робота консультантів Гарячої лінії якраз полягає в тому, щоб розвінчати ці міфи та страхи і розказати людям правду про те, що дійсно корисно і необхідно для збереження їх здоров’я.

9. Для яких груп населення найбільш за все рекомендовано індексне тестування?

– В принципі індексне тестування пропонують будь-якій людині, у якої виявлено ВІЛ-інфекцію (в цю категорію осіб в тому числі входять люди, у яких багато сексуальних партнерів, чоловіки, які мають секс з чоловіками, люди, які надають сексуальні послуги за винагороду, люди, які вживають наркотики ін’єкційно). Також індексне тестування пропонується для біологічних дітей ВІЛ-позитивних батьків.

10. Які є переваги і ризики для людей, які вирішили скористатися послугою індексного тестування, і проінформувати своїх статевих чи ін’єкційних партнерів про свій ВІЛ-статус та важливість тестування на ВІЛ?

– Ризики як правило є тоді, коли в сім’ї існує домашнє насильство чи агресія з боку партнера. Як правило люди самі знають, чи будуть для них ризики, якщо вони вирішать повідомити своєму статевому партнеру про свій ВІЛ-статус. Якщо в родині довірливі, теплі відносини і ризик є, але не такий який може призвести до якихось фатальних наслідків, то люди за бажанням самостійно повідомляють своєму партнеру про свій ВІЛ-статус. Якщо ж в родині або у відносинах між партнерами немає довіри та взаєморозуміння, особливо в ситуаціях, коли партнерів багато, то в такому випадку люди вирішують самі цього не робити і просять медичних чи соціальних працівників з дотриманням всіх умов конфіденційності запросити на тестування на ВІЛ своїх статевих чи ін’єкційних партнерів. Все робиться тільки з відома і дозволу ВІЛ-позитивної людини, яка вирішила скористатися послугою індексного тестування.

Переваги ж звісно полягають в тому, що з допомогою такого методу вдається локалізувати розповсюдження ВІЛ та вчасно діагностувати людей, яким не відомо про свій ВІЛ-статус. А вчасна діагностика в свою чергу, напряму корелює з вчасним лікуванням та подовженням життя людини.

11. Як людині, яка вирішила в рамках послуги індексного тестування, розкрити своєму статевому партнеру/партнерам свій ВІЛ-статус захистити себе від агресії або інших негативних наслідків з його/їх боку?

– Для того, щоб захистити себе від агресії перед тим як прийняти рішення про розкриття свого ВІЛ-статусу партнеру, людина повинна максимально оцінити всі ризики, які можуть бути.

Якщо ж людина з ВІЛ-статусом вирішила самостійно повідомити про свій ВІЛ-позитивний статус своїм партнерам або чоловіку/дружині і все-таки агресія чи насильство з боку партнера відбулось, ми обов’язково проводимо кризове психологічне консультування для зняття гострої реакції, розповідаємо про те, в які організації, що займаються протидією домашньому насильству, людина може звернутися за очною допомогою. В цих організаціях людина може отримати безкоштовну консультацію і потрібну допомогу.

Також наші консультанти на Гарячій лінії і самі надають інформацію про законодавчу базу з цього питання і також ми надаємо телефони, за якими людині допоможуть в ситуації насильства, а саме: це Національна Гаряча лінія з протидії домашньому насильству – 1547, Національна лінія громадської організації «Ла Страда-Україна» з протидії домашньому насильству та гендерній дискримінації – 116 і 123. Ці номери телефонів працюють цілодобово. Там людині розкажуть про те, як можна звернутися в поліцію у разі домашнього насильства, проінформують, які документи повинен виписати офіцер поліції, який приїде на місце події, повідомлять, що можна отримати Терміновий заборонний припис на 10 діб і таким чином захистити/ізолювати ВІЛ-позитивну людину від її агресора. Також на цих лініях консультують щодо того, як з законодавчої сторони людина може себе захистити.

А якщо клієнт, який зателефонував до нас з такою проблемою це жінка, ми можемо запропонувати їй звернутися до Благодійної організації «Позитивні жінки», яка об’єднує жінок, які живуть з ВІЛ, і також працює в напрямі протидії домашньому насильству.

12. Як захистити себе ВІЛ-позитивній людині, яка в рамках послуги індексного тестування розкрила свій ВІЛ-статус своєму статевому партнеру, а той вирішив його оприлюднити?

– ВІЛ-статус людини є конфіденційною інформацією і його розкриття в Україні несе певну відповідальність згідно з законом. Тому в такому випадку людина може звернутися за консультацією до нашої Гарячої лінії. У нас в команді працює юрист, який із задоволенням надасть клієнту первинну юридичну консультацію і розповість, що робити і куди звертатися в такому випадку, щоб вже у судовому порядку захищати свої права. В цьому сенсі наша Гаряча лінія є універсальною, бо у нас є консультанти на «всі випадки життя».

Окрім цього, людина також може звернутися за допомогою до тих організацій, що я назвала вище, а також до Української Гельсінської спілки з прав людини, може зателефонувати на цілодобову і безкоштовну Гарячу лінію системи Безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103, та може звернутися за допомогою в неурядові організації, які працюють з ВІЛ-позитивними людьми. І вже отримавши консультацію в одній із вищевказаних організацій, людина може відстоювати свої права вже у суді.

А ми нагадуємо, що з усіма питаннями щодо індексного тестування на ВІЛ ви завжди можете звернутися до Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу за телефоном 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00.

Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником   № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).