Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Індексне тестування на ВІЛ – ефективний спосіб виявлення ВІЛ-інфекції у людей з груп ризику

На сьогодні проблема з інфікуванням ВІЛ в Україні стоїть доволі гостро. Не дивлячись на те, що Україна є однією з країн у якій реалізується глобальна стратегія ООН «90/90/90» з подолання ВІЛ/СНІДу в світі, за січень – вересень 2020 року в Україні офіційно зареєстровано 12 033 випадки ВІЛ-інфекції, 3265 випадків СНІДу та 1642 смерті, зумовлені СНІДом, серед громадян України. З огляду на загальну численність населення України може здатися, що ці цифри не такі вже й великі. Проте не треба забувати, що вказані дані – це лише кількість підтверджених випадків ВІЛ-інфекції та СНІДу, а ще існує велика кількість людей, які є носіями ВІЛ-інфекції, але не знають про це та жодного разу не проходили тестування на ВІЛ.

Стратегія ООН «90/90/90» направлена саме на те, щоб 90% людей, які живуть з ВІЛ знали про свій ВІЛ-статус, 90% людей з ВІЛ отримували належне лікування і у 90% людей, які знаходяться на лікуванні, вірусне навантаження не визначалося. Єдиним способом визначення ВІЛ-статусу людини і досягнення першого показника «90» є тестування на ВІЛ. Загалом найважливіший фактор у подоланні епідемії ВІЛ у глобальному масштабі є обізнаність людей про свій ВІЛ-статус і статус їхніх партнерів. Це допоможе локалізувати епідемію, вчасно виявляти позитивних осіб для швидкого початку лікування.Одним із ефективних інструментів для досягнення цієї цілі є індексне тестування на ВІЛ. Воно відіграє одну з ключових ролей в досягненні перших 90% та дозволяє своєчасно виявити людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ). Проте не всі знають, що саме мається на увазі під індексним тестуванням та як воно проходить. Отож, давайте розберемося.

Що таке індексне тестування?

Індексне тестування на ВІЛ – це інноваційний підхід до тестування, модель, яка передбачає надання послуг тестування на ВІЛ статевим та ін’єкційним партнерам а також дітям до 14 років людей, що живуть з ВІЛ, з підтвердженим статусом.

Індексне тестування – це підхід, який відрізняється високою результативністю у виявленні нових випадків захворювання. Адже якщо у людини виявлено ВІЛ, то у більшій мірі ймовірно, що його статеві партнери або партнери по вживанню ін’єкційних наркотиків також можуть мати ВІЛ-інфекцію.

Кого залучають до послуг з індексного тестування?

Для того, щоб виявити якомога більше ВІЛ-інфікованих людей індексне тестування зазвичай пропонують нововиявленим ВІЛ-позитивним особам ; людям, які живуть з ВІЛ та не приймають АРТ взагалі, або мають низьку прихильність до лікування ВІЛ; та людям, які живуть з ВІЛ та мають невизначене вірусне навантаження. Ключовими групами населення для проведення індексного тестування є чоловіки, що мають секс з чоловіками, секс-працівники, трансгендери та споживачі ін’єкційних наркотиків.

Зазвичай до індексного тестування залучають:

  • Теперішніх статевих партнерів (постійних та непостійних);
  • Колишніх статевих партнерів (постійних і непостійних), які були у пацієнта з моменту останнього тестування на ВІЛ, результат якого був негативний;
  • Усіх колишніх партнерів, яких людина зможе пригадати, якщо вона ніколи раніше не тестувалася на ВІЛ і вперше дізналася про ВІЛ-позитивний результат;
  • Усіх біологічних дітей віком до 14 років, ВІЛ-статус яких невідомий;
  • Усіх теперішніх і колишніх ін’єкційних партнерів.

Чи є індексне тестування добровільною процедурою?

Індексне тестування – це абсолютно добровільний процес, коли консультанти (частіше – соціальні працівники) або медичні працівники запитують людей, що живуть з ВІЛ про перелік усіх їхніх сексуальних та ін’єкційних партнерів, а також біологічних дітей. Якщо індексний клієнт погоджується надати інформацію про партнерів і дітей з ними зв’язується медичний чи соціальний працівник та пропонує їм пройти тестування на ВІЛ.

Тобто ви можете вибрати, брати участь у послугах індексного тестування чи ні. Це означає, що вам не потрібно вказувати імена та контактну інформацію своїх партнерів чи дітей, якщо вам незручно ділитися цією інформацією, або ж існує вірогідний ризик зазнати будь яких форм насильства з боку партнерів. Ви можете вільно сказати «ні», без пояснення причин, чому ви не хочете брати участь в індексному тестуванні. Відмова ніяк не вплине  на подальше отримання належного лікування антиретровірусними препаратами та інші медичні послуги в цьому закладі.

Чи буде дотримуватись конфіденційність при індексному тестуванні?

Якщо ви погоджуєтесь надати інформацію про своїх статевих чи ін’єкційних партнерів, то ця інформація буде абсолютно конфіденційною. Це означає, що працівники закладів охорони здоров’я чи соціальні працівники не будуть розкривати ваше ім’я вашим партнерам. Це також означає, що вам не повідомлять інформацію про те, чи проходив тестування на ВІЛ ваш партнер та його ВІЛ-статус, а також в жодному разі не повідомлять третім особам інформацію про ВІЛ-статус дитини.

Вся інформація, яку ви надаєте про своїх статевих партнерів або біологічних дітей, зберігатиметься з дотриманням належних умов конфіденційності та буде доступною лише працівникам закладів охорони здоров’я та консультантам, що надають послуги з індексного тестування.

Як відбуватиметься інформування партнерів про необхідність проходження тесту на ВІЛ?

Існує декілька шляхів інформування партнерів про необхідність проходження тесту на ВІЛ, зокрема:

  • Інформування партнерів про ВІЛ без супроводу (самостійне інформування) – це ситуація, при якій консультанти або медичні працівники пропонують ВІЛ-позитивному клієнту самому розкрити свій ВІЛ-статус статевому партнеру (-ам) і/або партнеру (-ам) по вживанню ін’єкційних наркотиків і, з огляду на ймовірність інфікування партнерів ВІЛ спонукати партнерів пройти тестування на ВІЛ.
  • Інформування партнерів про ВІЛ з супроводом – це ситуація, при якій консультанти або медичні працівники за згодою ВІЛ-позитивного клієнта супроводжують його під час розкриття ВІЛ-статусу або ж допомагають клієнту анонімно інформувати свого статевого партнера (-ів) і/або партнера (-ів ) по вживанню ін’єкційних наркотиків про можливе інфікування ВІЛ. Потім консультант або медичний працівник пропонує партнеру або партнерам клієнта пройти тестування на ВІЛ. Надання допомоги при інформуванні партнерів збільшує охоплення послугами тестування серед партнерів ВІЛ-позитивних клієнтів, що дозволяє виявити більше ВІЛ-інфікованих людей і надати їм догляд і лікування.
  • Інформування медичним або соціальним працівником – це інформування з допомогою спеціально навченого постачальника послуг (обов’язково за попередньою згодою ВІЛ-позитивного клієнта), який особисто та конфіденційно зв’язується з партнером(-ами) клієнта і пропонує їм пройти добровільне тестування на ВІЛ.
  • Інформування за угодою: ВІЛ-позитивний клієнт укладає з постачальником послуг з індексного тестування угоду про те, що особисто повідомить партнера(-ів) про свій ВІЛ-позитивний статус і про вірогідний ризик їхнього інфікування ВІЛ і у встановлений термін направить партнера(-ів) на тестування. Якщо у визначені строки партнер(-и) ВІЛ-позитивного клієнта не звертаються за послугами з тестуванні на ВІЛ або не зв’язуються з постачальником послуг з тестування на ВІЛ, постачальник послуг сам зв’язується з партнером(-ами) і пропонує йому або їм пройти добровільне тестування на ВІЛ;

Що ще  важливо знати про індексне тестування?

Також важливо знати, що обов’язкове або примусове сповіщення статевих партнерів людини з ВІЛ-статусом є неприпустимим. Людині, якій пропонують індексне тестування спочатку повідомляють про переваги та ризики інформування про ВІЛ-статус для того, щоб клієнт міг прийняти обдумане і безпечне рішення. Також категорично не допускається інформування кого-небудь окрім партнерів ВІЛ-позитивних осіб.

Соціальну шкоду та інші несприятливі явища при інформування партнерів в рамках індексного тестування відзначають рідко. Постачальники послуг з індексного тестування пропонують допомогу з інформування партнерів лише в тих випадках, коли це доцільно і не заподіє шкоди клієнту. Щоб знизити потенційну шкоду або ризик, клієнт також може використовувати служби підтримки або психологічної допомоги, такі як гарячі лінії, а також пройти оцінку ризику виявлення насильства з боку партнера.

Також індексне тестування є важливим фактором в перешкоджанні подальшої передачі вірусу від партнерів ВІЛ-позитивної людини іншим людям. Адже саме завдяки йому можна якомога раніше виявити ВІЛ-позитивних людей та надати їм необхідне лікування.

В рамках проведення індексного тестування партнерам ЛЖВ, у яких вперше виявлено ВІЛ, також пропонують послуги з інформування. Партнерів з негативним аналізом на ВІЛ інформують про ефективні засоби профілактики (презервативи, доконтактна профілактика, тощо) і забезпечують доступ до цих засобів, а споживачам ін’єкційних наркотиків для зниження ризику інфікування ВІЛ пропонуються послуги зі зменшення шкоди та замісну підтримувальну терапію (ЗПТ).

Якщо при проходженні тестування ви та ваш партнер отримаєте негативний результат- це добре. Додатковим плюсом в такому тестуванні буде те, що ви отримаєте детальну інформацію щодо подальшої профілактики інфікування ВІЛ.

Якщо ж хтось, або ви обоє, виявитесь позитивними, то це дасть змогу якомога швидше розпочати належне лікування АРТ, щоб ви могли зберегти своє здоров’я та здоров’я своїх дітей та партнерів.

В Україні також широко розповсюджена практика надання послуги з індексного тестування. Дізнатися більше про послугу, та де її можна отримати, кожен бажаючий може поставивши питання в чаті на сайті Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу http://www.helpme.com.ua/ua/main/ або зателефонувавши консультантам по телефону 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00. Клієнти Гарячої лінії отримають належну психологічну та довідково-інформаційну консультацію, а також оперативне реагування на наявність бар’єрів чи порушень прав при отриманні послуги.

 

Діяльність з розширення доступу до послуг з індексного тестування Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником  № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

 

Підготував: адмін
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).