Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Що таке індексне тестування?

На головну / Що таке індексне тестування?

Що таке індексне тестування?

Індексне тестування на ВІЛ – це інноваційний підхід до тестування на ВІЛ, при якому цю послугу пропонують членам сім’ї, дітям до 18 років, статевим та ін’єкційним партнерам людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Адже якщо у людини виявлено ВІЛ, то у більшій мірі ймовірно, що її статеві партнери або партнери по вживанню ін’єкційних наркотиків також можуть мати ВІЛ-інфекцію, оскільки мають високий ризик інфікування. Фактично сам процес тестування людини на ВІЛ відбувається так само як і звичайне тестування на ВІЛ – тим же способом.

Про важливість тестування своїх партнерів (статевих чи партнерів по голці) інформують одразу після встановлення ВІЛ позитивного статусу.

 

Надалі інформують під час будь-якого візиту людини, яка живе з ВІЛ, яка не досягла невизначеного вірусного навантаження. Таким візитом може бути: призначення АРТ, початок прийому АРТ, повторний візит для отримання АРТ, отримання консультації рівний-рівному, тощо.

Медичні та соціальні працівники, які пройшли відповідний навчальний курс щодо процедур, методів та засад та отримали сертифікат, що засвідчує успішність завершення навчального курсу з індексного тестування.  

Для того, щоб виявити якомога більше ВІЛ-інфікованих людей індексне тестування зазвичай пропонують:

  • нововиявленим ВІЛ-позитивним особам;
  • або людям, які живуть з ВІЛ та не приймають АРТ взагалі, або мають низьку прихильність до лікування ВІЛ;
  • або людям, які живуть з ВІЛ та не досягли невизначуваного вірусного навантаження.

 

Зазвичай до індексного тестування залучають наступних партнерів людей, які живуть з ВІЛ:

  • Теперішніх статевих партнерів (постійних та непостійних);
  • Колишніх статевих партнерів (постійних і непостійних), які були у людини, яка живе з ВІЛ з моменту останнього тестування на ВІЛ, результат якого був негативний;
  • Усіх колишніх партнерів, яких людина зможе пригадати, якщо вона ніколи раніше не тестувалася на ВІЛ і вперше дізналася про ВІЛ-позитивний результат;
  • Усіх біологічних дітей віком до 18 років, ВІЛ-статус яких невідомий;
  • Усіх теперішніх і колишніх ін’єкційних партнерів.
Індексне тестування – це абсолютно добровільний процес, коли консультанти (соціальні або медичні працівники) запитують людей, які живуть з ВІЛ про перелік усіх їхніх статевих та ін’єкційних партнерів, а також біологічних дітей. Лише після отримання згоди на надання такої інформації від людини, яка живе з ВІЛ, з зазначеними партнерами зв’язується медичний чи соціальний працівник та пропонує їм пройти тестування на ВІЛ у зв’язку з присутнім ризиком інфікування. Тобто людина, яка живе з ВІЛ може обрати, брати участь у послугах індексного тестування чи ні. Це означає, що не потрібно вказувати інформацію про своїх партнерів чи дітей, якщо незручно ділитися цією інформацією, або ж існує вірогідний ризик зазнати будь яких форм насильства з боку партнерів.
Відмова від процедури індексного тестування ніяк не вплине на подальше отримання належного лікування антиретровірусними препаратами та інші медичні послуги в заклад диспансерного обліку.
Обов’язкове або примусове залучення ВІЛ-позитивної людини до послуги індексного тестування неможливо! Так само як і обов’язкове або примусове сповіщення статевих партнерів про ВІЛ статус людини, яка живе з ВІЛ під час індексного тестування є неприпустимим. Крім цього, людині, якій пропонують індексне тестування, спочатку повідомляють про переваги та ризики інформування про ВІЛ своїх статевих та ін’єкційних партнерів, щоб клієнт міг прийняти обдумане і безпечне для нього рішення.

Якщо людина, яка живе з ВІЛ погоджується надати інформацію про своїх статевих чи ін’єкційних партнерів, то ця інформація буде абсолютно конфіденційною.

 

Це означає, що працівники закладів охорони здоров’я чи соціальні працівники не будуть розкривати жодну інформацію про людину, яка живе з ВІЛ її партнерам. Це також означає, що людині, яка живе з ВІЛ не повідомлять інформацію про те, чи проходив тестування на ВІЛ її партнер та його ВІЛ-статус, а також в жодному разі не повідомлять третім особам інформацію про ВІЛ-статус дитини.

 

Вся інформація, яку людина, яка живе з ВІЛ надасть про своїх статевих партнерів або біологічних дітей, зберігатиметься з дотриманням належних умов конфіденційності та буде доступною лише працівникам закладів охорони здоров’я та консультантам, що надають послуги з індексного тестування.

Інформування партнерів про ВІЛ людиною, яка живе з ВІЛ (самостійне інформування) – це ситуація, при якій консультанти або медичні працівники пропонують ВІЛ-позитивному клієнту самому розкрити свій ВІЛ-статус статевому партнеру (-ам) і/або партнеру (-ам) по вживанню ін’єкційних наркотиків і, з огляду на ймовірність інфікування партнерів ВІЛ спонукати партнерів пройти тестування на ВІЛ
Інформування партнерів про ВІЛ з супроводом, медичним/соціальним працівником – це ситуація, при якій консультанти або медичні працівники за згодою ВІЛ-позитивного клієнта супроводжують його під час розкриття ВІЛ-статусу або ж допомагають клієнту анонімно інформувати свого статевого партнера (-ів) і/або партнера (-ів ) по вживанню ін’єкційних наркотиків про можливе інфікування ВІЛ. Потім консультант або медичний працівник пропонує партнеру або партнерам клієнта пройти тестування на ВІЛ
Інформування медичним або соціальним працівником – це інформування з допомогою спеціально навченого постачальника послуг (обов’язково за попередньою згодою ВІЛ-позитивного клієнта), який особисто та конфіденційно зв’язується з партнером(-ами) клієнта і пропонує їм пройти добровільне тестування на ВІЛ
Інформування за контрактом: ВІЛ-позитивний клієнт укладає з постачальником послуг з індексного тестування угоду про те, що особисто повідомить партнера(-ів) про свій ВІЛ-позитивний статус і про вірогідний ризик їхнього інфікування ВІЛ і у встановлений термін (14 днів) направить партнера(-ів) на тестування. Якщо у визначені строки партнер(-и) ВІЛ-позитивного клієнта не звертаються за послугами з тестуванні на ВІЛ або не зв’язуються з постачальником послуг з тестування на ВІЛ, постачальник послуг сам зв’язується з партнером(-ами) і пропонує йому або їм пройти добровільне тестування на ВІЛ

В рамках проведення індексного тестування партнерам людей, які живуть з ВІЛ також пропонують послуги з інформування. Партнерів з негативним аналізом на ВІЛ інформують про ефективні засоби профілактики (презервативи, доконтактну профілактику, тощо) і забезпечують доступ до цих засобів, а споживачам ін’єкційних наркотиків для зниження ризику інфікування ВІЛ пропонуються послуги зі зменшення шкоди та замісну підтримувальну терапію (ЗПТ).

 

Якщо при проходженні тестування партнер людини, яка живе з ВІЛ отримає негативний результат- це добре. Додатковим плюсом в такому тестуванні буде те, що партнер отримає детальну інформацію щодо подальшої профілактики інфікування ВІЛ.

 

Якщо ж результат тестування партнера виявиться позитивними, то це дасть змогу якомога швидше розпочати належне лікування АРТ, щоб зберегти своє здоров’я та здоров’я своїх дітей та партнерів.

Зазвичай послуга індексного тестування надається в лікувальних закладах, де люди, які живуть з ВІЛ перебувають на обліку та/або отримують АРТ (Центри профілактики та боротьби зі СНІДом, кабінети «Довіра», кабінети інфекційних захворювань, громадські організації, які співпрацюють разом з медичними установами).

Соціальну шкоду чи інші несприятливі явища при інформуванні партнерів людей, які живуть з ВІЛ про необхідність пройти тестування на ВІЛ в рамках індексного тестування відзначають рідко.

 

Медичні чи соціальні працівники пропонують допомогу з інформування партнерів лише в тих випадках, коли це доцільно і не заподіє шкоди клієнту. Зазвичай ризики для індексного клієнта є тоді, коли в сім’ї існує домашнє насильство чи агресія з боку партнера. Саме тому медичні/соціальні працівники не залучають до індексного тестування партнерів з підвищеним ризиком проявів насильства.

 

У випадку якщо все ж таки насильство з боку статевих чи ін’єкційних партнерів сталося, обов’язково звертайтесь на нашу лінію за номером: 0800500451.

 

Як правило, люди самі знають, чи будуть для них ризики, якщо вони вирішать повідомити своєму статевому партнеру про свій ВІЛ-статус. Якщо в родині довірливі, теплі відносини і ризик є, але не такий який може призвести до якихось фатальних наслідків, то люди за бажанням самостійно повідомляють своєму партнеру про свій ВІЛ-статус. Якщо ж в родині або у відносинах між партнерами немає довіри та взаєморозуміння, особливо в ситуаціях, коли партнерів багато, то в такому випадку люди вирішують самі цього не робити і просять медичних чи соціальних працівників з дотриманням умов конфіденційності запросити на тестування на ВІЛ своїх статевих чи ін’єкційних партнерів. Все робиться тільки з відома і дозволу ВІЛ-позитивної людини, яка вирішила скористатися послугою індексного тестування.