Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Інновації в сфері доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP)

PrEP або доконтактна профілактика ВІЛ є наразі одним з важливих інструментів для зниження рівня інфікування ВІЛ-інфекцією у всьому світі. Саме тому вчені з різних країн безперервно досліджують це питання та проводять досліди задля покращення PrEP та створення ще більш зручної та ефективної форми PrEP для кожної людини.

Ін’єкційна форма PrEP

З самого початку свого існування доконтактна профілактика ВІЛ видавалася людям у формі таблеток, які потрібно приймати щодня в один і той же час. Але проводячи дослідження та вивчаючи процент прихильності людей до PrEP, виявилося, що для багатьох людей приймати доконтактну профілактику у пероральній формі не дуже зручно і на це є багато причин: дехто забуває приймати ліки щодня, дехто забуває приймати їх в один і той же час. Та найголовнішим побажанням тих, хто приймає PrEP було побажання, щоб методи профілактики ВІЛ були непомітними і могли б вписатися в життя людини не завдаючи їй клопоту. Особливо це було важливим для жінок, що приймають PrEP. В ході досліджень цього питання, велика кількість жінок зазначала, що вони стикаються з соціальними бар’єрами під час прийому PrEР, а саме, в ситуації коли живеш з сім’єю, важко зберігати флакони з ліками поза увагою партнерів і членів сім’ї, які можуть підозрювати, що таблетки призначені для профілактики ВІЛ, а жінки б цього не хотіли. Саме тому вчені вирішили розробити альтернативу таблеткам, а саме – ін’єкційну форму PrEP.

«Мета полягала не в заміні пероральної PrEР, а в наданні жінкам більшого вибору. Тепер у нас є ще один профілактичний варіант для жінок, і чим більше у нас варіантів, тим більша ймовірність, що люди знайдуть методи, які підійдуть їм протягом усього їхнього життя», – зазначила одна із розробниць ін’єкційного ДКП, професор Шинен Делані-Моретлве із Вітватерсрандського університету.

В ході досліджень, вчені виявили, що ін’єкції каботегравіра на 89% ефективніше для профілактики ВІЛ у жінок, ніж щоденні таблетки PrEP. Такі дані були виявлені в ході великого дослідження HPTN 084, проведеного в 7-ми африканських країнах.

Учасниці дослідження були випадковим чином розподілені на групи, які отримували ін’єкційну PrEP (кожні вісім тижнів) або пероральну PrEP (кожен день). У дослідженні використовувався дизайн «подвійного манекена»: половина учасниць отримувала активний ін’єкційний каботегравір і неактивні таблетки плацебо; інша половина отримувала неактивні ін’єкції плацебо та активні таблетки тенофовіру/емтрицитабіну.

За результати експерименту було зареєстровано 40 випадків інфікування ВІЛ (на два більше, ніж в листопаді): 36 серед жінок, які приймають таблетки PrEP і 4 у приймаючих активні ін’єкції. Без втручання профілактичних програм в досліджуваних співтовариствах рівень захворюваності на ВІЛ становить 3,5% на рік. В результаті дослідження рівень захворюваності склав 1,9% в групі пероральної PrEP і 0,2% в групі ін’єкційної.

Саме тому до кінця цього року компанія ViiV Healthcare планує отримати дозвіл на використання ін’єкції каботегравіру для профілактики ВІЛ та представити її на схвалення Управлінню по контролю за продуктами і ліками США, а потім в інші регулюючі органи.

Вагінальні кільця в якості PrEP

Також серед інновацій в сфері доконтактної профілактики ВІЛ можна сміливо назвати вагінальне кільце з дапівіріном, яке Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендувала для жінок, схильних до високого ризику інфікування ВІЛ, в якості додаткової профілактики поряд з іншими засобами захисту. Також кільце є альтернативою пероральної PrEP для жінок, які не можуть щодня приймати таблетки.

Кільце виготовлено з силікону і просякнуте антиретровірусним препаратом дапівіріном, яке повільно вивільняється в піхву протягом 30 днів. Воно легко гнеться, що полегшує введення в піхву. Кільце необхідно носити безперервно протягом 30 днів. А після закінчення терміну – замінити новим.

Випробування цього кільця показали зниження ризику інфікування ВІЛ для жінок приблизно на 39%. ВООЗ підтвердила відповідність вагінального кільця з дапівіріном світовим стандартам якості, безпеки та ефективності в частині зниження ризику інфікування ВІЛ серед жінок. Це означає, що незабаром воно стане доступним для використання в різних країнах світу.

Окрім цього, в даний час продовжуються дослідження по розробці вагінального кільця, що містить як засоби контрацепції, так і засоби профілактики ВІЛ. Наприклад, Рада з народонаселення розробляє вагінальне кільце для зниження кислотності піхви (pH) – це допоможе деактивувати сперму і бактерії. Варіант цього продукту також містить агент, що запобігає проникненню ВІЛ в клітини.

В цей же час, CONRAD, дослідницька організація, що спеціалізується на нових продуктах для сексуального і репродуктивного здоров’я, розробляє інтравагінальне кільце з тенофовіром і левоноргестрелем. Доктор Неллі Муго представила результати дослідження фази 2а, в якій йдеться про порівняльний аналіз безпеки і фармакокінетики цього кільця з кільцем, що містить тільки тенофовір, або кільцем плацебо. Кільця використовувалися безперервно протягом 90 днів. Дослідження показало, що кільця, що містять активні продукти, безпечні і продукують адекватні концентрації тенофовіру і левоноргестрелу в цервіковагінальній рідині.

Професор Енні Турман з CONRAD представила результати CONRAD 138, дослідження ENRICH, в якому порівнювали безперервне або циклічне використання інтравагінального кільця тенофовір/левоноргестрел з кільцем плацебо. Жінки в групі циклічного впливу використовували кільце в трьох 28-денних циклах з триденними перервами між кожним циклом. Кільце доставляло 20 мкг левоноргестрелу в день. Рівні тенофовіру у вагінальній рідині залишалися високими протягом триденного періоду виведення в циклічній групі, а рівні тенофовіру дифосфату в тканинах піхви залишалися високими протягом як мінімум п’яти днів після припинення прийому. Рівні левоноргестрела впали нижче рівня, необхідного для протизаплідної ефективності, протягом трьох днів після припинення прийому. Тому дослідження в цій сфері ще тривають, адже поки що такі комбіновані препарати все ще знаходяться на ранніх стадіях розробки, проте науковці вже зараз впевнені, що подібні препарати можуть в подальшому змінити уявлення про те, як PrEP і контрацептиви можуть використовуватися разом.

Згідно Ініціативи з технологій багатоцільової профілактики, в цілому 24 продукти такого плану наразі знаходяться в розробці, більшість з яких все ще проходять доклінічні лабораторні випробування.

Прийом таблетки ДКП один раз в місяць

Також дослідники продовжують вивчати можливість застосування пероральної форми PrEP не кожен день, а один раз в місяць.

Іслатравір (MK-8591) – антиретровірусний препарат з новим режимом дії, який викликав великий інтерес в останні два роки через його надзвичайну стійкість в організмі. Це означає, що його потрібно вводити тільки один раз в тиждень в якості лікування ВІЛ, а підшкірний імплант, що вивільняє ліки, може знадобитися тільки один раз в рік при використанні його в якості доконтактної профілактики (PrEP).

Однак в очікуванні результатів досліджень імплантату, вчені виявили, що іслатравір як PrEP можна дуже легко призначати у вигляді таблеток, які потрібно приймати тільки один раз в місяць.

На початку цього року, професор Шарон Хіллієр з Піттсбурзького університету представила результати дослідження фази IIa в США, метою якого було встановити рівень і стійкість іслатравіра в крові і тканинах 250 добровольців у віці 18-65 років, які належали до групи низького ризику інфікування ВІЛ. Дані про рівень ліків в плазмі крові доступні для 192 осіб до кінця жовтня, який був останньою датою аналізу. Добровольці були розділені на три групи: кожна з 100 добровольців отримувала шість пероральних щомісячних доз 60 або 120 мг іслатравіра в таблетках, а 50 – плацебо. Після шостої дози рівні ліків будуть продовжувати вимірюватися ще протягом трьох місяців, поки учасники та дослідники все ще залишаються «сліпими», тобто не знають, в який дослідницькій групі вони знаходяться, а потім ще протягом п’яти місяців не сліпими.

Ключовими даними, що були оприлюднені для дослідницької спільноти, були рівні препарату, що визначались відразу після прийому, а потім щотижня протягом першого і шостого місяців випробування. Протягом місяців між ними вимірювали тільки мінімальні рівні (тобто ті, які були безпосередньо перед прийомом наступної дози). Мінімальні рівні кожного місяця становили близько одного пікомоля на мільйон клітин у добровольців, які приймали дозу 60 мг (іншими словами, в 20 разів перевищували розрахунковий поріг ефективності), і близько в 40-50 разів перевищували поріг ефективності у тих, хто приймав дозу 120 мг препарату. Також вченими було виявлено, що навіть через 8 тижнів з моменту останньої дози препарату, рівні іслатравіру у крові людей все ще в чотири-п’ять разів перевищували розрахунковий поріг ефективності. Хіллієр зазначила, що це показало, що люди зможуть приймати іслатравір один раз в місяць, а не кожного дня.

Що стосується ефективності проти ВІЛ, то поки єдині дані отримані від мавп, які були повністю захищені від вірусного інфікування прийомом іслатравіру раз в місяць.

Проте, дослідження ефективності на людях неминучі. У дослідженні IMPOWER 022 буде задіяно 4500 цисгендерних жінок в США і країнах Африки на південь від Сахари, а в дослідженні IMPOWER 024 буде задіяно 2000 геїв і бісексуальних чоловіків і трансгендерних жінок з різних країн. Обидва дослідження будуть порівнювати ефективність іслатравіра щомісяця в порівнянні з щоденним прийомом тенофовіру дизопроксилу фумарату (TDF)/емтрицитабіну або, в разі IMPOWER 024, або TDF, або тенофовіру алафенаміду (TAF) плюс емтрицитабін. Набір учасників з США в IMPOWER 022 почнеться в наступному місяці, учасників з Африки – через кілька місяців, а набір учасників IMPOWER 024 почнеться в кінці літа цього року.

Що стосується того, як в кінцевому підсумку буде надаватися щомісячна пероральна PrEР до іслатравіру (за умови, що вона буде ефективною), Хіллієр сказала: «Ми припускаємо, що люди зможуть піти в аптеку один раз на місяць і або прийняти його прямо тут, або взяти з собою додому. Це було б ідеально, особливо для людей, які не хочуть робити укол, але також не хочуть ризикувати і тримати вдома пляшку з таблетками».

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).