Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Харчування при ВІЛ і гепатиті С

Коінфекція ВІЛ і гепатиту С надзвичайно поширена, оскільки обидві інфекції можуть передаватися під час використання спільних шприців. У Росії гепатит С є у більшості ВІЛ-позитивних. Обидві ці інфекції вимагають серйозного підходу. Правильне харчування може допомогти печінці довше залишатися здоровою і правильно функціонувати. Про те, якими є підходи до корисного харчування за ВІЛ і гепатиту С, говорить у своїй статті Сандра Голдсміт – фахівець-дієтолог з американської СНІД-сервісної організації “Gay Men’s Health Crisis”.

Хороші новини в тому, що наявність гепатиту С не прискорює розвиток ВІЛ-інфекції. Проте кілька досліджень показали, що ВІЛ прискорює розвиток гепатиту С і пов’язаних із ним захворювань печінки. Точних даних про те, чи дійсно це так і наскільки ВІЛ прискорює розвиток гепатиту С, поки що немає. Проте, для людей з ВІЛ особливо важливо вчасно почати лікування гепатиту С. Однак і спосіб життя відіграє велику роль у боротьбі з гепатитом.

Печінка

Чому ж усе це так важливо? Ми можемо сказати це одним словом: печінка. Гепатит С являє собою потенційну загрозу печінці, яку він інфікує. Хронічний гепатит потенційно може призвести до розвитку цирозу, раку печінки або недостатності печінки. Це дуже значуще, оскільки печінка – найбільший (завбільшки з футбольний м’яч) і найважливіший орган людського тіла. Порушення нормальної роботи печінки може призвести до дуже серйозних проблем. Печінка несе відповідальність за тисячі функцій організму. Будь-який вид захворювання або травми може знизити здатність печінки виконувати свої завдання ефективно.

Гепатит С – це не єдиний фактор, що впливає на печінку. Навколишнє середовище, харчування, наркотики або алкоголь також можуть бути шкідливими для печінки. Саме через те, що печінка схильна до багатьох шкідливих впливів, розміри печінки у людей більші, ніж потрібно.

Функції печінки

Найкраще порівняння для печінки – очисний фільтр. Більшість того, що потрапляє в наш організм, фільтрується і знешкоджується печінкою. Якщо різні отрути не будуть оброблятися печінкою, вони зберігатимуться в жирних тканинах і клітинних оболонках, поступово вивільняючись під час руху та стресу, спричиняючи різні неприємні симптоми. Крім того, речовини, які не знешкодила печінка, можуть накопичуватися в крові, порушуючи роботу імунної системи.

Детоксикація шкідливих речовин відбувається у два етапи. Основна мета всієї детоксикації – перетворити жиророзчинні отрути на водорозчинні речовини, які будуть виведені з тіла. На першому етапі відбувається низка хімічних реакцій, під час яких печінка перетворює отрути на менш шкідливі речовини. Під час цього процесу утворюються так звані вільні радикали. У надмірній кількості вільні радикали можуть завдати печінці шкоди. Речовини, що називаються антиоксидантами, можуть знешкоджувати вільні радикали.

На другому етапі детоксикації менш шкідливі речовини перетворюються на водорозчинні речовини, які можуть бути виведені з організму. Ця фаза потребує участі деяких амінокислот (таурину і цистеїну), так само як і таких речовин, як гліцин і глутамін.

Хоча детоксикація – це головне завдання печінки, вона також виконує інші функції. Печінка бере участь у розщепленні жирів, допомагає кишківнику вбирати поживні речовини, синтезує холестерол для клітинних мембран, видаляє бактерії з кровотоку, виробляє білки для імунної системи, переробляє алкоголь, зберігає жиророзчинні вітаміни (А, D, E, K), деякі мінерали та глюкозу, регулює гормональний баланс, зберігає запас крові, очищає кров, видаляючи шкідливі речовини.

Харчування для здорової печінки

Очевидно, що печінка занадто важлива, для того щоб її ігнорувати. Нам необхідно робити все необхідне, щоб підтримувати і зміцнювати печінку. Харчування відіграє в цьому дуже велику роль. Повноцінне харчування, з великою кількістю фруктів і овочів, цільними зернами, білками і “хорошими” жирами зменшує навантаження на печінку. Також дуже важливо пити багато рідини – це допомагає процесу детоксикації. Ось кілька більш специфічних порад.

Кількість їжі

Їжте помірними порціями, уникайте переїдання. Їжа – це навантаження на печінку. Як частина травної системи печінка повинна брати участь в обробці всіх видів їжі. Переїдання приносить печінці додаткове навантаження, і печінка витрачає більше часу на виконання цього завдання. Після обіду або вечері ви не повинні почуватися як після “обжираловки” на дні народження.

Найбільша кількість їжі має припадати на обід. Вечеря має містити найменшу кількість їжі. Це зменшить роботу печінки під час вашого сну. Під час сну вашому тілу потрібно відпочити і відновитися. У період відпочинку всім вашим органам, і в тому числі печінці, не потрібна зайва робота.

Фрукти та овочі

Фрукти та овочі містять багато цінних речовин, зокрема антиоксиданти і каротиноїди, які корисні і для печінки, і для всього вашого здоров’я загалом. Що більше ви їсте фруктів і овочів, то більше ви отримуєте речовин для боротьби з хворобами. Деякі фрукти й овочі можуть допомогти печінці в процесі детоксикації. Шпинат, помідори, салат містять вітаміни групи В і каротиноїди, які необхідні для першого етапу детоксикації. Різні види капусти, такі як білокачанна капуста, броколі, брюссельська і цвітна капуста можуть допомогти другому етапу детоксикації. Зелений горошок корисний для клітинних мембран, включно з мембранами печінки. Гриби шиїтаке мають противірусні властивості і захищають печінку. Усі гриби зміцнюють імунну систему, і тому особливо корисні в разі гепатиту С. Морква є прекрасним антиоксидантом і корисна для печінки.

Жири

Жири – прекрасне і важливе джерело енергії, але печінці буває важко їх обробляти, тому кількість жирів у вашому раціоні має бути невеликою. Якщо це можливо, уникайте смаженого і дуже жирного. “Фаст фуд” зі всілякими гамбургерами, чізбургерами та картоплею фрі – тяжке випробування для вашої печінки, і їх точно потрібно уникати. Замість цього краще сконцентруватися на “хороших” жирах. Їх можна знайти в різних видах риби, таких як мокрель, тунець, сардини. Горіхи, насіння соняшнику і гарбуза, бобові також містять ці хороші жири, але їх слід вживати з обережністю, оскільки вони можуть бути “важкими” для печінки.

Завжди краще не смажити їжу, а варити, запікати або готувати на грилі. Деякі олії краще підходять для готування, наприклад, оливкова олія, що містить корисні жири. За можливості, використовуйте олії, які віджимали за холодної температури. Жар змінює жири, що може бути шкідливим і для вашої печінки, і для ваших судин. На жаль, олії, віджаті за холодної температури, зазвичай коштують дорожче. Але яке б масло ви не купили, використовуйте його економно. Маргарин і вершкове масло також вам не дуже підходять.

Рафінований цукор

Краще уникати, або їсти менше продуктів, що містять рафінований цукор, а саме – солодкого і борошняного. Тістечка і торти можуть знизити активність ферментів і додати навантаження на печінку. Цей тип їжі швидко перетворюється на цукор і містить змінені жири, які пригнічують простагландини – речовини, що захищають печінку від запалення. Замість цього, краще їсти продукти з цільних зерен, таких як коричневий рис і зерновий хліб. Ця, менш оброблена їжа, не так сильно навантажує печінку.

Білки

Білки дуже важливі для організму загалом, особливо важливо споживати велику кількість білків у разі ВІЛ-інфекції. Для того щоб поберегти печінку, потрібно вибрати найменш жирні джерела білка. Насамперед це бобові, риба і “біле м’ясо” (курка, індичка). Краще уникати жирних джерел білка, таких як сосиски, салямі, шинка. Яйця містять багато білків, а також вітаміни групи В і амінокислоти, необхідні для процесу детоксикації.

Інші продукти

Для здоров’я печінки може бути корисним часник. Він містить метіонін, який необхідний для детоксикації, а також селен, який є антиоксидантом і відіграє важливу роль на першому етапі детоксикації. Також часник важливий через аліцин, особливо корисний для печінки, яка страждає від гепатиту С.

Пророщена пшениця може допомогти детоксикації завдяки вітаміну Е і селену. Гіркі продукти, такі як латук, лимон, грейпфрут також можуть допомогти. Різна “зелень”, така як салат, містить хлорофіл, який очищає печінку.

Пиття теплої води і лимон зранку можуть стимулювати травлення. Щоб допомогти печінці в детоксикації, спробуйте приготувати лимонад зі справжнього лимона, порізавши його і змішавши в міксері з водою. Ще кращі свіжовичавлені цитрусові соки, у сік можна додати чайну ложку оливкової олії.

Алкоголь

Алкоголь – це сильна отрута, яку доводиться обробляти печінці. Дослідження показують, що вживання алкоголю за гепатиту С стимулює розвиток захворювань печінки. На підставі цього рекомендується повністю відмовитися від алкоголю за хронічного гепатиту, або обмежити його вживання однією порцією на день.

Добавки

Для здоров’я печінки набагато важливіше правильне, збалансоване харчування. Але крім цього, можливе застосування деяких харчових добавок, які допоможуть вам у боротьбі із захворюваннями печінки. Глютатіон може виконувати функцію детокситатора. Це також один із найсильніших антиоксидантів. Підвищення рівня глютатіону може бути важливим у разі гепатиту С.

N-ацетил цистин – це “цеглинка”, з якої утворюється глютатіон. Він підвищує кількість глютатіону в крові. Однак у разі важких захворювань печінки він може бути марним. Інший компонент для підвищення рівня глютатіону в організмі – глютамін. Поєднання глютаміну і N-ацетил цистину, а також антиоксидантів, таких як ліпоїдна кислота, вітаміни С і Е часто рекомендують у разі захворювань печінки.

Однак харчові добавки вимагають обережності, вони можуть бути як корисними, так і шкідливими. Печінка відіграє важливу роль в обміні заліза. У людей з гепатитом С іноді рівень заліза в крові перевищує норму і додатковий прийом заліза може зашкодити печінці. Також підвищений рівень заліза знижує чутливість до інтерферону – препарату для лікування гепатиту С. Людям з гепатитом, а особливо з такими захворюваннями, як цироз, часто рекомендують не вживати харчових добавок, що містять залізо, а також обмежити вживання продуктів з високим вмістом заліза, таких як червоне м’ясо.

Ще раз слід сказати, що здорове харчування важливіше будь-яких добавок і “народних методів”. Крім цього, намагайтеся більше відпочивати і гуляйте після їжі. Відвідайте сауну, щоб вивести токсини з тіла. Пийте багато, якомога більше води. Пам’ятайте – піклуйтеся про свою печінку, і вона подбає про вас.

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).