Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Ключові тести для моніторингу здоров’я ВІЛ-позитивного: рівень клітин CD4 і вірусне навантаження

Навіщо проводити моніторинг клітин CD4 і вірусного навантаження

Для оцінки того, як ВІЛ впливає на Ваше здоров’я, лікарі використовують два види тестів:

  • Кількість клітин CD4 показує, наскільки сильна ваша імунна система.
  • Тест на вірусне навантаження відображає кількість вірусу ВІЛ у вашій крові.

Регулярний моніторинг (перевірка) кількості клітин СД4 і вірусного навантаження слугує хорошим індикатором того, як ВІЛ впливає на організм людини. Медики інтерпретують результати аналізів у контексті того, що вони знають про закономірності розвитку ВІЛ.

Наприклад, ризик розвитку опортуністичних інфекцій безпосередньо пов’язаний з кількістю клітин СD4. За рівнем вірусного навантаження можна передбачити, наскільки швидко може впасти рівень СД4. При спільному розгляді цих двох результатів можна передбачити, наскільки високий ризик захворіти на СНІД у наступні кілька років.

За результатами тестів на кількість клітин СД4 і вірусного навантаження ви та ваш лікар зможете вирішити, коли розпочинаи АРВ (Антиретровірусну) терапію, або лікування, що запобігає розвитку опортуністичних захворювань.

Клітини СД4, іноді звані Т-хелперами, – це білі кров’яні тільця, що відповідають за імунну відповідь організму на бактеріальні, грибкові та вірусні інфекції.

Кількість клітин СД4 у людей без ВІЛ

Нормальна кількість клітин СД-4 ВІЛ-негативного чоловіка – від 400 до 1600 на кубічний міліметр крові. Кількість клітин СД-4 у ВІЛ-негативної жінки зазвичай дещо вища – від 500 до 1600. Навіть якщо людина не має ВІЛ, кількість клітин СД-4 в її організмі залежить від багатьох факторів.

Наприклад, відомо, що

  • У жінок рівень СД4 вищий, ніж у чоловіків (приблизно на 100 одиниць);
  • Рівень 4 у жінок може коливатися залежно від фази менструального циклу;
  • Оральні контрацептиви можуть знижувати рівень CD-4 у жінок;
  • У курців кількість клітин CD-4 зазвичай буває нижчою, ніж у тих, хто не курить (приблизно на 140 од);
  • Рівень CD-4 падає після відпочинку – коливання можуть бути в межах 40%;
  • Після гарного нічного сну, рівень CD4 може значно знизитися на ранок, але зрости вдень.

Схоже, що жоден із цих факторів не впливає на здатність імунної системи боротися з інфекціями. Лише невелика кількість клітин СD-4 знаходяться в крові. Решта – в лімфовузлах і тканинах тіла; тому перераховані флуктуації можуть пояснюватися рухом клітин CD-4 між кров’ю і тканинами організму.

Кількість клітин CD-4 у ВІЛ-інфікованих людей

Після інфікування рівень CD-4 різко падає, а потім встановлюється на рівні 500-600 клітин. Вважається, що люди, у яких спочатку рівень CD-4 падає швидше і стабілізується на нижчій позначці, ніж в інших, мають шанс швидшого розвитку ВІЛ-інфекції.

Навіть тоді, коли в людини немає явних симптомів ВІЛ, мільйони її клітин CD-4 інфікуються і гинуть щодня, а інші мільйони продукуються тілом і стають на захист організму.

Підраховано, що без лікування, кількість клітин CD4 у ВІЛ-позитивної людини падає приблизно на 45 клітин кожні пів року, водночас більша втрата клітин CD4 спостерігається в людей із вищим рівнем CD4. Коли кількість клітин CD4 досягає 200-500, це означає, що імунній системі людини заподіяно певну шкоду. Різке падіння кількості CD4 спостерігається приблизно за рік до розвитку СНІДу, саме тому необхідно регулярно відслідковувати рівень CD4, відтоді як він досягне 350. Рівень CD4 так само допоможе вирішити, чи потрібно приймати ліки для профілактики деяких захворювань, асоційованих зі стадією СНІДу.

Наприклад, якщо кількість клітин CD4 нижча за 200, рекомендується приймати антибіотики для профілактики захворювання на інфекційну пневмонію.

CD4 може коливатися, тому не потрібно приділяти занадто багато уваги результату одного тесту. Краще звертати увагу на тенденцію до зміни кількості клітин CD4. Якщо рівень CD4 високий, у людини немає симптомів, і вона не отримує АРВ-терапію, то, найімовірніше, їй потрібно визначати кількість клітин CD4 кожні кілька місяців. Але, якщо рівень CD4 різко падає, якщо людина бере участь у клінічних випробуваннях нових медикаментів або приймає АРВ-терапію, тоді визначати рівень клітин CD4 вона повинна частіше.

Кількість клітин CD4

Іноді лікарі не тільки вивчають номінальну кількість клітин CD4, а й визначають, який відсоток з усіх білих кров’яних тілець становлять клітини CD4. Це називається визначенням відсотка клітин CD4. Нормальний результат такого тесту в людини з неушкодженою імунною системою близько 40%, а відсоток клітин CD4 нижчий за 20% означає такий самий ризик захворіти на захворювання, асоційоване зі стадією СНІДу.

Рівень СД4 та АРВ терапія

CD4 може слугувати для визначення необхідності розпочати АРВ-терапію і як індикатор, наскільки вона ефективна. Коли кількість клітин CD4 падає до 350, лікар має допомогти людині визначити, чи потрібно їй починати АРВ-терапію. Лікарі рекомендують людині розпочати АРВ-терапію, коли рівень CD4 падає до 250-200 клітин. Такий рівень клітин CD4 означає, що людині загрожує реальна небезпека захворіти на СНІД – асоційоване захворювання. Так само вважається, що якщо почати АРВ-терапію, коли рівень CD4 впав нижче 200, то людина гірше “відгукується” на лікування. Але, водночас, відомо, що немає жодних переваг від початку терапії, коли рівень клітин CD-4 вищий за 350.

Коли людина почала приймати АРВ-терапію, її рівень CD4 має почати повільно збільшуватися. Якщо за результатами кількох тесів видно, що рівень CD4 все одно падає, це повинно насторожити лікаря, повідомити йому, що необхідно переглянути форму АРВ-терапії.

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).