Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Ключові тести для моніторингу здоров’я ВІЛ-інфікованого: рівень клітин СД4 і вірусне навантаження

1. Навіщо проводити моніторинг клітин CD-4 та вірусного навантаження

Для оцінки того, як ВІЛ впливає на Ваше здоров’я, лікарі використовують два види тестів:

  • Кількість клітин CD4 (читається як „сі-ді чотири”) показує, наскільки сильна ваша імунна система.
  • Тест на вірусне навантаження відображає кількість вірусу ВІЛ у вашій крові.

Регулярний моніторинг (перевірка) кількості клітин CD4 і вірусного навантаження слугує гарним індикатором того, як ВІЛ впливає на тіло людини. Лікарі інтерпретують результати аналізів у контексті того, що вони знають про закономірності розвитку ВІЛ.

Наприклад, ризик розвитку опортуністичних інфекцій напряму пов’язаний із кількістю клітин CD4. За рівнем вірусного навантаження можна передбачити, наскільки швидко може зменшитися рівень CD4. При спільному розгляді цих двох результатів можна передбачити, наскільки високий ризик занедужати на СНІД у наступні декілька років.

Наприклад, якщо вірусне навантаження більше 55000, а кількість клітин CD4 нижче 200, тоді у людини є 85% ризик занедужати на СНІД у наступні 3 роки. За результатами тестів на кількість клітин CD4 і вірусне навантаження Ви, та ваш лікар зможете вирішити, коли починати АРВ (Анти-Ретро-Вірусну) терапію — лікування, що запобігає розвитку опортуністичних захворювань.

2. Кількість кліток CD-4. Навіщо існують клітини CD4

Клітини CD4, які також називаються Т-хелпєрами, це білі кров’яні тільця, які організують імунну відповідь організму на бактеріальні, грибкові та вірусні інфекції.

Кількість кліток CD4 у людей без ВІЛ

Нормальна кількість клітин CD4 у ВІЛ-негативного чоловіка – від 400 до 1600 на кубічний міліметр крові. Кількість кліток CD4 у ВІЛ- негативної жінки звичайно дещо вищий – від 500 до 1600. Навіть якщо у людини немає ВІЛ, кількість кліток CD4 у його організмі залежить від багатьох чинників.

Наприклад відомо, що:

  • У жінок рівень CD4 вище, ніж у чоловіків (приблизно на 100 одиниць).
  • Рівень CD4 у жінок може коливатися в залежності від фази менструального циклу.
  • Оральні контрацептиви можуть знижувати рівень CD4 у жінок.
  • У курців кількість клітин CD4 звичайно вищий ніж у тих хто не палить (приблизно на 140 од.).
  • Рівень CD4 знижується після відпочинку – коливання можуть бути у межах 40%. Після гарного нічного сну рівень CD4 може значно знизитися в ранці, але пізніше, в день знов зрости.

Схоже, що не один з цих чинників не впливає на здібності імунної системи боротися з інфекціями. Тільки невелика кількість клітин CD4 знаходяться в крові. Інші – в лімфовузлах і тканинах тіла; тому перераховані флуктуації можуть пояснюватися рухом клітин CD4 між кров’ю і тканинами організму.

Кількість клітин CD4 у ВІЛ-інфікованих людей

Незабаром після інфікування, рівень CD4 різко падає, а потім встановлюється на рівні 500-600 кліток. Вважається, що люди, у яких спочатку рівень CD4 падає швидше і стабілізується на відмітці нижче, ніж у інших, мають шанс швидшого розвитку ВІЛ-інфекціії. Навіть тоді, коли у людини немає явних симптомів ВІЛ, мільйони його кліток CD4 інфікуються і гинуть щодня, а інші мільйони продукуються тілом і встають на захист організму.

Підраховано, що без лікування, кількість кліток CD4 у ВІЛ-позитивного людини падає приблизно на 45 кліток кожні півроку, при цьому велика втрата кліток CD4 спостерігається у людей з вищим рівнем CD4. Коли кількість кліток CD4 досягає 200-500, це означає, що імунній системі людини причинна певна шкода. Різке падіння кількості CD4 спостерігається приблизно за рік до розвитку СНІДу, саме тому необхідно регулярно відстежувати рівень CD4, з того моменту, коли він досягне 350. Рівень CD4 так само допоможе вирішити чи потрібно приймати ліки для профілактики деяких захворювань, що асоціюються із стадією СНІДу. Наприклад, якщо кількість клітин CD4 нижче 200, рекомендується приймати антибіотики для профілактики захворювання інфекційною пневмонією.

Рівень CD4 може коливатися, тому не потрібно приділяти дуже багато уваги результату одного тесту. Краще звертати увагу на тенденцію до зміни кількості кліток CD4. Якщо рівень CD4 високий, у людини немає симптомів, і він не одержує АРВ-терапію, то, швидше за все, йому потрібно визначати кількість кліток CD4 кожні декілька місяців. Але, якщо рівень CD4 різко падає, якщо людина бере участь в клінічних випробуваннях нових медикаментів або приймає АРВ-терапію, тоді визначати рівень кліток CD4 вона має частіше.

Відсоток клітин CD4 Іноді лікарі не тільки вивчають номінальну кількість клітин CD4, але й визначають, який відсоток зі всіх білих кров’яних тілець складають клітини CD4. Це називається визначенням відсотка клітин CD4. Нормальний результат такого тесту у людини з непошкодженою імунною системою дорівнює близько 40%, а відсоток кліток CD4 нижче 20% означає такий же ризик захворіти захворюванням, що асоціюється із стадією СНІДу, як і кількість кліток CD4 близько 200.

Рівень CD4 та АРВ-терапія

Знання кількості клітин CD4 використовується для визначення необхідності почати АРВ-терапію і як індикатор, наскільки вона ефективна. Коли кількість кліток CD4 падає до 350, доктор повинен допомогти людині визначити чи потрібно йому починати АРВ-терапію. Лікарі рекомендують людині починати АРВ-терапію, коли рівень CD4 падає до 250-200 кліток. Такий рівень кліток CD4 означає, що людині загрожує реальна небезпека захворіти на СНІД-асоційовані захворювання. Так само вважається, що якщо почати АРВ-терапію, коли рівень CD4 впав нижче 200, то людина гірше «відкликається» на лікування. Але, в той же час відомо, що немає ніяких переваг від початку терапії, коли кількість кліток CD4 вище 350. Коли людина почала приймати АРВ-терапію, його рівень CD4 повинен почати повільно збільшуватися. Якщо за результатами декількох тестів видно, що рівень CD4 все одно падає, це повинно насторожити лікаря, повідомити йому, що необхідно переглянути форму АРВ-терапії.

Діагностика вірусного навантаження

Що таке вірусне навантаження? Вірусне навантаження – це кількість вірусу ВІЛ в крові інфікованого. Чим вище вірусне навантаження, тим швидше впаде рівень CD4 і тим більше ризик розвитку симптомів ВІЛ або СНІД-асоційованих (опортуністичних) захворювань. Люди, які приймають АРВ-терапію звичайно помічають підвищення рівня CD4 при паралельному зниженні вірусного навантаження. При прийомі ліків моніторинг вірусного навантаження відображає, наскільки успішно проходить лікування. Що таке тест на вірусне навантаження? Тести на вірусне навантаження визначають кількість копій РНК вірусу ВІЛ, циркулюючих в рідкій частині крові (плазмі). Результат аналізу на вірусне навантаження описує кількість копій РНК вірусу ВІЛ на мікролітр крові. Наприклад 200 копій ВІЛ-віруса записуватиметься як 200/мкл.

На даний момент існують декілька аналізів для визначення вірусного навантаження. Кожний з них використовує особливий спосіб підрахунку кількості копій ВІЛ, але всі тести однаково надійно показують високе або низьке вірусне навантаження людини. У Великобританії найчастіше використовують аналіз ПЛР (Полімеразна Ланцюгова Реакція). Тести на вірусне навантаження в цій країні однаково точно вимірюють різні типи вірусу ВІЛ (звані субтипами), які зустрічаються в інших частинах світу, наприклад в Африці або Азії. (На жаль, в даний час тести на вірусне навантаження в Україні не робляться).

Зараз звичайно використовують ультра-чутливі тести на вірусне навантаження. Вони можуть визначити вкрай низьку кількість вірусу, наприклад 50 копій/мл. Якщо вірусне навантаження менше за 50/мл, то говорять що воно «невизначуване»; для більшості людей досягнення «невизначуваного» вірусного навантаження – це одне з головних завдань АРВ-терапії. Детальніше прочитати про це Ви зможете в розділі Лікування. Значення рівня вірусного навантаження Вірусне навантаження більше 100 тис. копій вірусу ВІЛ на мікролітр вважається високими, а менше 10 тис. копій/мл – низьким. Але необхідно врахувати, що якщо людина не приймає АРВ-терапію, то його вірусне навантаження може коливатися в широких межах від одного тесту до іншого, при цьому подібні флуктуації не впливають на здоров’ї.

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).