Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Коронавірус і ВІЛ: що ми дізналися на CROI-2020?

Як убезпечити себе людям, що живуть з ВІЛ, від нового коронавируса? Що таке інгібітори збірки капсида, і на які ще нові препарати АРВТ варто звернути увагу? СПІД.ЦЕНТР представляє своїм читачам короткий, але змістовний звіт з одного з головних медичних форумів з ВІЛ у світі – CROI-2020.

Восьмого березня в Бостоні відкрився один з головних світових щорічних медичних форумів, присвячених проблемі ВІЛ/СНІДу, CROI-2020. Незважаючи на профіль заходи, а його абревіатура розшифровується як Конференція з ретровірусів і опортуністичних інфекцій (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections), мабуть, головною темою його в цей раз став не ВІЛ сам по собі, а раптовий спалах нового коронавируса в Китаї і проведена ній пандемія.

Увірвався коронавірус до порядку найнесподіванішим способом. Всього за пару днів до відкриття — а в столицю штату Массачусетс повинні були з’їхатися сотні, якщо не тисячі провідних фахівців зі СНІДу з усього світу — очну частину зустрічі організатори скасували. Причина: карантин і нестача вільних рук. «Багато лікарів-інфекціоністів терміново потрібні в своїх установах для догляду за хворими з COVID-19 (тобто для догляду за хворими на коронавірус)», — значилося в офіційному листі організаторів слідом за пропозицією всім учасникам і гостям здати квитки і скасувати вже оформлені броні в готелях.

Натомість кожному з зареєстрованих оргкомітет вислав доступ до веб-трансляцій секцій і доповідей на адресу електронної пошти. Так що на цей раз конференція, яка відзначилась в минулому році цілою низкою гучних сенсацій, вперше пройшла в заочному режимі.

Коронавірус і ВІЛ: що ми знаємо про них?

Загрози, які несе популяції людей, що живуть з ВІЛ, новий коронавірус, очікувано стали головним предметом доповідей та дискусій, хоч і в урізаному, віртуальному форматі. Таким чином, основними повідомленнями, що прозвучали на цікаву для нас тему, можна сміливо вважати доповіді представників Центру по контролю і профілактиці захворювань США (US Centers for Disease Control and Prevention, CDC) і Національного інституту алергій та інфекційних захворювань (NIAID).

Як нагадав присутнім доктор Джон Брукс з CDC, найбільш гостро хвороба, що викликається вірусом COVID-19, протікає у людей старшого віку, особливо у тих, хто вже має такі захворювання, як гіпертонія, діабет, серцево-судинні захворювання або хронічні захворювання легенів. За фактом смертність в Китаї серед зазначених груп ризику і людей старше 80 років склала 16%. Хороша новина: на відміну від інших респіраторних вірусів (наприклад, грипу), однаково небезпечних для будь-якого віку, новий коронавірус відносно безпечний для дітей, підкреслив учений. Захворювання, що викликається ним, протікає у них, якщо інфікування все ж сталося, як правило, в легкій і помірній формі.

Будова коронавірусу.

Погана: зараз, на жаль, у нас немає спеціальних даних про те, наскільки вірус небезпечний для людей з підірваним імунітетом, а також наскільки частіше інфікування ним відбувається у людей, що живуть з вірусом ВІЛ, незалежно від їх імунного статусу і навантаження.

Але в будь-якому випадку, як зазначив учений, як і всі респіраторні віруси, COVID-19, очевидно, представляє особливу небезпеку для тих пацієнтів з ВІЛ, чия кількість CD4 клітин знаходиться на низькому рівні, так само як і для тих, хто ще з якихось то причин не приймає належну йому антиретровірусну терапію. Більш того, за аналогією з іншими вірусами того ж типу, за словами американського дослідника, можна очікувати, що у людей з ВІЛ-інфекцією хвороба, що викликається новим коронавірусів, буде протікати у важчій формі.

І оскільки новий коронавірус ще вимагає подальшого вивчення, Брукс радить всім без винятку людям, що живуть з ВІЛ, дотримуватися певних рекомендацій. В тому числі:

●   завчасно зробити щеплення від грипу і пневмококової інфекції;

●   заздалегідь продумати план медичної допомоги в разі ізоляції та карантину;

●   заздалегідь запастися необхідною кількістю антиретровірусних препаратів, достатніх як мінімум на місяць.

 

Слайд з презентації Джона Брукса,  представника Центру по контролю і профілактиці захворювань США (US Centers for Disease Control and Prevention, CDC) на конференції CROI-2020

Що ж стосується розробки ліків і вакцини від нового коронавируса, то поки що жоден з препаратів, про ефективність яких заявлялося раніше, не пройшов клінічних випробувань. А отже, говорити про те, що ліки від вірусу знайдено, поки рано. Як зазначив доктор Ентоні Фаучи з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США (NIAID), вже зараз Всесвітньою організацією охорони здоров’я зареєстровано понад 260 клінічних досліджень по всьому світу, що ставлять собі за мету вирішити проблему. Але віз і нині там.

В тому числі ще не завершилися випробування як ліки від COVID-19 комбінації двох антиретровірусних препаратів (вони раніше використовувалися для лікування ВІЛ-інфекції), а саме інгібіторів протеази лопінавіру та ритонавіру — відомих російським пацієнтам під торговим найменуванням Калетра. Вона вже застосовувалася в Китаї під час спалаху в місті Юхан і навіть встигла в схемі з інтерфероном B продемонструвати активність щодо нового коронавируса. Але говорити про те, наскільки вона ефективна, вчені поки не беруться: до завершення випробувань будь-які заяви з цього приводу будуть позбавлені доказової сили.

У нас немає спеціальних даних про те, наскільки вірус небезпечний для людей, що живуть з вірусом ВІЛ, незалежно від їх імунного статусу і навантаження.

Крім того, в даний час для тих же цілей ведуться випробування і деяких інших препаратів, в тому числі нуклеотидного аналога від компанії Gilead під назвою Ремдесівір (GS-5743), спочатку розробленого для боротьби з лихоманкою Ебола. Попередні дослідження цих ліків вже показали на прикладі піддослідних тварин, що воно може полегшувати деякі респіраторні синдроми, пов’язані з новим коронавірусів. Ще два препарати, які були згадані на конференції CROI-2020 на тому ж контексті, — хлорохин (chloroquine), розроблений раніше для лікування малярії, і нуклеозидний аналог під назвою EIDD 1931 але по ним даних і того менше.

Що стосується вакцин, в даний час відразу кілька знаходяться на ранніх етапах дослідження, але найперша в кращому випадку з’явиться тільки через 12—18 місяців. Як передбачається, до її тестування вчені приступлять в найближчі два місяці.

Варто окремо відзначити, що в доповіді Ральфа Беріка (Ralph Baric) з Університету Північної Кароліни, що мав місце на третій день конференції, прозвучали невтішні слова, що поки вченим невідомо, чи відбувається імунізація в разі, якщо людина вже перехворіла новим коронавірусом (тобто може чи вже пацієнт, що перехворів, інфікуватися вірусом повторно), і як довго тримається набутий імунітет до COVID-19, якщо імунізація все-таки відбувається. Це дуже погано і може сплутати карти експертам у справі прогнозу світової епідемії, оскільки природна імунізація досі вважається одним з головних факторів, що стримують лавиноподібне зростання нових випадків захворювання в уже уражених коронавірусом регіонах.

Калетра – один з АРВТ-препаратів, як передбачалося, що виявляють активність проти коронавируса

Так, як вважається, саме вона стала запорукою того, що на батьківщині епідемії поширення інфекції пішло на спад: значна частина багатостраждальної китайської провінції встигла перехворіти вірусом в безсимптомній чи легкій формі, сформувавши природний заслін перед розповсюдженням зарази. Також, за словами Беріка, поки невідомо, чи може вірус залишати довгострокові резервуари в людському тілі, як це робить ВІЛ. Можливо, два випадки повторного інфікування, про які раніше повідомляли ЗМІ, пов’язані саме з цим явищем, але ймовірність такого розвитку подій, як вважають дослідники, вкрай мала.

В цілому ж, як підводять підсумок вчені, смертність від COVID-19 при неблагополучному збігу обставин перевищує звичну смертність від грипу в 35 разів. А отже, питання це досить гостро стоїть для всіх вразливих до вірусу груп. Особливо пацієнтів з ВІЛ старше 50 років.

Нові препарати і старі пацієнти

Повертаючись до власне ВІЛ-інфекції, окремо варто відзначити доповідь групи вчених щодо стану здоров’я так званого лондонського пацієнта. Про нього ми писали в тому році: чоловікові зі складним онкологічним захворюванням крові — лейкемією — був пересаджений кістковий мозок від донора з природженою резистентністю до ВІЛ, що призвело до його лікуванню відразу від двох хвороб. І це стало головною сенсацією минулого року. Як тепер повідомляють лікарі, чоловік, який нещодавно вирішив відкрити своє ім’я журналістам (його звуть Адам Кастільехо), залишається «чистий» до сих пір. Через більш ніж 24 місяці після операції в його організмі як і раніше не виявлено слідів вірусу імунодефіциту. Всього в світі живуть тільки три людини, які вилікувалися від ВІЛ таким способом. Два залишилися — берлінський і дюссельдорфский пацієнти — як і раніше приховують своє обличчя. З лікарем, лечившим першого з них, СПІД.ЦЕНТР публікував велике інтерв’ю більше року тому.

Окремої згадки заслуговує новина про появу нового класу АРВТ-препаратів, які можна було б назвати інгібіторами збірки капсида — поки для них немає стійкого словосполучення в російській. Перший з них був представлений на конференції, що завершила свою роботу зовсім недавно. Йдеться про ін’єкційний препарат пролонгованої дії, відомий під ім’ям capsid inhibitor GS-6207 і ще не має торгівельної назви. Як повідомляє його розробник, британська компанія Gilead, ліки вже продемонструвало свою безпеку і ефективність проти вірусу імунодефіциту.

Принцип роботи препарату такий: капсид, оболонка вірусу, що зберігає його РНК і ферменти вірусу, зайняті зворотною транскрипцією генетичного матеріалу, вбудовою ДНК, що вийшло, в ядро ​​і виробництвом необхідних білків, критично важливих для його життєздатності. До свого поділу спеціальним ферментом, протеазой, білки вірусу, «надруковані» інфікованої кліткою, являють собою ще не функціональні поліпротеїни.

Схема: етапи розмноження вірусу імунодефіциту людини в клітині

Після того як вони будуть розділені на необхідні «відрізки» і перетворяться в власне потрібні для відтворення віріона білки, капсид збирається спонтанно, тому що готові елементи просто автоматично «притягуються» один до одного в потрібній послідовності, складаючи його тіло.

Якщо попередній клас препаратів — інгібітори протеази — заважав відповідного ферменту «нарізати» поліпротеїнів, то нові ліки будуть заважати власне збірці вже нарізаного матеріалу. У дослідженні першої фази взяли участь 39 пацієнтів. А критеріями для участі в ньому, як повідомляють вчені, стали вірусне навантаження (від 5000 до 400 000 копій), кількість CD4 клітин (більше 200), а також відсутність попереднього досвіду прийому інгібіторів інтегрази і перерву в АРВТ до початку дослідження, що перевищує 12 місяців.

Таким чином, препарат досліджувався на людях, які раніше отримували, але з різних причин кинули терапію. Отримані дані, як повідомляє автор доповіді доктор Ерік Даар (Eric Daar) з медичного центру Університету Південної Каліфорнії (Harbor-UCLA Medical Center), будуть враховані при підведенні підсумків двох інших ще не завершених випробувань цих же ліків — CALIBRATE і CAPELLA, що проводяться лікарями на пацієнтах, що вже отримували терапію, але не перервали її безпосередньо перед початком експерименту та пацієнтах-новачків, що раніше взагалі не починали лікування.

Решта доповідей

Серед інших новин з конференції CROI-2020 варто відзначити наступні: схеми терапії із застосуванням долутегравіра були визнані самими ефективним і безпечними для вагітних жінок. Тут варто нагадати: раніше вважалося, що препарат долутегравір на ранньому терміні здатний викликати вроджений дефект нервової трубки у плода, пов’язаний з порушенням формування спинного і головного мозку немовляти. Але оскільки нових доказів цього факту так і не було  знайдено, в результаті Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) в липні 2019 року  рекомендувала препарат для вагітних жінок. Тоді ж на конференції IAS-2019 в Мехіко були представлені дані, згідно з якими, нехай ризик такого ускладнення і існує, він все-таки залишається вкрай малий (0,3%), а інші переваги ліки виправдовують його застосування в складі схем лікування першої лінії.

Конференція, присвячена відкриттю CROI-2020 року, сам форум, на відміну від неї, вперше пройшов в вірутальних форматі. Зібратися експертам з ВІЛ в Бостоні завадив коронавірус

Окремі доповіді були присвячені підвищеному ризику атеросклерозу у літніх чоловіків з ВІЛ-інфекцією, які отримують терапію тестостероном; ризику легеневих захворювань у молодих пацієнтів з ВІЛ; швидкості розвитку резистентності у разі щоденного застосування PrEP пацієнтами, вже мають вірус (вона дорівнює  2-3 тижнях); а також перспективам нових режимів постконтактної профілактики: дворазовий з перервою в тиждень прийом препарату, розробленого компанією Merck, у мавп виявився достатнім, щоб запобігти розвитку хронічної інфекції після введення їм в організм вірусу.

Йдеться про препарат іслатравір (islatravir), раніше відомому як MK-8591. Рік тому на конференції в Мехіко цей препарат був представлений в якості перспективного препарату не пост-, а доконтактної профілактики . Іслатравір — це ще одні ліки, які обіцяють покласти початок цілому новому класу АРВТ, воно відноситься до так званих Нуклеозидних інгібіторів транслокації зворотної транскриптази (в інших джерелах він згадується просто як новий нуклеозидний інгібітор зворотної транскриптази, тобто відноситься до вже існуючого класу).

Тоді ж в 2019 році він був представлений в якості одного з компонентів подвійної схеми АРВТ: в парі з розробленим тією ж компанією ненукліозідним інгібітором зворотної транскриптази — доравіріном. Судячи з усього, до наступної конференції саме в цьому напрямку (поява нових ліків) і варто чекати новин: будемо сподіватися, що наступний форум пройде в очному режимі, а випадок з коронавірусом і обміном квитків стане неприємним, але все-таки винятком.

Джерело: Спід.центр
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).