Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Криміналізація ВІЛ у країнах СЄЦА веде до залякування та стигматизації жінок

Євразійська жіноча мережа зі СНІДу (EWNA) опублікувала новий звіт про криміналізацію ВІЛ у регіоні Східної Європи та Центральної Азії (СЄЦА). Експерти проводили дослідження протягом чотирьох років, починаючи з 2018 року. Аналізували 11 країн: Вірменію, Білорусь, Естонію, Грузію, Казахстан, Киргизстан, Молдову, Росію, Таджикистан, Україну та Узбекистан.

Криміналізація ВІЛ є стрімко зростаючим, глобальним феноменом, що підриває не тільки права людини, а й громадське здоров’я в цілому, послаблюючи тим самим заходи щодо боротьби з ВІЛ. Цей звіт сфокусований на ситуації з криміналізацією передачі ВІЛ, яка залишається серйозною проблемою у сфері захисту прав людини в країнах СЄЦА, включає результати, отримані країновими інформаторками, у тому числі жінками, які живуть з ВІЛ, щодо законів та політик, які криміналізують людей, які живуть з ВІЛ, у регіоні СЄЦА.

У дослідженні зазаначається, що всі країни, за винятком Естонії, мають широке кримінальне законодавство щодо ВІЛ. Ці закони передбачають покарання «за поставлення у небезпеку інфікування та/або інфікування ВІЛ» від громадських робіт до позбавлення волі на строк до 15 років. При цьому «подібні закони не виконують властивої їм охоронної функції суспільних відносин, використовуючись для залякування людей, які живуть з ВІЛ, граючи роль, що очевидно дискримінує і стигматизує, тобто є “узаконеною стигмою” щодо них», роблять висновок дослідники.

Найбільша кількість проблемних випадків була зафіксована у Білорусі, Росії, Таджикистані та Узбекистані. У Білорусі зміна закону у 2019 році (додався захист від розкриття інформації) скоротила кількість зареєстрованих випадків у країні зі 133 у 2018 році до 38 у 2021-му. Але понад 60% справ стосувалися обвинувачених жінок. У Таджикистані секс-працівниці з ВІЛ часто зазнають арешту та судового переслідування, в Узбекистані майже половина справ, які дійшли до суду, порушувалися проти жінок.

Криміналізація ВІЛ робить жінок більш уразливими до насильства та структурної нерівності щодо інфекції, втрати майна, зміни економічного статусу та позбавлення батьківських прав.

Але є й позитивні сторони: у багатьох країнах стає більше організацій, які допомагають людям із ВІЛ, борються із стигматизацією. Також відзначається зростаюча підтримка міжнародних донорських організацій та агентств ООН, адвокаційної діяльності щодо зниження або усунення криміналізації ВІЛ та розвитку потенціалу спільноти.

З повною версією звіту «Скан криміналізації ВІЛ у країнах Східної Європи та Центральної Азії за 2018-2022 роки» та результатами комплексної оцінки, ви можете ознайомитись тут

Eurasian Women’s Network on AIDS

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).