Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Ліки, які вбережуть від зараження ВІЛ: все про доконтактну профілатику

Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП, PrEP) все більше набирає популярність. Що ж це таке? Журналістка Сlutch поспілкувалася з консультантами Гарячої лінії з питань ВІЛ / СНІД та туберкульозу, щоб дізнатися докладніше.

Що таке доконтактна профілактика ВІЛ та як вона працює?

Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП, PrEP – pre-exposure prophylaxis) – це прийом антиретровірусних препаратів (АРТ) неінфікованими людьми для зниження ризику інфікування ВІЛ.

В рамках PrEP зазвичай використовують такі препарати АРТ як тенофовір (TDF) або його комбінацію з емтрицитабіном (FTC) або ламівудином (3TC). Пероральні препарати PrEP (містять тенофовір) є додатковим методом профілактики для осіб з високим ризиком інфікування ВІЛ.

Вченими доведено, що щоденне використання АРВ-препаратів на основі тенофовіру припиняє розмноження ВІЛ після контакту з вірусом. Комплексний препарат блокує фермент ВІЛ всередині клітини і не дає вірусу «скопіювати» себе, збільшуючи кількість своїх часток в організмі. Таким чином відбувається гальмування ВІЛ, завдяки чому інфекція припиняє свій розвиток.

Починати і припиняти доконтактну профілактику можна тільки після консультації з лікарем. Препарати PrEP видають тільки в закладах охорони здоров’я, залучених до програм доконтактної профілактики. Медичний спеціаліст підбирає і призначає схему прийому ДКП після отримання негативного результату тесту на ВІЛ. Людина приймає таблетки дотримуючись прописаної схему, але найважливіше правило при прийомі препаратів PrEP – це дотримання певного часу прийому: таблетку слід пити щодня в один і той же час і забезпечити собі безперебійний прийом.

Ніякої дієти при цьому дотримуватися не потрібно – варто лише заздалегідь сповістити лікаря про застосування будь-яких інших препаратів. Людина, яка вживає PrEP повинна регулярно проходити обстеження у лікаря з подальшим періодичним тестуванням на ВІЛ.

Кому потрібна ДКП?

-Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), рекомендує приймати ДКП людям з підвищеним ризиком інфікування ВІЛ-інфекцією. Доконтактну профілактику ВІЛ слід приймати в першу чергу тим групам населення, захворюваність на ВІЛ-інфекцію яких знаходиться на рівні близько 3 випадків на 100 осіб на рік або більше.

До них відносяться:

 • Особи, які мають незахищений секс з декількома партнерами, або ті, хто часто міняє статевих партнерів.
 • Люди, що надають сексуальні послуги за гроші.
 • Чоловіки, які мають секс з чоловіками.
 • Люди, які вживають ін’єкційні наркотики.
 • Трансгендерні люди.
 • Особи, що знаходяться в дискордантних парах (гетеро- або гомосексуальних), де інфікований партнер не приймає АРТ взагалі або приймає її не належним способом. Дискордантні пари – це пари в яких один з партнерів є ВІЛ-інфікованим, а другий – ні.

В принципі, будь-яка людина, у якої є висока сексуальна активність і вона не знає ВІЛ-статусу партнера / партнерів, потенційно знаходиться в зоні небезпеки і має право звернутися за доконтактною профілактикою ВІЛ.

Кому НЕ потрібно приймати ДКП?

Приймати ДКП не потрібно людям, які завжди займаються безпечним сексом з використанням презервативів, мають тільки одного статевого партнера і займаються з ним безпечним сексом, не перебувають у дискордантних парах, не практикують ризиковану поведінку і не входять ні в одну з ключових груп, зазначених в відповіді на питання №2.

Наскільки це надійно і ефективно?

Доконтактна профілактики є безпечною і ефективною за умови щоденного прийому препаратів. Найважливіша перевага PrEР в тому, що PrEP знаходиться в крові. Все те, що людина використовує ззовні для захисту від ВІЛ (презервативи, мазі і т.п.) – може злетіти, витертися, порватися і т.п. А PrEP- це таблетка, і якщо її правильно приймати, то терапевтична доза буде триматися в крові людини і буде її захищати.

Але навіть незважаючи на це ДКП не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції, оскільки не можна виключити людський фактор (неправильний прийом, пропуск і т.п.). Тому ДКП є ще одним профілактичним засобом в рамках комплексного пакету профілактичних послуг, який також включає консультування і тестування на ВІЛ, використання чоловічих і жіночих презервативів і лубрикантів, АРВ-терапію для ВІЛ-інфікованих партнерів і заходи зі зменшення шкоди для людей, що вживають наркотики.

Що таке підвищений ризик інфікування ВІЛ?

Підвищений ризик інфікування ВІЛ – це коли людина через свою поведінку або соціальні фактори знаходиться в групі ризику і її ймовірність інфікуватися ВІЛ набагато більше, ніж у інших людей.

Ризик інфікування ВІЛ підвищується в тому числі при наявності наступних моделей поведінки і умов:

 • вчинення незахищених анальних і вагінальних статевих актів;
 • наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, герпес, хламідіоз і гонорея;
 • спільне використання заражених голок, шприців та іншого ін’єкційного обладнання, а також розчинів наркотичних речовин при вживанні ін’єкційних наркотиків;
 • небезпечні ін’єкції, переливання крові і пересадка тканин, а також медичні процедури, що включають нестерильні розрізи або проколювання;
 • випадкові травми в результаті уколів голками, в тому числі серед працівників охорони здоров’я.

ВООЗ виділяє ключові групи, до яких відносить тих, хто входить до груп населення підвищеного ризику ВІЛ-інфікування в усіх країнах і регіонах.

До ключових груп населення відносяться:

 • чоловіки, що мають статеві стосунки з чоловіками;
 • споживачі ін’єкційних наркотиків;
 • особи, які перебувають у в’язницях та інших закладах закритого типу;
 • працівники секс-бізнесу та їх клієнти; трансгендерні особи;
 • особи, які перебувають в дискордантних парах (гетеро- або гомосексуальних);
 • особи, які мають незахищений секс з декількома партнерами, або ті, хто часто міняє статевих партнерів.

Чи достатньо тільки ДКП, щоб відчувати себе в цілковитій безпеці?

Доконтактна профілактика є безпечною і ефективною за умови щоденного прийому препаратів. Але навіть незважаючи на це ДКП не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції, оскільки ми не можемо виключити людський фактор (неправильний прийом ДКП, пропуски і т.п.). Для відчуття себе в цілковитій безпеці для людей з груп ризику, які приймають ДКП, бажано також використовувати презервативи під час сексуальних контактів, які також допоможуть в захисті від інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Які побічні ефекти можливі при прийомі ДКП?

Доконтактна профілактика ВІЛ є дуже безпечною. Згідно десяти досліджень, які були проведені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), частка ускладнень при ДКП не відрізнялася від долі при лікуванні плацебо. Є інформація, що у близько 30% людей в перші дні прийому препаратів ДКП можуть виникати певні короткострокові побічні ефекти такі як: нудота, діарея, запаморочення. Але як правило вони тривають максимум кілька днів і не становить загрози для життя і здоров’я людини.

Також великий плюс доконтактної профілактики в тому, що її можна приймати разом з гормональними контрацептивами та під час вагітності.

Дослідження показали, що ДКП не призводить до збільшення частоти небажаних проявів, пов’язаних з вагітністю, у жінок, які приймали препарати ДКП на ранній стадії вагітності. Це є важливою перевагою ДКП, так як в період вагітності і грудного вигодовування і мати, і дитина є більш уразливими для інфікування ВІЛ.

В результаті ж багаторічного прийому препарату можливе незначне зменшення фільтраційної здатності нирок і кількості кальцію в кістковій тканині (цей побічний ефект ще досліджують). Але після припинення застосування засобів PrEP всі функції нормалізуються.

Чи захищає ДКП від інших захворювань, які передаються статевим шляхом?

Ні, ДКП захищає людину тільки від інфікування вірусом імунодефіциту (ВІЛ), але не захищає від ризику зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), гепатитів та інших вірусних захворювань. Щоб захиститися від інфекцій, що передаються статевим шляхом, необхідно використовувати презервативи під час статевого акту.

Чи можна приймати ДКП з іншими ліками?

Так, але перш, ніж це робити, людині потрібно обов’язково проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем. Також доконтактную профілактику можна приймати разом з гормональними контрацептивами та під час вагітності.

Якщо ж у вас виникли ще які-небудь питання на тему доконтактної профілактики ВІЛ або ви хочете дізнатися яким чином і де її можна отримати в Україні, ви завжди можете отримати відповідь у консультантів гарячої лінії з питання ам ВІЛ / СНІД та туберкульозу по телефону 0800500451 в будні дні з 9.00 до 19.00 (дзвінки по Україні безкоштовні) або ж задати питання консультантам в онлайн-чаті на сайті Гарячої лінії.

Джерело: https://clutch.net.ua/uk/zdorove/69811-tabletka-kotoraya-uberezhet-ot-zarazheniya-vich-vse-o-dokontaktnoy-profilatike
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).