Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Людям, які живуть з ВІЛ можна і потрібно вакцинуватись від COVID-19

В світі активно проводиться вакцинація від COVID-19 в тому числі і серед людей, які живуть з ВІЛ. На головні питання щодо вакцинації від COVID-19 людей, які живуть з ВІЛ відповідає практикуючий лікар-інфекціоніст Загальнонаціональної Гарячої лінії з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД – Коломійчук Людмила Антоніївна.

Чи повинні люди, які живуть з ВІЛ вакцинуватись від COVID-19?

Так, звісно. Вакцинуватись важливо і потрібно всім і наявність ВІЛ-інфекції в даному випадку не є протипоказанням до вакцинації.  Вакцини проти COVID-19 приносять ті самі переваги людям, які живуть з ВІЛ, як і всім людям без ВІЛ-інфекції, такі як: профілактика важкого перебігу захворювання на COVID-19 та потенційно знижена вірогідність передачі вірусу.

Вакцинація протипоказана лише при високій вірогідності виникнення гострих алергічних реакцій.

Варто пам’ятати, що масова вакцинація допоможе нам подолати пандемію COVID-19 в світі та в Україні, зокрема.

Для довідки: Незважаючи на обмежені дані, наявна інформація свідчить про те, що рекомендовані ВООЗ вакцини проти COVID-19 (AstraZeneca/Oxford; Johnson and Johnson; Moderna; Pfizer/BionTech; Sinopharm та Sinovac) є безпечними для людей, які живуть з ВІЛ.

Що потрібно знати людям, які живуть з ВІЛ перш ніж вакцинуватись від COVID-19?

Вірогідність формування належної імунної відповіді на COVID-19 у людей, які живуть з ВІЛ залежить від рівня їх CD-4 клітин та вірусного навантаження. Для тих людей, які живуть з ВІЛ та мають кількість CD-4 клітин менше 200, вірогідність формування належної імунної відповіді може бути значно нижчою і я б, як лікар, рекомендувала в такому випадку здійснити вакцинацію «не живою»/інактивованою вакциною (наприклад: CoronaVac виробництва компанії Sinovac Biotech Ltd). Проте варто зауважити, що низька кількість CD-4 клітин не є протипоказанням до вакцинації.

Більше того я наголошую на тому, що у людей, які живуть з ВІЛ, імунна відповідь на вакцину може бути слабшою, але навіть за таких умов вона все ж буде ефективна.

Рекомендую обов’язково перед вакцинацією проконсультуватись зі своїм лікуючим лікарем по ВІЛ-інфекції.

Для довідки: Інактивована вакцина: для створення такої вакцини використовуються хвороботворні вірус, чи бактерія, або дуже схожі на них мікроорганізми, які інактивують (вбивають) за допомогою хімічних реагентів, тепла або радіації. Цей метод ґрунтується на технологіях, які, як було доведено, ефективно захищають людину, – вони застосовуються для виготовлення вакцин проти грипу і поліомієліту – і дозволяють налагодити досить масштабне виробництво вакцин. Однак для її виробництва потрібні спеціальні лабораторні приміщення, в яких можна безпечно вирощувати вірус або бактерію, цикл виробництва може бути відносно тривалим, а для імунізації, швидше за все, буде потрібно введення двох або трьох доз.

Яку вакцину краще обрати?

Моя позиція така, варто вакцинуватись тією вакциною до якої є доступ. Ми не можемо рекомендувати якусь одну вакцину, оскільки всі доступні наразі в Україні вакцини пройшли відповідні клінічні дослідження та є безпечними для всієї популяції. Жодних специфічних побічних реакцій на вакцинацію будь-якими вакцинами доступними в Україні серед людей, які живуть з ВІЛ не спостерігалось.

Чи взаємодіють антиретровірусні препарати з вакцинами?

На сьогодні немає жодних доказів того, що антиретровірусні препарати посилять або погіршать реакцію на вакцину.

Що потрібно мати в домашній аптечці людям, які живуть з ВІЛ при наявності гострих побічних реакцій на вакцинацію від COVID-19?

Вплив вакцин на людей, які живуть з ВІЛ все ще вивчається. Поки що жодні дані не свідчать про те, що люди з ВІЛ мають інші,  більш специфічні побічні реакції, аніж загальна популяція.

Побічні реакції, після вакцинації у людей, які живуть з ВІЛ не відрізняються від загальної популяції і, зокрема можуть бути наступними:

  • біль та набряк у місці ін’єкції;
  • загальна втома та головний біль;
  • підвищена температура чи озноб.

Зазвичай всі ці побічні реакції не тривають довше кількох днів.

Своїм пацієнтам я рекомендую мати в домашній аптечці наступні засоби:

  • При високій температурі  рекомендовано мати нестероїдні протизапальні засоби (До прикладу: Німесил, Ібупрофен, тощо). Додатково рекомендовано вживати багато води.
  • Можна також мати при собі Аспірин Кардіо для запобігання ДВС (дисеміноване внутрішньосудинне згортання) синдрому.
  • При незначних алергічних реакціях можна використовувати Супрастин.

Всі вищезазначені препарати та рекомендації варто обов’язково обговорювати з лікуючим лікарем та не займатись самолікуванням!

Важливо: при гострих побічних реакціях необхідно викликати швидку медичну допомогу (103) !

Чи потрібно людям, які живуть з ВІЛ готуватись до вакцинації та якось зміцнювати імунітет?

Зазвичай якихось специфічних рекомендацій на цей рахунок ми не даємо, адже імуностимулятори в принципі протипоказані для людей, які живуть з ВІЛ. Що стосується загальних рекомендацій то це звісно ж дотримання режиму здорового харчування, зокрема часто своїм пацієнтам я рекомендую вживання фрешів.

Головне варто пам’ятати, що перед вакцинацією людина має бути здоровою, в неї не має бути інших респіраторних захворювань та інфекцій.

Чи ефективні існуючі в Україні вакцини проти нових штамів вірусу, зокрема штаму Delta?

Варто зазначати, що станом на сьогодні ще недостатньо інформації щодо цього питання. Вчені ще досліджують ефективність вакцин від нових мутацій вірусу. Вірусу в принципі властива постійна мутація, адже таким чином він бореться за виживання. Мені відомо, що  хоча ефективність існуючих вакцин може бути дещо нижчою від нових штамів вірусу, адже їх розробляли значно раніше до появи нових штамів, все ж наявні вакцини повинні працювати. Зауважу, що вакцина, яка забезпечує певний захист, все ж краще, ніж взагалі нічого. До того ж виробники вакцин вже взялися за їх модифікацію у зв’язку з  появою нових штамів вірусу.

Люди, які живуть з ВІЛ та були вакциновані або ж перехворіли на COVID-19 з більшою долею ймовірності, заразившись штамом “Delta” перенесуть хворобу значно легше, ніж ті, хто не хворів на COVID-19 і не був вакцинований.

Чи існують якісь специфічні рекомендації з вакцинації для вагітних жінок, які живуть з ВІЛ?

Питання щодо вакцинації вагітних жінок, які живуть з ВІЛ розглядається в кожному випадку індивідуально в консолідації з лікуючим по ВІЛ-інфекції лікарем та гінекологом, який супроводжує жінку по вагітності та пологам.

В даний час немає відомостей про відмінності в імунних реакціях на вакцинацію від  COVID-19 або її загрози для плоду у вагітних жінок, які живуть з ВІЛ. Це питання ще не є добре дослідженим.  Тому рекомендація в такому випадку загальна для всіх: приймати рішення щодо вакцинації від COVID-19 вагітна жінка, яка живе з ВІЛ має разом з лікуючим лікарем!  Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищуватиме потенційні ризики від неї, то в такому випадку лікар рекомендуватиме вакцинацію.

Для прийняття виваженого рішення щодо вакцинації рекомендовано ознайомитись з інформацією про типи вакцин та механізм їх дії на сайті ВООЗ 

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).