Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Мери, віце-мери регіону СЄЦА та Балкан: загострення ситуації з порушенням прав людини, боротьба з ВІЛ та питання здоров’я мігрантів у період COVID-19

П’ятниця, 10 грудня 2021 р. (Стамбул, Туреччина, та віртуально на сайті http://forum.aph.org.ua) – мери, віце-мери, керівники муніципальних департаментів охорони здоров’я Стамбулу (Туреччина), Києва та Одеси (Україна), Кишинева (Молдова), Ошу (Киргизстан), Мостару (Боснія та Герцеговина), Праги (Чехія), а також лідери міжнародного благодійного фонду, ЮНЕЙДС та новоствореної Комісії з наркополітиці ЦСЄЦА, розкажуть про складові стійкої охорони здоров’я міст й держав, про загострення порушень прав людини у контексті ВІЛ та щодо здоров’я мігрантів у період COVID-19, а також дадуть відповіді на запитання журналістів у прямому ефірі.

Коли: 13:00-13:30 CET, (GMT+3), п’ятниця, 10 грудня 2021 року

Де: прес-конференція проходитиме у Стамбулі, Туреччина, готель Хілтон Бомонті, та віртуально на сайті http://forum.aph.org.ua.

Переклад російською та англійською буде забезпечено.

Трансляцію прес-конференції буде відкрито для всіх на сайті http://forum.aph.org.ua.

1. Регіональна інформаційна кампанія “Деклаорація прав людини?”

Пандемія COVID-19 погіршила ситуацію із дотриманням прав людини у 7 країнах СЄЦА: за 2020-2021 р.р. системою REAct було зареєстровано 6000+ кейсів про порушення прав, стигму та дискримінацію. Зібрані докази свідчать про правові бар’єри, переслідування та криміналізацію, вразливі до ВІЛ, груп населення. Це ускладнює або зовсім унеможливлює їх доступ до послуг охорони здоров’я, профілактики та лікування ВІЛ, туберкульозу та інших захворювань.

Інформаційна кампанія, ґрунтуючись на доказах, зібраних через REAct, а також 30 статтях Загальної декларації прав людини, ілюструє, що права маргіналізованих груп населення, найбільш уразливих до ВІЛ та туберкульозу, на практиці продовжують повсюдно порушуватися. Це відбувається в кожній сфері їхнього життя: на роботі, в сім’ї, на вулиці, у пологовому будинку… У Декларації лише 30 статей та інфокампанія розповідає лише 30 найбільш кричучих історій, які було вирішено при залученні правозахисників, але за 2 роки таких історій накопичилося понад 6000 сумарно в Грузії, Молдові, Киргизстані, Росії, Таджикистані, Україні та Узбекистані. На сайті https://react-aph.org/uk/ опубліковано аналітичні звіти, де відображено основні тенденції та характер правопорушень, а також запропоновано конкретні рекомендації щодо покращення ситуації в кожній із країн.

За даними REAct, основними порушниками прав у 7 країнах є представники держустанов – медпрацівники, поліція. Найчастішими правопорушеннями є дискримінація, неправомірні дії, насильство з боку правоохоронних органів, відмова у доступі до медичних послуг, розголошення медичних даних та стигма з боку працівників закладів охорони здоров’я, фізичне насильство жінок з боку партнерів, родичів, так і офіцерів поліції.

2. Ситуація з ВІЛ/СНІДом

Регіон СЄЦА – єдиний у світі, де продовжує зростати кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед усіх вікових груп. За даними ЮНЕЙДС у країнах регіону проживає 1,6 млн людей з ВІЛ, лише 53% яких отримують АРВ-терапію.

У світі з початку епідемії 79,3 млн. людей інфікувалися ВІЛ і 36,3 млн. померли від хвороб, обумовлених СНІДом. Сьогодні у світі з ВІЛ-інфекцією живуть близько 37,7 млн ​​людей і майже 6 млн із них не знають, що інфіковані. Антиретровірусну терапію отримують близько 28,2 млн ЛЖВ. У разі недостатніх дій ЮНЕЙДС попередила про ризик 7,7 млн. смертей, пов’язаних зі СНІДом протягом наступних 10 років.

У 2050 – 68% населення планети проживатимуть у містах.

3. COVID-19 та вакцинація

Загальна кількість випадків захворюваності у світі перевищила 266,5 млн. осіб, активні випадки на даний момент – 21,2 млн. осіб.

Регіон Нових випадків COVID-19 Смертність/1 млн населення Кількість доз вакцини/100 чол.
Весь світ 34 172 676,8 104,2
Боснія та Герцеговина 85 651 3 930 47,6
Казахстан 51 097 669 89,3
Киргизстан 27 502

 

413

 

31
Молдова 91 218 2 299 40,9
Північна Македонія 104 356 3 676 80,5
Росія 67 343 1 934 89,5
Сербія 145 644 1 376 115,9
Туреччина 104 179 911 142,2
Україна 80 767 2 042 58,8
Чорногорія 252 512 3 711 85,5
Чехія 209 276 3 145 129,2

 

4. Здоров’я мігрантів

Мігрантів часто називають «уразливою групою» з погляду профілактики та доступності лікування ВІЛ/СНІДу. Хоча міграція сама по собі не означає вразливість до ВІЛ-інфекції, мігранти часто стикаються з підвищеним ризиком зараження ВІЛ через безліч юридичних, соціальних та економічних труднощів, з якими вони стикаються на шляху прямування та згодом у країнах, що їх приймають.

ВІЛ-позитивні мігранти часто перебувають у стані правової невизначеності. Деякі з них мають певні види медичної допомоги, але доступ до них вкрай нестабільний. Мігранти, які живуть з ВІЛ, часто соціально ізольовані та позбавлені можливості покращити якість свого життя, особливо у країнах Центральної та Східної Європи.

Поширеність вірусу у регіоні СЄЦА нерівномірна. Наприклад, у 2020 році 80% нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією у регіоні відбулися в Росії, яка у 2020 році займала четверте місце у світі з прийому іноземних мігрантів після США, Німеччини та Саудівської Аравії.

Необхідно докласти максимальних зусиль для зменшення перешкод у доступі до медичної допомоги для ВІЛ-позитивних мігрантів, а великі міста, які є магнітами міграції, відіграють вирішальну роль у задоволенні потреб мобільних груп населення.

5. Наркополітика та здоров’я

Країни Центральної та Східної Європи та країни Центральної Азії (СЄЦА) стикаються з поширеними проблемами, пов’язаними з незаконним обігом та транзитом заборонених наркотиків з Азії та Латинської Америки, в основному в держави-члени ЄС, а також із споживанням синтетичних опіоїдів місцевого виробництва та нових психоактивних речовин.

ЦСЄЦА також є одним із двох регіонів світу, де продовжується зростання кількості випадків інфікування ВІЛ. Приблизно половину всіх нових випадків інфікування ВІЛ посідають люди, які вживають ін’єкційні наркотики (ЛВІН). Кожен сьомий живе із ВІЛ, а кожен третій інфікований гепатитом С.

У регіоні проживає 3 000 000 осіб, які вживають наркотики, що становить чверть всіх людей, які вживають ін’єкційні наркотики у всьому світі. 66% з них проживають у Росії, а 77% – у Росії та Україні. На жаль, доступ до послуг зниження шкоди та охорони здоров’я залишається обмеженим. У деяких країнах послуги зниження шкоди забезпечують недостатнє охоплення людей, які споживають наркотики. У низці країн регіону сервісів зниження шкоди досі немає взагалі.

Простий перехід від криміналізації до підходів зниження шкоди в ресурсах забезпечить економію коштів та запобігання більшій кількості випадків зараження ВІЛ. Згідно з нещодавнім дослідженням журналу The Economist, за 20-річний період (2020-2040 рр.) економія коштів, отримана за рахунок декриміналізації, може дозволити купити антиретровірусну терапію (АРТ) та лікування опіоїдними агоністами (ОАТ) для контролю поточної епідемії ВІЛ серед ЛВІН у Білорусі, Казахстані, Киргизстані та Росії.

Реінвестування заощаджених витрат (тобто 773 млн євро за 20 років) у розширення охоплення АРТ до 81% та лікування ОАТ до 40% відповідно до керівних принципів ЮНЕЙДС/ВООЗ – забезпечить зниження захворюваності на ВІЛ у ЛВІН на 79,4-92,9% за 20 років.

Згідно з даними REAct, кожен третій випадок порушень, зареєстрованих у регіоні СЄЦА, пов’язаний з поліцейськими та правоохоронними органами, які серйозно порушують основні права людини, такі як право на життя, свободу та фізичну недоторканність. Більше того, кожен третій затриманий наркоспоживач піддається тортурам або іншому жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню під час арешту або утримання під вартою. Щоб змусити затриманого співпрацювати у розслідуванні або отримати свідчення, співробітники поліції перешкоджають доступу до опіоїдної замісної терапії, викликаючи нестерпні страждання та синдром утримання від вживання наркотиків.

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).