Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Міфи про доконтактну профілактику ВІЛ (PrEP)

Незважаючи на те, що зараз в Україні активно поширюється інформація про доконтактну профілактику ВІЛ (ДКП, PrEP), і досі існує багато міфів про PrEP, в які люди, на жаль, продовжують вірити. Тож сьогодні ми вирішили розвінчати найпопулярніші з них.

МІФ №1. PrEP – це вакцина від ВІЛ.

Ні, це МІФ.

Доконтактна профілактика ВІЛ (pre-exposure prophylaxis, PrEP) — це антиретровірусний препарат, що знижує ризик інфікування ВІЛ, а не вакцина. На відміну від способу дії вакцин, жодного захисту після припинення прийому PrEP не залишається.

МІФ №2. Вживаючи PrEP можна не використовувати презервативи.

Це не зовсім так. Дійсно, при регулярному та правильному прийомі, PrEP забезпечує дуже високий рівень захисту від ВІЛ. Тим не менш, PrEP не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом або вагітності. Тому в ідеалі варто застосовувати PrEP одночасно з використанням презервативів, які забезпечують додатковий захист.

МІФ № 3. PrEP — це захист від усіх інфекцій, що передаються статевим шляхом.

PrEP не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) і не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. Щоб захистити себе та знизити ризик інфікування, слід використовувати презервативи та регулярно тестуватися на ВІЛ та ІПСШ.

МІФ № 4. PrEP – це лише для чоловіків, що мають секс із чоловіками.

Ні — PrEP рекомендовано усім, хто має високий ризик інфікування ВІЛ.

МІФ № 5. Для прийому PrEP необхідно дотримуватися спеціальної дієти.

PrEP можна вживати з будь-якою їжею, показань для особливої дієти не має.

МІФ №6. Таблетка PrEP захистить мене від інфікування ВІЛ, якщо я вип’ю її після незахищеного статевого акту. 

Ні, це не так. Таблетка PrEP не захистить людини від інфікування ВІЛ, якщо випити її одноразово після статевого акту. В такому випадку людині може допомогти лише постконтактна профілактика (ПКП), яку, на жаль, дуже часто плутають з PrEP. Постконтактна профілактика ВІЛ, яку ще також називають «таблеткою на ранок після», призначена для людей, які вважають, що могли інфікуватися ВІЛ, наприклад, в результаті незахищеного статевого акту. Це екстрений засіб, який зупиняє розповсюдження ВІЛ в організмі людини. Щоб ПКП була ефективною, вона повинна бути розпочата не пізніше 72 годин після ризикованої ситуації. Тривалість курсу прийому ПКП складає 28 днів.

МІФ №7. PrEP тільки для людей, які часто займаються сексом і не хочуть користуватися презервативами.

Ні – це МІФ. Є багато причин, чому люди хотіли б скористатися PrEP. Можливо, вони знаходяться у стосунках з людиною, що живе з ВІЛ. Можливо, у них є проблеми із

систематичним використанням презервативів. Незалежно від причини, PrEP є безпечною і ефективною стратегією профілактики ВІЛ, що варто розглядати як дієве доповнення до профілактики ВІЛ.

МІФ №8. Я можу самостійно почати вживати PrEP без консультації з лікарем.

Ні. Доконтактна профілактика ВІЛ підходить не для всіх. Люди, які зацікавлені в отриманні PrEP, повинні звернутися до лікаря аби визначити доцільність прийому саме для них. Ви можете розпочати чи припинити прийом ДКП в будь-який час, але це повинно відбуватися після консультації з лікарем.

МІФ №9. PrEP слід вживати все життя.

Ні. Препарат призначають на період існування ризиків інфікування ВІЛ і від таблеток можна відмовитися по закінченню курсу, але тільки після консультації з лікарем.

МІФ №10. PrEP потрібно приймати в один і той же час і не можна змінювати час прийому таблеток.

Так, ДКП потрібно приймати в один і той же час кожен день, але якщо у вас змінився графік і ви би хотіли змінити час прийому PrEP, то ви можете це зробити. Наприклад, якщо ви хочете почати приймати таблетки перед сном, а не вранці, просто поміняйте час прийому ліків. У той день, коли ви хочете провести зміну, можна або прийняти одну таблетку зранку, а потім ще одну ввечері, або пропустити ранковий прийом і випити таблетку тільки ввечері, щоб перейти на новий розклад. І з наступного дня пити таблетки в один і той же час ввечері.

МІФ 11. Якщо людина приймала PrEP, а потім перестала, то вона не зможе почати приймати PrEP знову.

Ні, це не так. Якщо ви перестали приймати ДКП, але через деякий час зрозуміли, що вона вам потрібна, ви зможете знову почати приймати PrEP. Але спочатку вам потрібно буде повідомити про це свого лікаря. І перед початком прийому ДКП потрібно буде здати тест на ВІЛ, щоб впевнитися, що у вас немає ВІЛ і вам можна приймати доконтактну профілактику.

А ми нагадуємо, що дізнатися більше про доконтактну профілактику ВІЛ та отримати відповіді на свої питання щодо цього, ви завжди можете звернувшись до Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу по телефону 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00.

Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником  № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

Підготував: Admin
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).