Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Міжнародні та українські експерти об’єдналися заради впровадження PrEP в Україні

Минулого тижня з 09 по 11 червня в онлайн-форматі відбулась Друга національна конференція з доконтактної профілактики ВІЛ «PrEP: За межами звичайного захисту», організована Центром громадського здоров’я МОЗ України.

Основні цілі, які перед собою ставили організатори – це посприяти зупиненню епідемії СНІДу до 2030 року у глобальному масштабі, і запобігти новим випадкам інфікування ВІЛ в масштабі національному. Учасниками конференції стали представники державних установ і міжнародних та українських громадських організацій, які активно працюють в сфері протидії ВІЛ.

 

Конференція проходила у форматі пленарних засідань. На заході було презентовано багато корисної та цікавої інформації на тему доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP). За даними, які озвучив Генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ) Роман Родина, виявилось, що Україна є лідером Східної Європи щодо кількості клієнтів, які скористалися послугами PrEP. І ця тенденція не планує змінюватись, адже ЦГЗ має амбітні плани щодо розширення доконтактної профілактики ВІЛ до 15 000 клієнтів у 2023 році, що може забезпечити зменшення темпів поширення ВІЛ серед ключових груп.

 

Також під час заходу учасникам був презентований цікавий кейс – успішний досвід впровадження PrEP, яким поділилася доктор Даун Сміт. Вона є фахівцем з нормативно-правової бази, імплементації та моніторингу PrEP у США відділу профілактики ВІЛ/СНІД. Доктор Сміт розповіла, що з 2009 року по сьогодні кількість людей, які почали і продовжують регулярно приймати PrEP, досягла у США відмітки в 275 тисяч людей. А зниження захворювання на ВІЛ та поширення програми PrEP є пропорційними. Як виявилось, важливу роль в цьому кейсі відіграли сімейні лікарі, які були залучені до промоції PrEP, адже багато хто з людей, які не мають ВІЛ або не підозрюють, що мають його, можуть не звертатися по консультацію до лікарів-інфекціоністів. А отже важливо спростити доступ до PrEP для загального населення. Доктор Даун Сміт також зазначила, що надзвичайно важливим є підвищення кількості та різноманіття закладів охорони здоров’я, які можуть надавати послуги, та однозначно підвищувати обізнаність про PrEP.

 

Директор CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань в США) Україна  Езра Барзілай під час заходу також поділився з присутніми баченням партнерів щодо підтримки програми PrEP в Україні. Він зазначив, що впровадження PrEP в Україні за підтримки міжнародних донорів має амбіційні плани і заплановано, що на 2023 рік кількість клієнтів PrEP виросте з 3000 (2020 рік) до 11 000. Також відповідно до цілей CDC та проєкту PEPFAR цьогоріч уже всі АРТ-сайти мають надавати послуги PrEP, а наступного року препарати для доконтактної профілактики ВІЛ мають бути доступними у аптеках та спільнотах.

Цікавими фактами, що стали відомі в результаті поведінкових досліджень, поділився з учасниками заходу Гас Каірнс, керівник НУО «PrEP в Європі», у своїй презентації про роль адвокатської діяльності у профілактиці ВІЛ. Згідно його даних, під час першої хвилі локдаунів в світі рівень охорони сексуального здоров’я зменшився на 80%.  До того ж, люди, які приймають доконтактну профілактику ВІЛ, почали рідше займатися сексом, а тому попит на PrEP знизився одразу після  початку пандемії COVID-19. Також він зазначив, що регулярність прийому PrEP у чоловіків, які приймають його за схемою 2+1+1 або «на вимогу», тісно корелює із частотою анального сексу без використання бар’єрної контрацепції та частотою прийому PrEP. Це свідчить про зниження рівня захворюваності на ВІЛ серед чоловіків-геїв та бісексуалів у країнах, які вже мають невизначуваний рівень вірусного навантаження у ВІЛ-позитивних чоловіків. Падіння рівня інфікування спостерігалося навіть серед чоловіків, які ніколи не приймали PrEP.

 

Старший радник UNAIDS Кейт Сабін у своїй презентації на тему «Встановлення цілей з розширення програми PrEP для ключових груп з використанням локальних даних (Швейцарія)» розповів за яким принципом вираховується кількість людей, які мають високий ризик інфікування на ВІЛ.  Алгоритм виявився таким: необхідно помножити загальну кількість ВІЛ-позитивного населення на частку людей, яка належить до ключових груп ризику, а потім зробити аналогічно і щодо ВІЛ-негативних людей.

 

В останній день конференції за результатами доповідей був представлений проєкт резолюції конференції, над яким ще буде працювати ініціативна група, яка займалася підготовкою заходу. Після цього Резолюція буде оприлюднена і її будуть використовувати для впровадження PrEP в Україні.

 

Джерело: https://phc.org.ua/news/globalna-koaliciya-schodo-rozshirennya-programi-prep-v-sviti-podalshi-kroki-ta-plani-naПідготував: Admin

 

 

 

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).