Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Найефективніші нові АРВ-препарати

Сучасна антиретровірусна терапія (АРВТ) вважається високоефективною та добре переноситься пацієнтами. Вчені постійно проводять дослідження для створення нових і ефективніших препаратів АРВ. Нещодавні досягнення у галузі ВІЛ надають нові можливості лікування для всіх категорій пацієнтів: тих, хто лише починає терапію; тих, у кого вже є великий досвід лікування; людей, що живуть з ВІЛ з множинною лікарською стійкістю та ін. Розвиток АРВ-терапії рухається у бік спрощених схем та препаратів пролонгованої дії. Які ж з нових препаратів антиретровірусної терапії на даний момент вважаються найперспективнішими у світі?

Сучасна антиретровірусна терапія (АРВТ) вважається високоефективною та добре переноситься пацієнтами. Вчені постійно проводять дослідження для створення нових і ефективніших препаратів АРВ. Нещодавні досягнення у галузі ВІЛ надають нові можливості лікування для всіх категорій пацієнтів: тих, хто лише починає терапію; тих, у кого вже є великий досвід лікування; людей, що живуть з ВІЛ з множинною лікарською стійкістю та ін. Розвиток АРВ-терапії рухається у бік спрощених схем та препаратів пролонгованої дії.

Які ж з нових препаратів антиретровірусної терапії на даний момент вважаються найперспективнішими у світі?

Нещодавно схвалені FDA

До першої групи можна віднести препарат Фостемсавір (FTR) від компанії ViiV Healthcare, схвалений Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) у липні 2020 року. Це перший у своєму класі інгібітор прикріплення глікопротеїну 120 (gp120) – він блокує прикріплення вірусу до клітини-господаря CD4.

В даний час препарат рекомендований для пацієнтів із широкою лікарською стійкістю до противірусних засобів та обмеженими терапевтичними можливостями. Також Фостемсавір є важливим доповненням до арсеналу «терапії порятунку» для пацієнтів з мультикласовою противірусною резистентністю.

 

Подано на схвалення FDA

Ленакапавір (LEN), розроблений Gilead, є першим у своєму класі сильнодіючим інгібітором капсиду тривалої дії. Препарат вводиться як підшкірна ін’єкція кожні 6 місяців. Як зазначають експерти, він особливо перспективний для пацієнтів із великим досвідом лікування ВІЛ.

Завдяки своєму новому механізму доставки ленакапавір також може бути пролонгованою терапією першої лінії для пацієнтів, які раніше не отримували лікування, та препаратом тривалої дії для доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП).

 

Знаходяться в процесі розробки

До таких препаратів відноситься Альбувіртид (АВТ), розроблений Frontier Biotechnologies. Ця речовина є новим інгібітором злиття, який зв’язується з оболонковим білком gp41, запобігаючи злиттю ВІЛ з мембраною клітини-господаря та проникненню вірусу в клітину.

Як і інші препарати цього класу, він вводиться підшкірно, але через тривалий період напіввиведення його можна вводити лише один раз на тиждень. В даний час цільовою групою для цих ліків є люди з багатокласовою резистентністю або непереносимістю декількох видів ліків.

 

Перспективні двокомпонентні схеми для щоденного перорального прийому

Раніше вчені вважали, що ефективна антиретровірусна терапія (АРВТ) має складатися із трьох активних препаратів. Однак зараз ця думка була поставлена під сумнів кількома недавніми дослідженнями, внаслідок чого було схвалено дві схеми з однією таблеткою, що включає 2 лікарських препарати. А інші комбінації пероральних препаратів зараз перебувають у стадії вивчення.

Схвалені комбінації

Схема долутегравір-рілпівірін (DTG/RPV; «Джулука», ViiV Healthcare), схвалена в листопаді 2017 року, була першою повною схемою прийому однієї таблетки, що складається лише з 2-х препаратів. Комбінація довела свою ефективність як режим переключення у пацієнтів з пригніченим вірусологічним статусом, які раніше отримували лікування.

Спільна формула долутегравір-ламівудін (DTG/3TC; «Dovato», ViiV Healthcare) була схвалена у квітні 2019 року. Це друга повна схема лікування, що складається із комбінації двох препаратів в одній таблетці. На відміну від «Джулуки», DTG/3TC довів свою ефективність як початкова терапія у пацієнтів, які раніше не отримували лікування.

 

Ін’єкційна терапія тривалої дії

Ін’єкційна АРВТ з’явилася на горизонті кілька років тому та обіцяє змінити парадигму лікування ВІЛ. Ін’єкційна терапія пролонгованої дії виключає потребу щоденного перорального прийому ліків.

Після тривалого очікування Кабенува (Cabenuva), щомісячна ін’єкція каботегравіру та рілпівірину (CAB/RPV), була схвалена FDA у січні 2021 року для пацієнтів з вірусологічною супресією на стабільній схемі АРВТ з відсутністю в анамнезі невдач лікування та резистентності до препаратів.

В даний час CAB/RPV вивчається як засіб для лікування ВІЛ у пацієнтів, які раніше не отримували АРВ-терапію, а також як доконтактна профілактика ВІЛ.

Нещодавні дослідження в країнах Африки на південь від Сахари показали, що ін’єкції Кабенува, котрі вводяться кожні 2 місяці, виявилися статистично ефективнішими, ніж щоденний пероральний прийом схеми тенофовір/емтрицитабін.

 

Висновки

У 2021 році у більшості пацієнтів з ВІЛ, які перебувають на лікуванні, спостерігалася вірусологічна супресія. Але прогрес призвів до спрощення схем лікування, зниження лікарського навантаження та розширення терапевтичних можливостей для пацієнтів з мультикласовою резистентністю.

Ця область продовжує розвиватися – величезний крок було зроблено зі схваленням першої ін’єкційної комбінації тривалої дії. На горизонті – розробка імплантатів із лікарським покриттям.

Джерело: https://www.idse.net/Review-Articles/Article/12-21/Updates-in-the-Pipeline-of-HIV-Therapy/65730Підготував: Admin

 

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).