Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Навігація ВІЛ-послуг в умовах міграційної кризи в регіоні СЄЦА — аналіз ЮНЕЙДС

ЮНЕЙДС випустив матеріал про те, як повномасштабне вторгнення і війна росії в Україні вплинули на міграційні процеси в регіоні Східної Європи і Центральної Азії з точки зору доступу до лікування і послуг для людей, які живуть з ВІЛ та представників ключових груп. 

Серед іншого, ЮНЕЙДС наводить наступні цифри: 

  • У 2022 році Європа зіткнулася з найбільшою кризою біженців з часів Другої світової війни. 
  • Станом на лютий 2024 року майже одна третина населення України є переміщеними особами, з 6,3 мільйонами українських біженців у всьому світі, які переважно зосереджені у Європі, 62% з них – жінки. 
  • Країни Центральної Азії стали свідками найбільшого потоку міжнародних мігрантів з моменту здобуття ними незалежності. 
  • Епідемія ВІЛ зростає в Східній Європі та Центральній Азії, причому на росію, Україну, Узбекистан і Казахстан разом припадає 93% нових випадків інфікування в регіоні. 

Матеріал ЮНЕЙДС містить історії учасників дослідження Регіональної експертної групи з питань міграції та охорони здоров’я (REG), яка оцінювала доступ українських біженців до медичної допомоги за допомогою якісних методів. За словами Даніеля Кашніцького, провідного експерта REG, «дослідження спеціалістів та отримувачів послуг показали, що всі ВІЛ-позитивні біженці мали доступ до лікування в країнах ЄС». 

Однією з героїнь є Світлана, яка пережила руйнівні події березня 2022 року в Маріуполі.  

«У Маріуполі була суцільна руйнація. У мене була спакована валіза, але я її залишила, прихопивши з собою лише собаку та кота», – згадує Світлана. «З допомогою нам вдалося дістатися до польського кордону, зрештою знайшовши притулок у Литві». 

Живучи з ВІЛ з 2000 року, Світлана покладається на антиретровірусну терапію (АРТ), щоб блокувати вірус, приймаючи таблетку на день. З собою в неї була лише одна банка з терапією. Після прибуття до Литви вона зв’язалася з організацією, яка за кілька днів допомогла їй отримати від лікаря життєво важливі ліки. 

ЮНЕЙДС нагадує, що Європейський Союз активував Директиву про тимчасовий захист, встановлюючи правові вказівки щодо координації масових потоків, шукачів прихистку, надання гуманітарної допомоги та забезпечення доступу до життєво необхідного антиретровірусного лікування та базових послуг з ВІЛ для тих, хто цього потребує. 

За межами ЄС, у таких країнах, як Молдова та Грузія, спеціальні правила забезпечують вільний доступ до послуг з ВІЛ. Національний координатор Молдови з питань СНІДу Юрій Клімашевський підкреслює, що Молдова надає біженцям ВІЛ-послуги так само, як і своїм громадянам. 

В своїй статті ЮНЕЙДС підкреслює, що дослідження REG також показало, що деяким біженцям було важко в приймаючих країнах, що призвело до проблем із збереженням прихильності до лікування.  

Так, Тетяна (ім’я змінено) виїхала з Одеси у квітні 2022 року, але потім повернулася додому, оскільки не знайшла належної підтримки в рамках програми опіоїдної підтримувальної терапії в Польщі. Тетяні було складно дістатися до пункту обслуговування, через мовний бар’єр вона не могла повідомити про свої потреби медичному персоналу, і їй не вистачало підтримки з боку громади. 

 «Незважаючи на безпрецедентну підтримку українських біженців з боку європейських країн, системні проблеми, зокрема бюрократичні складнощі, вимагають проактивного втручання соціальних працівників, громадських організацій і волонтерів для ефективного вирішення цих проблем», — прокоментував пан Кашніцький і додав, що існує нагальна потреба подолати стигму, з якою стикаються люди, які живуть з ВІЛ, та інші ключові групи населення, такі як люди, які вживають наркотики. 

Законодавство деяких країн ускладнює доступ до профілактики та лікування ВІЛ для мігрантів. А в деяких випадках національним системам охорони здоров’я може не вистачати ресурсів, щоб задовольнити приплив людей та їхні потреби. 

 Рекомендовані стратегії, як зазначено в дослідженні REG, включають удосконалення системи інформування людей про потенційні ризики та доступні послуги з ВІЛ за кордоном, створення протоколів медичного страхування та підтримку громадських організацій, які надають послуги з ВІЛ. 

 Скасування законодавчих положень, які дискримінують мігрантів, які живуть з ВІЛ, також зменшить перешкоди для доступу до антиретровірусної терапії, що призведе до значного покращення стану здоров’я населення в регіоні. 

 Імонн Мерфі, регіональний директор ЮНЕЙДС для Азіатсько-Тихоокеанського регіону та регіонів EECA, високо оцінює спільні зусилля за участю різних зацікавлених сторін, включаючи уряди країн походження та приймаючих країн, громадські організації, Об’єднану програму ООН зі СНІДу та донорів. 

 Однак він каже, що потрібно зробити більше: «Існує термінова потреба працювати над легалізацією та стандартизацією таких підходів, щоб гарантувати, що всі люди в русі можуть отримати доступ до основних послуг і залишатися на лікуванні, де б вони не були». 

 

Джерело ЮНЕЙДС

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).