Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

НЕПРАВДА: Україну накриває епідемія туберкульозу, а всі тубдиспансери закрили через медреформу

У мережі поширюють інформацію, що в Україні починається епідемія туберкульозу. Автори стверджують, ніби через реформу, запроваджену ексвиконувачкою обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляною Супрун, усі протитуберкульозні диспансери закрили.

Проте це — неправда. Епідемії туберкульозу в Україні немає, хворі можуть отримати допомогу в протитуберкульозних закладах. 

Згідно зі статистикою Національної служби здоров’я України (НСЗУ), за лютий 2023 року (останні доступні дані на момент публікації) зареєстрували 1 855 випадків нових випадків захворювання на туберкульоз. У лютому минулого року зафіксували 1 772 випадки туберкульозу. Загалом за 2022 рік кількість захворюваності на туберкульоз, включно з рецидивами, зросла на 2,5% порівняно з 2021 роком.

Проте 24 березня 2023 року завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва повідомила, що епідемії туберкульозу в Україні немає. Показники захворюваності у 2022 році нижче, ніж до пандемії COVID-19: якщо у 2022 році кількість захворювань, включно з рецидивами, становила 45,1 на 100 000 населення, то, наприклад, у 2018 та 2019 роках вона була 62,3 та 60,1 відповідно.

Яна Терлеєва зазначила, що під час пандемії COVID-19 туберкульоз недовиявлявся, тому найближчим часом завдяки нових підходам у діагностиці виявлятимуть більше людей із туберкульозом. Заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що в 2022 році рівень вакцинації від туберкульозу не досяг рекомендованих показників, попри доступність щеплення.

Туберкульоз — це інфекційне бактеріальне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Основними симптомами хвороби є: кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; біль у грудях; підвищена пітливість, особливо вночі; постійна слабкість, безпричинна втрата ваги, кровохаркання.

Твердження, нібито всі протитуберкульозні диспансери закрили, неправдиве. 

Ексвиконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун пояснювала необхідність реформування тим, що система застаріла та неефективна. Раніше не було ефективних препаратів для лікування туберкульозу, тому пацієнтів розміщували в протитуберкульозні лікарні. Нині ситуація змінилася: приймаючи ліки, пацієнт припиняє поширювати хворобу за 2-3 тижні. У Міністерстві охорони здоров’я України повідомляли, що пацієнт з туберкульозом, який регулярно приймає ліки, не потребує ізоляції.

Окрім цього, за словами експосадовиці, у стаціонарі тубдиспансерів не було розділення хворих із різними формами туберкульозу, а це також збільшувало ризик повторного зараження.

Також бюджетні кошти, спрямовані на функціонування тубдиспансерів, витрачали неефективно. Оскільки фінансування виділялося на певну кількість ліжко-місць у медичному закладі, а не на його ефективність та якість наданих послуг. За словами співзасновниці ГО «PH Capital. Public Health Experts» Марії Бачмаги, часто пацієнтам, які за клінічними проявами могли лікуватись амбулаторно, таке лікування не пропонували. А до 2014 року госпіталізація на 2 місяці була обов’язковою.

У 2019 році Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження «Про схвалення Державної стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню», згідно з яким змінився підхід до лікування туберкульозу — зі стаціонарного на амбулаторний. Відтак протитуберкульозні установи області об’єднали в єдиний в області протитуберкульозний заклад.

Тепер пацієнт може отримати ліки в фтизіатричному кабінеті в районі або у сімейного лікаря. Заходи діагностики туберкульозу і препарати для лікування різних форм захворювання в Україні безкоштовні.

1 квітня 2020 року в Україні стартував другий етап медичної реформи, згідно з яким медичні заклади, зокрема і протитуберкульозні диспансери, почали фінансуватися НСЗУ за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Тобто кошти до медзакладу надходять не за ліжко-місце, а за конкретні послуги, надані пацієнту. Наразі 25 медзакладів мають контракт з НСЗУ на надання допомоги людям з туберкульозом на стаціонарному рівні. Завдяки Програмі медичних гарантій у 2022 році 31 103 українців з туберкульозом отримали лікування.

У 2023 році Україна оновила стандарти медичної допомоги при туберкульозі відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. Відтак лікування пацієнтів з лікарсько-стійким туберкульозом, який розвивається внаслідок або первинного інфікування мутантними штамами, або через резистентність до ліків, скоротиться з 18-24 місяців до 6-9 місяців.

Команда VoxCheck

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).