Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Онлайн-конференция: мифы и правда о туберкулезе! [ВИДЕО)

Собачий і борсуковий жир від туберкульозу не рятують. Міфи і правду про небезпечне захворювання “КП” в Україні “обговорила з лікарем-фтизіатром, консультантом Загальнонаціональної гарячої лінії з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД Ганною Марченко.

Помирають 13% хворих

– Яка зараз ситуація із захворюваністю на туберкульоз в Україні?

– Ситуація, м’яко кажучи, склалася сумна. Якщо привести сухі цифри, то це 87 випадків на 100 тисяч дорослого населення. 8 випадків на 100 тисяч населення серед дітей до 14 років і 4 випадки на 100 тисяч – серед дітей 15-17 років.

Туберкульоз сприймається як печатка хворого на проказу. Люди бояться зізнатися, що хворіють, що їм треба лікуватися. А примусових заходів медичного характеру в Україні немає.

– Часто говорять про те, що у нас в країні ситуація на межі епідемії туберкульозу.

– Так і є. У нас офіційно епідемія з 1995 року. І статус не змінювався до сих пір. Ми в числі 27 країн з найбільшим поширенням мультирезистентного туберкульозу. Колишні країни СНД займають 3-е місце в цьому списку. Чому так все погано? Туберкульоз розвивається там, де війна, низький рівень життя. У нас в Україні, на жаль, рівень життя бажає бути кращим.

– Чи були зафіксовані летальні випадки в 2017-2018 роках?

– Звичайно, летальність є. Якщо говорити про чутливий туберкульоз, то 13% всіх хворих помирають. Але у нас є ще і резистентний туберкульоз. Там смертність в рази більше. Тому що лікувати складніше, побічна дія препаратів, дихальна недостатність і т.д. – все це збільшує ризики летальні.

Може заразитися кожен

– Ви говорите, що зараз хворіють не тільки нижчі верстви суспільства, а й досить забезпечені люди. З чим це пов’язано?

– Сьогодні туберкульоз став хворобою не лише бідних. Захворіти може кожен, хто контактував з хворим. Є дві групи ризику: соціальна і медична. Туберкульоз виникає на тлі зниження імунітету, а це пов’язано в першу чергу з харчуванням, відпочинком, рівнем життя. Чому хворіють інші? Тому що хворі переривають лікування, самовільно йдуть з лікарень. Пішов, зустрів по дорозі додому здорову людину, є ризик, що той теж може захворіти.

– Як правильно себе вести, якщо хтось із членів сім’ї захворів?

– Давайте розбиратися. Наприклад, у нас є хворий на туберкульоз з бактеріовиділенням. Сьогодні госпіталізація таких хворих обов’язкова. Ми ведемо “Національний клінічний протокол введення хворих на туберкульоз 2014 року”, і там написано, що якщо дотримується інфекційний контроль, є окрема кімната, немає ВІЛ-інфікованих, немає дітей, підлітків, дотримуються всі гігієнічні процедури, то такий хворий може лікуватися вдома. Якщо ж хворий відмовляється приймати ліки, то з ним проводять спеціальну роботу. Дуже часто наші хворі не хочуть лікуватися, особливо ті, хто знаходився в місцях позбавлення волі. Неофіційні цифри: серед усіх хворих 68-78 випадків на 100 тисяч населення – це хворі після місць позбавлення волі.

В такому випадку родичі, сусіди, товариші по службі пишуть заяву, яке передається в суд. І якщо суд вирішує, що потрібна примусова госпіталізація, то такого хворого госпіталізують насильно. Але не надовго: як правило, дня через три додому збігають. Якщо ж мова йде про резистентні форми туберкульозу, то ніхто нікуди не йде до повного одужання.

– Як діагностують хворобу і на які симптоми слід звернути увагу?

– Захворювання на початкових стадіях протікає безсимптомно. І хворий приходить до нас, коли у нього вже є як мінімум інфільтрація або диссеминация в легких. Є симптоми, які допомагають запідозрити таке захворювання і направити людину до фтизіатра. Це кашель більше двох тижнів, субфебрильна температура в основному в другій половині дня, нічна пітливість, специфічний запах прілого сіна, поганий апетит в літню пору, втрата ваги.

Але взяти десять хворих з діагностованим туберкульозом – у всіх буде все по-різному. У одного – два симптоми, в іншого – три, а у третього – взагалі нічого не буде. Тому профілактичне обстеження обов’язково раз на рік як мінімум.

Народні засоби не рятують

– Яких правил потрібно дотримуватися, щоб не хворіти? Може бути, є профілактичні засоби?

– Десь я читала статтю, там було написано: “Добре Їсти, добре спати”. Що треба? Підтримувати імунітет, здоров’я. Адже не тільки туберкульоз, але і інші хвороби приєднуються тоді, коли знижений імунітет. Потрібен сильний імунітет.

Друге – треба бути уважними, з ким ми контактуємо. До мене особисто було звернення на гарячу лінію з приводу контакту. Ситуація – молода людина з ВІЛ-статусом захворіла на туберкульоз. Він проходив лікування. У нього була цивільна дружина, від якої він приховав факт того, що хворий на ВІЛ та туберкульоз. Минув час, він вилікував туберкульоз, а у неї знаходять туберкульоз і ВІЛ. Вона в сльозах запитувала мене: що можна зробити? А він просто пішов від неї, знайшов нову дружину, а ця дівчина залишилася одна. Причому у нього був чутливий туберкульоз, а у неї резистентний. Прикро. Ми не знаємо, з ким ми спілкуємося, живемо. Проблема в тому, що є люди, які не знають про свою хворобу, є ті, хто знає, а є і ті, хто знає, але приховує.

Був ще випадок – їхала на роботу в трамваї. Стояла на сходинці, готувалася до виходу. Позаду мене їхала жінка, худенька, невисока і дуже сильно кашляла мені в спину, так що хутро на капюшоні ворушився. Я думаю: напевно, наша. Жінка заходить в тубдиспансер, де на дверях великими літерами написано “Без маски не входити!&Quot; Вона зайшла, роздяглася і тільки по дорозі в кабінет наділу маску. Я їй кажу: “Ось ви наділи зараз маску, а в трамваї що вам заважало? У трамваї їхали батьки з дітками. Ви подумали про те, що у вас є проблема, з якою потрібно носити маску?&Quot; Хворі на туберкульоз надягають маску, а лікарі – респіратор з гепафільтрамі. Вона, звичайно, вибачилася, почервоніла. Але знову ж таки, ми не знаємо, хто навколо нас знаходиться.

– А як щодо народних методів – борсуковий або собачий жир і т.д.? Що з цього міф, а що допомагає?

– Чого тільки хворі не начиталися і не надивилися. Якби можна вилікувати таку хворобу, як туберкульоз, собачим жиром і т.д., то не треба було б приймати важкі мікробактеріальні препарати. Звідки це взялося в народі: у воєнний час їсти не було чого, і вони рятувалися жирами. Організму ставало краще, але хвороба не йшла. Народні засоби можуть вплинути тільки на імунітет і самопочуття хворого. Дуже важливо гарне харчування.

– Зараз в Україні спостерігається масова трудова міграція до країн ЄС. Чи можна говорити про те, що в ЄС зросте кількість хворих на туберкульоз? Напевно наших заробітчан не перевіряють.

– 100%. Ми співпрацюємо з університетом в США. Нещодавно повернувся наш співробітник і розповів, що там виявлено 9 випадків хворих на туберкульоз. І всі вони – або мігранти, або контактували з мігрантами.

Чи марна флюорографія?

– Питання від наших читачів: “Колись у мене був найсильніший бронхіт, але на флюорографії знімок був чистим. Так може флюорографію взагалі треба скасувати, якщо вона нічого не показує? Чи можна довіряти цій діагностиці? Якщо не показала бронхіт, пропустить і туберкульоз – тільки зайвий раз опромінюватися?”

– Флюорографія – це метод скринінгу. Він відносно недорогий, його призначають для скринінгу великої кількості населення для того, щоб виявити той же туберкульоз або, наприклад, онкозахворювання. Але це не метод діагностики туберкульозу. І ще – бронхіт не можна виявити флюорографією. Для цього потрібна бронхоскопія.

Кішки теж хворіють

5 цікавих фактів про захворювання

  1. Біля однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу.
  2. Аналіз генома древніх мікобактерій – збудників туберкульозу з людських останків в Перу переконав вчених в тому, що хвороба була занесена на континент тюленями і морськими левами. Ссавці, на думку вчених, за часів голоцену мігрували від берегів Африки до Америки і принесли на собі мікобактерії, які передалися від тюленів корінним американцям.
  3. Кішки можуть заразити туберкульозом. У 2014 році у Великобританії вперше задокументували два випадки розповсюдження туберкульозу від кішки до людини.
  4. У Вавилоні дозволялося розлучатися з жінкою, хворий на туберкульоз.
  5. Про туберкульоз згадується і в давньоруських літописах. Так, літописці згадували, що хвороба вразила князя Святослава Ярославича.

 

Щеплення БЦЖ – не від туберкульозу

 

Важливо пам’ятати, що вакцинація від туберкульозу не може захистити від інфікування туберкульозом.

Після щеплення вакциною БЦЖ у дитини формується досить сильний імунітет, щоб не допустити важкого захворювання після інфікування. Якщо ж дитина не щеплена від туберкульозу, є ризик розвитку важкої форми туберкульозу, яка може привести до інвалідності або смерті, а також нещеплена дитина швидше захворіє і може заразити щеплених дітей.

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).