Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Парламент хоче привести у відповідність до рекомендацій ВООЗ діагностику, профілактику та лікування ВІЛ в Україні

Підтриманий парламентом у першому читанні законопроєкт №6364 розширить можливість тестування, бо легітимізує самотестування, а тому сприятиме пришвидшенню темпів ранньої діагностики.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні за основу законопроєкт №6364, який передбачає застосування сучасних досягнень, відповідно до рекомендацій ВООЗ, щодо діагностики, профілактики та лікування ВІЛ-інфекції в Україні. Про це повідомили у парламенті.

Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю ВІЛ-інфікованих з понад 250 тисячами людей, які живуть з вірусом імунодефіциту. Однак тільки 70% з них знають про свій діагноз.

До прикладу, цього року Ботсвана досягла цілей Глобальної стратегії ЮНЕЙДС щодо ВІЛ, коли 90% людей, які живуть із ВІЛ, знають про свій статус, 90% з них отримують відповідне лікування і така ж кількість осіб, що лікуються, має невизначене вірусне навантаження.

Закон щодо ВІЛ в Україні останній раз переглядали 11 років тому і за цей час, як нагадує голова профільного комітету парламенту Михайло Радуцький, розпочалась медична реформа, запрацювала електронна система охорони здоров’я, а головне – з’явились нові методи профілактики та лікування вірусу.

Декілька років тому МОЗ офіційно затвердило рекомендації ВООЗ з лікування ВІЛ за 2018 рік та рекомендації з тестування за 2016 рік. Відтоді кожен, хто живе з ВІЛ в Україні, незалежно від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво.

Підтриманий парламентом у першому читанні законопроєкт №6364, як розповідала нардепка Лада Булах, розширить можливість тестування, бо легітимізує самотестування, а тому сприятиме пришвидшенню темпів ранньої діагностики.

Річ у тому, що досі люди, що живуть з ВІЛ, стикаються зі стигматизацією через свій діагноз. Це є причиною появи страху проходити тестування та хибної думки про те, що ВІЛ/СНІД є виключно хворобою ЛГБТ-людей, працівників і працівниць комерційного сексу та наркозалежних. В Україні найпоширенішим шляхом інфікування ВІЛ є незахищений гетеросексуальний секс.

Якщо законопроєкт ухвалять у другому читанні, то до процесу самотестування ширше залучатимуть соціальних працівників та консультантів “рівний – рівному”, які зможуть направити людину до лікаря.

“Вони зможуть швидко зорієнтувати громадян щодо важливості знати про свій ВІЛ-статус, мотивувати їх до тестування, допомагатимуть під час самого самотестування на прохання особи, та спрямовуватимуть людину в разі позитивного результату тесту до сімейного лікаря”, – пояснювала Булах.

Законопроєкт передбачає розширення статті щодо гарантування держзабезпечення доконтактною та постконтактною профілактикою.

Від 2019 року в Україні дозволили використовувати антиретровірусну терапію – пігулки, які не дають ВІЛ інфікувати організм, – для доконтактної профілактики інфекції. МОЗ рекомендувало вживати їх людям з так званих груп ризику:

  • тим, хто перебуває у дискордантних парах (у разі коли один партнер є ВІЛ-позитивним, а інший – ні);
  • чоловікам, що практикують секс із чоловіками;
  • людям, що вживають ін’єкційні наркотики;
  • людям, що надають сексуальні послуги за винагороду.

Розширити мають й гарантії щодо лікування та профілактики супутніх інфекцій, зокрема туберкульозу та гепатитів.

Окрім цього, попередньо ухвалений законопроєкт уніфікує термінологію та механізми боротьби з ВІЛ відповідно до керівних документів ВООЗ, а це дозволить уникати різночитання та, на думку авторів документа, спрямувати зусилля на профілактику поширення хвороби.

Нагадаємо, що, за даними ВООЗ, щонайменше три тисячі людей в Україні померли після вторгнення Росії, оскільки не мали доступу до лікування хронічних захворювань. Помирали, зокрема, люди з ВІЛ/СНІД та онкологією.

Джерело: https://zmina.info/news/parlament-hoche-pryvesty-u-vidpovidnist-do-rekomendaczij-vooz-diagnostyku-profilaktyku-ta-likuvannya-vil-v-ukrayini/
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).