Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Передозування наркотиками

Передозування виникає при прийомі занадто великої дози наркотику, що порушує роботу найважливіших внутрішніх органів: головного мозку, печінки , серця, легень і нирок. При передозуванні може відбутися зупинка серця і подиху, утрата свідомості. Кожне з цих ускладнень може привести до смерті. Якщо ви помітили ознаки передозування в людини, що знаходиться поруч з вами – допоможіть їй! Кілька простих дій можуть врятувати людині життя.

Відомо, що найбільш уразлива група населення для ВІЛ інфекції – це споживачі ін’єкційних наркотиків. Не дивлячись на таку серйозну загрозу здоров’ю, зниження кількості споживачів наркотиків не спостерігається.

Парентеральный (через кров) шлях зараження ВІЛ реалізується в широкому масштабі споживачами наркотиків, що вводять наркотичні препарати внутрішньовенно, підшкірно або внутрім’язово. Ця категорія споживачів наркотиків (їх називають ін’єкційними) використовує той самий шприц, а часто ту саму голку не тільки в тісній компанії знайомих  користувачів, але, що на багато небезпечніше, “орендують” шприц на час ін’єкції в особливих власників цього інструментарію. Якщо в першому випадку наркоман знає того, з ким він разом користується голкою, то в другому всі численні користувачі йому зовсім незнайомі. З огляду на, те що потреба в повторному введенні наркотику може виникати у важкохворих наркозалжних кожні 4-6 годин, легко собі уявити, якому величезному ризику заразитися ВІЛ піддає себе такий споживач наркотиків. Статистика показує, що темпи поширення ВІЛ інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) дуже високі.

Але якщо ви все-таки вирішили й надалі приймати наркотики, будьте пильні, передозування може призвести до летального результату.

Передозування виникає при прийомі занадто великої дози наркотику, що порушує роботу найважливіших внутрішніх органів: головного мозку, печінки , серця, легень і нирок. При передозуванні може відбутися зупинка серця і подиху, утрата свідомості. Кожне з цих ускладнень може привести до смерті.

Ризик передозування існує як для споживачів “зі стажем”, так і для новачків.

Є цілий ряд факторів, що підвищують ризик виникнення передозування і можуть бути не зв’язані прямо з наркотиком:

 • Проблеми зі здоров’ям;
 • Депресія;
 • Низька самооцінка;
 • Відсутність даху над головою;
 • Проблеми з законом;
 • Недолік шприців

Опіати й алкоголь – смертельно небезпечна комбінація. Чим більше алкоголю в організмі, тим менше потрібно опіатів для виникнення передозування.

Як відбувається передозування і що робити, щоб його уникнути

Змішування наркотиків

Найчастіша причина смерті при передозуванні. Мова йде як про введення “коктейлю” з декількох наркотичних речовин (в одному шприці), так і про одночасне вживання різних препаратів (опіатів, димедролу, барбітуратів, алкоголю й ін.). Наркотики взаємодіють один з одним і підсилюють токсичний вплив на організм. Якщо ви збираєтеся прийняти наркотик, що відноситься до опіатів, утримайтеся від прийому алкоголю або препаратів-депресантів (наприклад, снотворних). Алкоголь можна вживати лише через кілька годин. За цей час організм зможе хоча б частково очиститься від наркотику.

Звикання/Толерантність.

Одним із властивостей наркотиків є здатність викликати звикання (толерантність). При розвитку звикання для досягнення бажаного ефекту від вживання наркотику, наприклад ейфорії (“кайфу”), потрібно вводити більшу дозу. Безперервне збільшення дози підсилює наркотичну залежність і дуже часто приводить до передозування. За час перерви (лікування, помірність, детоксикація, тюремне ув’язнення) організм відвикає від наркотиків, тому введення колишньої дози може привести до передозування.

Введення наркотику.

Уведення наркотику до закінчення дії попередньої дози сприяє його нагромадженню в організмі і може привести до передозування.

Ступінь очищення наркотику.

Дія наркотику залежить від ступеню його очищення, тобто від кількості домішок, що знаходяться в ньому. Якщо ви купуєте наркотик невідомої якості або в нового постачальника, підібрати дозу складно, оскільки неможливо визначити “на око”, скільки в наркотику знаходиться активної речовини, а скільки домішок.

Зміни в стані здоров’я.

Зміни в стані здоров’я можуть впливати на ризик передозування. Хвороба або зниження ваги можуть змінити здатність організму переносити наркотик.

Передозування може викликати:

 • Зупинку подиху
 • Зупинку серця
 • Повну утрату свідомості
 • Смерть

Ознаки передозування (вживання) депресантами (опіати):

 • Уповільнений поверхневий подих
 • Падіння кров’яного тиску
 • Ослаблення пульсу
 • Зменшення частоти серцебиття
 • Звуження зіниць (крапкові зіниці)
 • Посиніння губ і кінчиків пальців
 • Блідість і сухість шкіри
 • Виражене розслаблення мускулатури (зовні виявляється в сповільненості рухів, підгинанні коленей, заціпенінні , людина надовго застигає у визначеній позі – характерна поза “на корточках”)
 • Порушення свідомості (від стану сонливості до повної відсутності свідомості)
 • Нудота, блювота
 • Порушення мови (невиразна вимова)

Ознаки передозування (уживання) стимуляторами (кокаїн, амфетаміни):

 • Паніка
 • Страх смерті
 • Рухове порушення (потерпілий не знаходить собі місця, метається)
 • Підвищення кров’яного тиску (до інсульту при передозуванні кокаїном)
 • Посилення серцебиття
 • Вологість шкіри
 • Сильна пульсуюча головна біль, відчуття здавлювання, біль у грудній клітці
 • Піна з рота
 • Нудота, блювота
 • Розширення зіниць

Перша допомога при передозуванні (депресантами):

 1. Постарайтеся не заснути! При передозуванні виникає дрімотний стан, пов’язаний з пригнобленням діяльності головного мозку. Небезпека цього стану в тім, що він може плавно і не помітно перейти в кому. Кома розвивається при значному порушенні функції головного мозку і виявляється в повній утраті свідомості і рефлексів. Якщо ви почуваєте, що після вживання наркотику ваше тіло починає німіти і вас хилить у сон, поплескайте себе по щоках, енергійно розітріть уші долонями, сильно надавите нігтем одного пальця на підставу нігтя іншого пальця.
 2. Повідомите про свій стан тому, хто є поруч. Попросить, щоб з вами постійно говорили, а якщо ви будете засипати, щоб вас розбудили.
 3. Якщо поруч нікого немає, почніть розмову самі із собою. Давайте собі установки: “не спати”, “це передозування – не можна закривати очі” Контролюйте свою свідомість, задавайте собі питання: “як мене звуть? Який сьогодні день? Котра година? Де я? Що відбувається навколо мене?” Відповідаючи самому собі, ви змусите мозок працювати.
 4. Дуже важливо стежити за подихом, оскільки при передозуванні опиатами воно ускладнено. Глибоко, повільно вдихайте і спокійно, повільно видихайте. Активний подих необхідно для поліпшення доступу кисню до мозку і серця. Пом’ятайте, що вам потрібне свіже повітря і розмова з кимось ( хоча б із самим собою).
 5. Якщо ви знаходитеся в безлюдному місці, йдіть туди, де є люди. При передозуванні, чим ближче до людей, тим безпечніше. Можна сподіватися, що вам хто-небудь допоможе.
 6. Якщо у вас є гроші, зайдіть в аптеку і купите валідол. Цей препарат містить ментол, що стимулює роботу серця і подих. Покладете таблетку валідолу під язик (не ковтайте її). Якщо немає валідолу, пожуйте жувальну гумку з ментолом. Якщо самопочуття не поліпшується, не йдіть з аптеки – це збільшить імовірність того, що вам допоможе хтось з відвідувачів або службовців.
 7. При передозуванні вам може допомогти рясне пиття. Купить пів-літрову пляшку мінеральної або солодкої води і пийте маленькими ковтками (1 ковток у 2-3 хвилини). Це допоможе вам не заснути і забезпечить ваш організм необхідною кількістю рідини. При передозуванні рідина допомагає організмові швидше звільнитися від токсичних речовин.
 8. Якщо ваш стан не поліпшується, викличте “швидку допомогу”. Викликаючи лікаря, не обов’язково повідомляти про передозування, можете вказати будь-які окремі її ознаки (блювота, зупинка подиху і т. д.), але коли “швидка допомога” приїде – скажіть правду, це полегшить надання невідкладної допомоги.
 9. Якщо стан покращився без допомоги лікаря. Пам’ятайте, що при передозуванні опіатами характерно повторне погіршення стану після тимчасового поліпшення. Продовжуйте боротися зі сном, говорити з кимось, глибоко дихати. Якщо з моменту введення наркотику пройшло 2 години і вам стало краще, то можна вважати, що саме гірше вже позаду.
 10. Не вживайте наркотики в плині трьох діб після передозування. Пам’ятайте, що після передозування ваш організм ослаблений. І будь-яка доза наркотичної речовини може різко погіршити ваш стан.
 11. Якщо ви плануєте прийняти якусь сильнодіючу речовину, попросіть у друга бути присутнім при цьому або навідатися і переконатися, що у вас усе в порядку.

Якщо ви помітили ознаки передозування в людини, що знаходиться поруч з вами – допоможіть їй! Кілька простих дій можуть врятувати людині життя!

Викличте “швидку допомогу” самі або попросите зробити це друзів, перехожих або сусідів. У більшості випадків при передозуванні потрібна кваліфікована допомога, а іноді і фахова освіта. Тому “швидку допомогу” варто викликати обов’язково!

Переконаєтеся, що потерпілий у свідомості: голосно покликайте його по імені кілька разів. Якщо він не реагує, можна спробувати вщипнути його за мочку вуха (вона досить чуттєва, і якщо людина у свідомості, вона відреагує). Якщо в постраждалого все-таки відсутня реакція на такі дії, постарайтеся привести його у свідомість: розітріть вуха, покрутить мочки вух, поплескайте долонями по щоках, поплескайте по шиї позаду. Можна змочити ватку або шматочок тканини нашатирним спиртом і піднести неї до носа потерпілого. Звільните потерпілого від одягу, що стискує подих, розстебніть воріт, щоб йому було легше дихати.

Якщо потерпілий отямився, не давайте йому заснути, говорить з ним, змушуйте відповідати на прості питання. Пояснить йому, як він повинний дихати: глибокий повільний вдих, спокійний повільний видих. Необхідно стежити за подихом потерпілого, оскільки при передозуванні опіатами воно утруднено, і людина може взагалі перестати дихати.

Якщо свідомість відновити не вдалося, відсутні дихальні рухи грудної клітки, пульс на сонній або стегновій артерії не прощупується, серцебиття не прослухується, зіниці розширені – життя потерпілого у великій небезпеці. Але ви можете його врятувати! От кілька прийомів, що допоможуть потерпілому протриматися до приїзду “швидкої допомоги”:

§      Укладіть потерпілого на тверду поверхню (на підлогу, тротуар, але не на ліжко із сіткою).

§    Перевірте прохідність верхніх дихальних шляхів (ніс, рот, горло). При передозуванні постраждалий найчастіше заважає дихати запалий язик, (що відбувається через розслаблення всіх груп м’язів) або блювотні маси. Їх варто видалити із рота пальцем (краще його перед цим обмотати тряпкою чи носовою хусткою).

Звільнення дихальних шляхів при западанні мови в три прийоми:

 1. Максимально закиньте голову потерпілого. Для цього потрібно підкласти одну руку під шию й обережно потягнути нагору, одночасно іншою рукою дотримуючи і надавлюючи на чоло. Щоб удержати голову в такому положенні, підкладіть під шию валік (можна з одягу).
 2. Відкрийте його рот і висуньте нижню щелепу вперед. Для цього потрібно намацати кути нижньої щелепи (вони розташовані симетрично трохи нижче мочок ушей), захопити їх і висунути щелепа вперед так, щоб верхні і нижні зуби знаходилися в одній площині.
 3. Підніміть ноги постраждалого вертикально, потримаєте так 15 секунд, потім відпустіть. Залишіть ноги в піднятому положенні (підкладіть під гомілки подушку або сумку).

Якщо подих і робота серця не відновилися, а “швидка допомога” ще не прибула, приступайте до штучного дихання методом “рот у рот” і закритому масажу серця. Ці прийоми на якийсь час заміняють нормальну роботу легень і серця. Важливо пам’ятати, що ці органи в людини в звичайному стані працюють одночасно, тому штучне дихання і масаж серця повинні проводитися паралельно.

Як зробити штучне дихання:

 1. Зробіть глибокий вдих.
 2. Відкрийте рот потерпілого і своїх губ щільно обхопите його губи (краще робити це через носову хустку або шматок тканини).
 3. Закрийте його ніс пальцями (інакше все повітря, що вдихається, вийде через ніс).
 4. Зробіть видих, вдихаючи повітря в легені потерпілого.
 5. Краєм ока контролюйте правильність виконання подиху (коли ви видихаєте, грудна клітка потерпілого повинна підніматися). Відсутність рухів грудної клітки вказує на те, що повітря в легені не надходить. У такому випадку ще раз переконаєтеся в прохідності верхніх дихальних шляхів. При необхідності прочистіть їх повторно. Іноді варто збільшити обсяг повітря, що вдихається.
 6. Варто пам’ятати, що ви забезпечуєте постраждалому тільки “вдих”, “видих” повинний відбуватися без вашої участі (не потрібно намагатися видавлювати повітря з його легень).
 7. Частота штучних вдихів повинна бути, як правило, близько 18-20 у хвилину. Менша кількість вдихів не забезпечує надходження достатньої кількості кисню.

Як провести закритий масаж серця:

 1. Встаньте на коліна збоку від потерпілого.
 2. Покладіть кисть однієї руки (якщо ви “правша”, то лівої) на нижню третину грудини. Не можна зміщати руку нижче – туди, де грудина переходить у так називаний “мечоподібний відросток”, тому що ця тендітна кіста може зламатися. Постарайтеся також не зміщати руку убік від середньої лінії тулуба – тиск на ребра досить часто приводить до їхніх переломів. Кисть повинна розташовуватися перпендикулярно грудині.
 3. Кисть другої руки (якщо ви “правша”, то правої ) кладете зверху на першу під кутом 45° для посилення тиску.
 4. Починаєте масаж – ритмічні поштовхи тільки областю зап’ястя. Пальці не повинні натискати на ребра. Ваші руки при цьому розігнуті в ліктьових суглобах, це дозволить вам використовувати для натискання не тільки силу рук, але і вагу тулуба .
 5. Кисті після натискання від грудної клітки не відриваєте, однак натиснення цілком припиняєте, щоб грудина повернулася у вихідне положення .
 6. Число рухів при масажі повинне бути в межах 80-100 у хвилину.

Якщо ви проводите штучне дихання і закритий масаж серця самостійно, то після 2-х вдихів виконуйте 10-15 натискань на грудину. Якщо ж у вас є помічник, то один з вас повинний забезпечувати вдих, а іншої – масаж. Майте через, що навіть коли працюєте вдвох, вдих і натискання виробляються по черзі: після 1-го штучного вдиху випливає 5 натискань на грудину (одночасно наповняти легені повітрям і давити на грудну клітку безглуздо).

Через кожні 2-5 хвилин штучного дихання і масажу випливає на кілька секунд зупинитися, щоб перевірити, чи не з’явився пульс і чи не відновився самостійний подих. Це необхідно робити до прибуття “швидкої допомоги” або до відновлення серцевої діяльності і подиху .

Ефективність ваших зусиль підтверджується наступними ознаками:

§      Спроби постраждалого самостійно зробити вдих

§      Поява пульсу на сонній або стегновій артерії

§      Деяке “поліпшення” кольору шкіри

§      Звуження зіниць

§      Спонтанні рухи гортані (у чоловіків вона утворить виступ на шиї, що прийнято називати “кадиком”)

Після відновлення пульсу і подиху поверніть потерпілого на бік і підкладете йому що-небудь під голову, щоб він не захлинувся блювотними масами.

Перша допомога при передозуванні стимуляторами:

 • Постарайтеся заспокоїтися. Застосовуйте самонавіяння. Повторюйте: “Це передозування “стимуляторами”. Воно не на стільки небезпечне, як передозування опіатами. Зараз це пройде …” Зробіть 10 глибоких вдихів і видихів.
 • Знайдіть спокійне місце і займіть лежаче положення .
 • Умийтеся холодною водою, оберніть голову холодним вологим полотенцем. Можна прийняти холодний душ.
 • Ні в якому разі не пийте ні чаю, ні кави!
 • Якщо почуваєте погіршення стану , викличте “швидку допомогу”.

Чого не слід робити при передозуванні:

 1. Не поміщайте потерпілого в холодну ванну – він може захлинутися. Якщо він ще дихає, помістіть його під прохолодний душ, щоб він прийшов до тями. Залишайтеся з ним і стежте, щоб вода не потрапила в ніс або рот.
 2. Не залишайте його одного, навіть після того, як ви викликали “швидку допомогу”. Якщо вам усе-таки необхідно піти, подбайте, щоб потерпілий знаходився в безпечному положенні (потерпілий повинний лежати на боці, під голову потрібно підкласти подушку або сумку).
 3. Не вводьте депресанти (опіати, барбітурати, алкоголь) при передозуванні стимуляторами (амфетамін, кокаїн); і навпаки, у випадку передозування депресантами не вводьте стимулятори. Вживання наркотиків лише підсилить отруєння організму і може бути смертельно небезпечно!

За матеріалами СНІД Фонд Схід-Захід (AІDS Foundatіon EAST-West – AFEW), 2002

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).