Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

PrEP на основі тенофовіру захищає від коінфекцій ВІЛ та вірусного гепатиту В

Вчені з Массачусетської лікарні виявили, що використання пероральної доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) на основі тенофовіру у країнах з високим рівнем гепатиту В (ВГВ) може «помітно знизити» кількість коінфекцій ВІЛ та ВГВ. Проте експерти наголошують на важливості дотримання режиму PrEP та додаткової уваги лікарів, оскільки для пацієнтів, які припинили прийом доконтактної профілактики, є ризик розвитку гострої печінкової недостатності.

Вчені з Массачусетської лікарні виявили, що використання пероральної доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) на основі тенофовіру у країнах з високим рівнем гепатиту В (ВГВ) може «помітно знизити» кількість коінфекцій ВІЛ та ВГВ. Проте експерти наголошують на важливості дотримання режиму PrEP та додаткової уваги лікарів, оскільки для пацієнтів, які припинили прийом доконтактної профілактики, є ризик розвитку гострої печінкової недостатності.Як відомо, тенофовір блокує як ВІЛ, так і гепатит В, тому доконтактна профілактика на основі тенофовіру може вирішити відразу два завдання. Вчені вирішили перевірити ефективність PrEP серед людей, які живуть із хронічним гепатитом В. Вони проаналізували дослідження та публікації на цю тему за останні 20 років і прийшли до наступних висновків:

  • Доконтактна профілактика на основі тенофовірудизопроксилуфумарату (TDF) призводить до зниження захворюваності на ВІЛ серед людей з високим ризиком на 94%. Навіть з урахуванням «помірної прихильності».
  • Тенофовір/емтрицитабін (режим PrEP, який призначається найчастіше) ефективно блокує реплікацію ДНК вірусу гепатиту В, хоча ця комбінація не схвалена для лікування ВГВ.
  • Монотерапія тенофовіром знижує рівень ВГВ лише через 4 тижні лікування, максимальне зниження спостерігається через 18 місяців. У 93% учасників із неактивною фазою хронічного гепатиту В через 1 рік терапії кількість ДНК ВГВ не визначалася.

Попри очевидну користь препарату, експерти рекомендують звертати увагу на ризики. Згідно з дослідженням, різке припинення прийому PrEP було пов’язане з реактивацією ДНК вірусного гепатиту В та спалахами гепатиту. Крім того, початок доконтактної профілактики ВІЛ на основі тенофовіру серед пацієнтів з гепатитом В може призвести до необхідності «довічного лікування противірусною терапією». На думку авторів дослідження, саме ці побоювання, швидше за все, призвели до виключення людей з інфекцією ВГВ із більшості клінічних досліджень.

«Незважаючи на те, що більшість клінічних випробувань пероральної PrEP на основі тенофовіру виключали людей з гепатитом В, медики не повинні ухилятися від призначення доконтактної профілактики цим пацієнтам. Просто їм необхідний інтенсивніший лабораторний моніторинг. А також необхідно порівняти ризик ушкодження печінки після припинення PrEP із ризиком інфікування ВІЛ», — кажуть автори дослідження.

Також вчені з’ясували, що одним із найефективніших варіантів лікування ВІЛ у людей з вірусним гепатитом В є препарат Біктарві (біктегравір+ТАF+емтріцитабін).

Джерело: https://www.healio.com/news/infectious-disease/20220829/tenofovirbased-prep-could-markedly-decrease-hiv-hbv-coinfectionПідготував: Admin
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).