Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Прихильність Антиретровірусної Терапії

У статті описано зв’язки між прийомом антиретровірусної терапії (АРВ-терапії) і прихильністю, огляд важливості хорошої прихильності до АРВ-терапії, огляд причин, що призводять до низької прихильності, поради для підтримки прихильності.

Що означає прихильність АРВ-терапії

Прихильність означає дозоване приймання ліків і дотримання плану лікування в точній відповідності з приписами.

Прихильність означає вживання ліків у правильних дозах, у певний час і певним способом (наприклад, з тією чи іншою їжею або рідиною, до або після їди). Правильне зберігання ліків, щоб зберегти їхню ефективність і безпеку.

Щоб прийом АРВ-препаратів був ефективним, необхідно ретельно дотримуватися режиму їх прийому. Якщо людина, яка живе з ВІЛ, пропустить прийом навіть кількох доз препаратів, це може призвести до “зриву” лікування, появи опортуністичних інфекцій або розвитку стійкості до препаратів.

Прихильності дотримуватися особливо складно, якщо людина відособлена, забудькувата, перебуває в стані депресії або хвилюється з приводу дієвості лікування.

Прихильності легше досягти спільними зусиллями людини, яка живе з ВІЛ, її лікарів, близького оточення, інших людей, прихильних до лікування. Дуже важливими є підтримка сім’ї та друзів, проведення регулярних перевірок, надання невідкладної допомоги в разі виникнення побічних ефектів, спілкування з іншими людьми, які приймають АРВ-препарати.

Зв’язок між АРВ-терапією та прихильністю

АРВ-препарати зазвичай виробляють у таблетках, капсулах, а іноді у вигляді рідини. Усі вони приймаються через рот.

Одні АРВ-препарати потрібно приймати натщесерце, а інші після їди.

АРВ-препарати необхідно приймати в певний час доби, оскільки потрібно підтримувати однакову концентрацію препарату в організмі протягом усього дня.

АРВ-препарати не виліковують від ВІЛ-інфекції. Вони дають змогу уникнути СНІДу. Тому терапія має тривати щодня протягом усього життя – це і називається прихильністю до терапії.

Прихильність до терапії вимагає великої віддачі. Людина, яка живе з ВІЛ, і її лікар повинні працювати разом, щоб вибрати той препарат, який підходить краще за інших. Необхідно упевнитися, що стан людини перебуває під постійним контролем – перевіряти ефективність лікування, спостерігати і надавати допомогу при виникненні побічних ефектів.

Чому так важливо, щоб людина, яка живе з ВІЛ, була прихильною до АРВ-терапії

Правильне застосування АРВ-терапії значно покращує самопочуття і якість життя, а також дає можливість його повноцінно прожити.

Якщо прихильність дотримується, висока ймовірність того, що кількість ВІЛ в організмі людини буде дуже швидко знижуватися вже протягом кількох тижнів або місяців застосування АРТ. Це дасть змогу імунній системі почати процес відновлення і поліпшення здоров’я.

Дуже високий рівень прихильності необхідний для ефективної дії АРВ-терапії. Пропуск прийому навіть кількох доз препаратів може призвести до “зриву” лікування, прояву опортуністичних інфекцій або розвитку стійкості до препаратів.

Що відбувається, якщо прихильність людини до АРВ-терапії не достатня

Про відсутність прихильності до АРВ-терапії можна говорити, якщо людина час від часу не вживає одну або дві дози препаратів, повністю припиняє лікування, вживає менші дози препаратів, ніж ті, що прописані фахівцем. Це може відбуватися, якщо людина стурбована появою побічних ефектів, можливістю припинення постачання ліків.

Недостатня прихильність до АРВ-терапії призводить до того, що кількість ВІЛ у людини залишається на високому рівні, а імунні показники – на досить низькому. Таким чином, людина, яка не дотримується прихильності, піддає себе підвищеному ризику серйозних захворювань. Він або вона проводить більше часу в лікарнях і ставить себе перед загрозою СНІДу та ранньої смерті.

Недостатня прихильність може призвести до розвитку стійкості вірусу до АРВ-препаратів. Це означає, що терапія втрачає свою ефективність, і з’являється ризик захворіти. ВІЛ, стійкий до препаратів, може передаватися іншим людям у разі недотримання профілактичних заходів (наприклад, якщо ВІЛ-позитивна людина не захищається під час сексу навіть із ВІЛ-позитивним партнером).

Зрив лікування або ситуація, коли вірус розвинув стійкість до препаратів, – це передумова для зміни набору препаратів (на так звані препарати другої лінії) для комбінованої терапії або препаратів антиретровірусної терапії сильної дії. Режим лікування цими препаратами складніший, тому дотримуватися прихильності до них складніше.

Чому деякі люди не прихильні до АРВ-терапії

Більшість людей – особливо тих, хто живе з хронічними захворюваннями – іноді пропускають кілька прийомів прописаних препаратів.

Ось кілька з найчастіших причин, через які людина з ВІЛ пропускає прийом чергової дози АРВ-препаратів:

 • забудькуватість,
 • зайнятість,
 • перебування поза домом,
 • депресивний стан.

Існує багато причин, через які в людини можуть виникнути труднощі з лікуванням АРВ-препаратами і, як результат, відсутність прихильності до терапії або прийняття рішення припинити її зовсім. Наприклад, занепокоєння побічними ефектами, ставлення до режиму лікування як до дуже складного, з великою кількістю пігулок, які необхідно вживати багато разів на день та в різний час, труднощі з суміщенням прийому різних ліків, наявність сімейних і робочих проблем, втома від тривалого курсу лікування, сильні упередження проти лікування.

Якщо людина хоче призупинити лікування, то вона має обговорити це питання з лікарем, перш ніж ухвалити остаточне рішення.

Що допомагає людині залишатися прихильною до АРВ-терапії

Є кілька способів допомогти розвивати і підтримувати прихильність:

 • Залучити людину, якій належить пройти курс лікування, до процесу ухвалення рішення про своє лікування;
 • Підтримувати хороші взаємовідносини між людиною, яка перебуває на лікуванні, і тим, хто надає лікування;
 • Дізнатися про переконання людини щодо ВІЛ і АРВ-терапії, обговорити їх і надати правильну інформацію. Це передбачає особливу увагу до конкретних проблем, таких як недовіра до ліків або переконання в руйнівному впливі АРВ-препаратів на організм;
 • Забезпечити пацієнта чіткою і точною інформацією про ВІЛ і АРВ-терапію, що відповідає його особливим потребам. Ось деякі з них: які результати можна очікувати від терапії, а які не можна, як впоратися з побічними ефектами, як забезпечити прихильність і профілактику розвитку стійкості вірусу до АРВ-препаратів, що відбувається, якщо виникла потреба у зміні курсу лікування;
 • Забезпечити пацієнту доступну психологічну підтримку та консультування працівників охорони здоров’я та інших людей, залучених до надання послуг, пов’язаних з АРТ (наприклад, соціальних працівників);
 • Проводити регулярний моніторинг лікування – мотивувати до своєчасного відвідування лікаря, відкрито обговорювати з пацієнтом питання прихильності, дотримання режиму лікування;
 • Оцінити і докласти зусиль для роботи з такими проблемами, як стрес, депресія, вживання наркотиків і алкоголю, проблеми з харчуванням і житлом, турбота про дітей, розкриття таємниці ВІЛ-статусу, стигматизація і дискримінація;
 • Залучити широке коло осіб, таких як сім’я, друзі, інші люди, які живуть із ВІЛ, і лідери спільноти, до надання підтримки людям у їхній прихильності до терапії;
 • Забезпечити можливість поділитися досвідом з тими, хто приймає АРВ-препарати успішно. Цього можна досягти за допомогою застосування принципу консультування “рівний-рівному” або груп взаємодопомоги;
 • Зробити режим лікування якомога простішим. Наприклад, за можливості, знизити кількість пігулок і пов’язати прийом ліків зі щоденною роботою, режимом дня;
 • Проінформувати людину про методи, які допоможуть пам’ятати про прописані дози приймання ліків. Це можуть бути: ведення щоденників, графіків, встановлення нагадувань або спеціальних коробочок-дозаторів для таблеток.

Що можна зробити, щоб допомогти людині, для якої прихильність АРВ-терапії виявилася дуже складною

 • Не засуджувати і приймати той факт, що практично кожна людина час від часу пропускає прийом препаратів.
 • Оцінити мотивацію і спонукати людину до лікування.
 • Перевірити прихильність людини, ставлячи відкриті, конкретні запитання.
 • Уточнити і перевірити, чи засвоїла людина інструкцію щодо режиму прийому ліків.
 • Звернути увагу на те, з чим пов’язує людина відсутність прихильності. Наприклад, з конкретними соціальними обставинами, способом життя, поведінкою або іншими причинами.
 • Допомогти людині поліпшити стан здоров’я – це найефективніший спосіб підтримати прихильність.
Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).