Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Діагностика туберкульозу

Діагностика

Основні методи діагностики туберкульозу

Перш за все проводиться збір анамнезу і скарг пацієнта та загальний огляд: огляд шкіри, лімфатичних вузлів, прослуховування легень. Виконується рентгенографія органів грудної клітини, бронхоскопія, біопсія частини ураженої тканини. Також може бути проведений аналіз харкотиння хворого з метою виявлення мікобактерій туберкульозу, проба Манту, а також полімеразна ланцюгова реакція.
Існують два основні методи мікробіологічної діагностики туберкульозу: Мікроскопія мазка мокротиння; Бактеріологічне дослідження мокротиння.

мікробіологічна діагностика

молекулярно-генетичні методи діагностики

рентгенологічна діагностика

туберкулінодіагностика

Чому при кашлю більше 3-х тижнів потрібно здати аналіз

Кашель тривалістю більше 3-х тижнів може бути ознакою туберкульозу

Дозволяє виявити найбільш небезпечні форми туберкульозу. Чим більше мікобактерій у мокротинні, тим більш заразним є хворий, і тим більшу небезпеку становить для оточуючих

Мікроскопія мазка мокротиння є безпечним для пацієнта, простим і доступним методом виявлення туберкульозу

Які аналізи здають на виявлення мікробактерії туберкульозу

Виявити туберкульоз можна кількома шляхами. Основним завданням діагностики в дитячому віці є визначення самого факту інфікування, адже в цей період вірогідність, що бактерія, що потрапила в організм, відразу викличе патологічний процес, значно вище, ніж у дорослих. З цієї причини провідною методикою первинного скринінгу залишається туберкулінова проба. Оцінити ознаки ураження легень – найбільш типове клінічне свідчення початку захворювання – дозволяє флюорографія. 

 

У разі сумнівів для уточнюючої діагностики лікар призначить рентген – розгорнуту візуалізацію легеневої тканини. Лабораторні аналізи крові і сечі допомагають «спіймати» збудника туберкульозу або зафіксувати сліди його присутності в організмі. Їх призначають для остаточного встановлення діагнозу, а також з метою уточнення ступеня тяжкості захворювання і чутливості мікобактерії до антибіотиків.

 

Значення мікробіологічного методу дослідження

Туберкулінова проба-тест

Туберкулін – це суміш білків, виділених із загиблих збудників туберкульозу. 

 

Введення невеликої кількості такого препарату під шкіру викликає реакцію імунітету у всіх людей, проте в залежності від стану їх здоров’я вона проявиться по-різному. Так, у пацієнтів, в організмі яких відсутня мікобактерія туберкульозу, через дві доби після проби залишиться лише незначний слід від уколу (або його не буде зовсім). Якщо ж розмір червоною відмітини в місці введення туберкуліну більше сантиметра або в цій галузі на шкірі з’явився гнійник – висока ймовірність, що людина заражена. 

 

Нагадаємо, реакція Манту – метод первинної діагностики, він не може з 100% -ною вірогідністю відповісти на питання, чи хвора людина на туберкульоз, але дозволяє виділити групу ризику, яка має пройти додаткові обстеження.