Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Лікування туберкульозу

На головну / Про туберкульоз / Лікування туберкульозу

Лікування туберкульозу

Не займайтесь самолікуванням, при появі хоча б декількох симптомів - зверніться до сімейного лікаря.
Дуже важливо на шляху до лікування приймати ліки належним чином відповідно до інструкцій наданих лікуючим лікарем. Для того щоб вбити всі мікобактерії, потрібно багато часу. Тому, лікування зазвичай триває мінімум шість місяців, інколи й довше. Лікуючий лікар є відповідальним за планування лікування, вибір протитуберкульозних препаратів, доз і тривалості лікування.

Що потрібно знати про лікування туберкульозу:

Оскільки туберкульоз - інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів.

туберкульоз виліковується, за умови суворого дотримання режиму лікування

лікування туберкульозу тривале

лікування туберкульозу проводиться під контролем медперсоналу

протитуберкульозні препарати можуть викликати ускладнення, але ризик для здоров’я людини в сотні разів нижчий, ніж відмова від лікування

Препарати для лікування туберкульозу

Препарати для лікування туберкульозу Лікування туберкульозу проводиться за спеціально розробленими схемами, спеціалізованими протитуберкульозними препаратами. Лікування зазвичай переноситься пацієнтами добре. Основні протитуберкульозні препарати - це препарати першого ряду.

Ізоніазид

Білі таблетки, приймання яких добре переноситься хворими. Іноді на початку курсу лікування з’являється висипка на шкірі, нудота. Для запобігання цьому паралельно з протитуберкульозними препаратами призначають вітаміни групи В.

Рифампіцин

Червоні капсули. На початку лікування можуть викликати нудоту, головний біль. Можливо, забарвлення сечі, мокротиння, слизу в червоний колір. Це звичайне явище й не вимагає коректування в лікуванні пацієнта.

Піразинамід

Таблетки. Під час приймання можуть фіксуватися періодичні болі в суглобах.

Етамбутол

Таблетки. При лікуванні препарат як побічний ефект може знижувати гостроту зору.

Цілі лікування туберкульозу

Що таке безпосередній контроль за лікуванням?

Контроль за лікуванням означає, що медичний працівник щоразу спостерігає за тим, як хворий приймає ліки. Неможливо вгадати, хто із хворих лікуватиметься акуратно, а хто перерве лікування. Багато хворих, що розпочали лікування, надалі, у міру поліпшення самопочуття, припиняють приймання ліків, що призводить до виникнення туберкульозу, стійкого до протитуберкульозних препаратів. Тому для запобігання таким ситуаціям, до обов’язків медиків входить контроль за лікуванням. Медичний персонал повинен так організувати контрольоване лікування, щоб не обмежувати права пацієнтів, а навпаки, хворий повинен почувати увагу й турботу про себе. Шлях до успіху лежить через переконання, а не примус.

Чому не можна переривати лікування?

Постійний прийом протитуберкульозних препаратів – ключовий елемент успіху лікування. Практика показує, що більшість невдач лікування пов’язана не з неправильним вибором препарату і його дози, а з тим, що значна кількість пацієнтів просто перериває лікування. Це у свою чергу призводить до вироблення мікобактеріями стійкості до протитуберкульозних препаратів, що робить лікування тривалішим, дорожчим і менш успішним.

За Вашим одужанням під час лікування будуть уважно стежити в амбулаторному відділенні лікарні з інтервалами 1-2 місяці. При огляді Вам зроблять рентген грудної клітки, візьмуть аналізи крові і зразки слизу / мокротиння під час кашлю.

Як відбувається процес лікування?

Основна фаза

лікування проходить в умовах стаціонару й триває 2 -3 місяці. Під час цієї фази має місце:

Фаза підтримування

може проводитися амбулаторно й триває від 3 до 4 місяців. У цій фазі зменшується кількість прийнятих препаратів, у порівнянні з основною фазою лікування.