Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Проблема ВІЛ/СНІДу в Україні і законодавство України, що регулює якість і доступність лікувальних засобів, виробів медичного призначення і відповідний захист прав споживачів

Законодавство України передбачає досить детальне регулювання процесу забезпечення якості і безпеки лікувальних засобів і виробів медичного призначення. Насамперед, ці питання регулюються Основами законодавства України про охорону здоров’я і Законом України “Про лікувальні засоби “, а також ряд прийнятих на забезпечення їхнього виконання нормативно-правових актів органів виконавчої влади. 

Згідно ст. 49 Конституції України, медична допомога в державних і комунальних установах охорони здоров’я повинна надаватися безкоштовно.

 

Відповідно до ч.3 статті 12 Закону України “Про запобігання захворювання СНІД і соціальному захистові населення”, надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД громадянам України, іноземцям і особам без громадянства здійснюється на загальних підставах у порядку, встановленому законодавством і відповідними міжнародними договорами України.

 

Згідно ч. 2 ст.17 зазначеного закону ВІЛ+ і хворі на СНІД громадяни України, крім всього, мають право на безоплатне забезпечення ліками, необхідними для лікування будь-якого наявного в них захворювання, і засобами особистої профілактики.

 

Крім цього, законодавство України передбачає і цілий ряд інших додаткових заходів і механізмів, спрямованих на забезпечення доступності лікувальних засобів і виробів медичного призначення, у тому числі таких, котрі безпосередньо зв’язані з профілактикою і лікуванням ВІЛ/СНІДу.

 

По-перше, зареєстровані в Україні відповідні антиретровірусні препарати, а також цілий ряд імуномодуляторів, антибактеріальних препаратів включені в:

  1. Національний перелік основних (життєво необхідних) лікарських засобів і виробів медичного призначення (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 16.11.01 № 1482);
  2. а також, у Перелік лікарських засобів вітчизняного й іноземного виробництва, що можуть закуповувати установи охорони здоров’я, цілком або частково фінансовані з державного і місцевого бюджетів (затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.04.03 № 169).

Крім того, у даному наказі відповідним структурам доручено забезпечити контроль, за використанням бюджетних засобів установами охорони здоров’я на закупівлю необхідних лікувальних засобів відповідно затвердженого їм Переліку.

 

По-друге, не менш важливим є те, що в ст. 5 Закону України “Про податок на додану вартість” передбачене звільнення від оподатковування цим податком операцій із продажу лікувальних засобів і виробів медичного призначення, зареєстрованих в Україні, а також операцій по наданню послуг охороні здоров’я. Послуги, зв’язані з профілактикою і лікуванням ВІЛ/СНІДу, інших хвороб, що передаються статевим шляхом, не складають виключення від вище зазначених правил.

 

По-третє, не менш важливо, що Законом України “Про митний тариф України” для гнітючої більшості лікувальних засобів (у тому числі і для ВІЛ/СНІДу) установлені нульові або досить низькі пільгові і повні ставки ввізного мита . Це стосується:

  • тест-систем для діагностики ВІЛ;
  • дозованих і розфасованих для роздрібної торгівлі лікувальних засобів антиретровірусної терапії;
  • презервативів;
  • одноразових шприців і ін.

До цього варто додати, що ч. 1 ст. 6 Закону України “Про гуманітарну допомогу” гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), що надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподатковування.

 

Це особливо важливо, зважаючи на те, що деякі лікувальні засоби (зокрема , антиретровірусні препарати) в Україні практично не виробляються або в наслідок дефіциту бюджетних засобів за рахунок державних асигнувань не закуповуються.

 

Так що в цілому, у контексті ВІЛ/СНІДу той блок національного законодавства, що регулює якість і доступність лікувальних засобів, виробів медичного призначення і відповідний захист прав споживачів, – відповідає сучасним міжнародним стандартам і не вимагає яких-небудь принципових змін.

 

У даному випадку ключем до рішення проблеми забезпечення доступності відповідних ліків і виробів медичного призначення для всіх тих, хто їх вимагає, є не зміна законодавства, а забезпечення адекватного фінансування потреб системи охорони здоров’я в цілому і програм у сфері боротьби з ВІЛ/СНІД зокрема.

Джерело: В.М. Рудий. Законодавство України в сфері боротьби з ВІЛ/СНІД. Підготував: консультант Віта
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).