Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Профілактика ВІЛ

На головну / Про ВІЛ / Профілактика ВІЛ

Профілактика ВІЛ

Перед початком статевих відносин наполягайте на необхідності пройти тестування на наявність ЗПСШ та ВІЛ зі своїм статевим партнером. Це допоможе мінімізувати ризик передачі партнеру ВІЛ та/або ЗПСШ та вчасно отримати належне лікування якщо результат тестування виявиться позитивним.

Один з семи ВІЛ-інфікованих в Україні не знає про свій ВІЛ-статус. Саме через незнання свого статусу люди, які живуть з ВІЛ інфікують інших, близьких їм людей.

Якщо ж результат тестування виявився негативним, це означає що він є негативним станом на сьогодні. Це не означає, що таким результат буде завжди. Саме тому варто дотримуватись простих правил описаних нижче з метою мінімізації ризику інфікування.

Правило 1

 

Пройдіть тестування на ВІЛ та захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ)

 

Пройдіть тест на інші захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ):
Наявність захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), таких як хламідіоз, герпес, гонорея або сифіліс, збільшує ризик зараження ВІЛ. У випадку багатьох ЗПСШ немає очевидних симптомів.

На даний час доступні три різних типи скринінгу:

 • звичайний тест Папаніколау (Pap) і рідинна цитологія (LBC);
 • візуальна перевірка з використанням оцтової кислоти;
 • тестування на типи ВПЛ високого ризику.
 

Правило 2

 

Практикуйте безпечний та менш ризикований статевий акт

 

— Використовуйте презерватив щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця.

— Намагайтесь обмежити кількість статевих партнерів до одного, постійного партнера, а в подружньому житті дотримуватись принципу взаємної моногамії. Адже чим більше у вас статевих партнерів, тим вищою є вірогідність того, що хтось із партнерів може мати ВІЛ та/або ЗПСШ.

— Уникайте випадкових статевих зв’язків зі статевими партнерами ВІЛ статус яких вам не відомий.

— Не займайтесь статевим актом в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння, адже при таких умовах ви втрачаєте контроль над ситуацією.

Правило 3

 

Слідкуйте за тим, щоб медичні маніпуляції з використанням ін’єкційного інструментарію (зокрема шприци та трубчасті голки) здійснювались стерильним набором медичного інструментарію для одноразового використання.

 

Для споживачів ін’єкційних наркотиків не рекомендовано застосовувати вже використані, брудні шприци та голки при введенні наркотиків. Також рекомендовано відмовитись від спільного з іншими використання інструментарію для вживання наркотиків і розчинів наркотичних речовин. В Україні функціонують стаціонарні та мобільні пункти обміну використаних голок та шприців на стерильні на базі наркологічних диспансерів, громадських організацій чи аптек.

Загалом, для споживачів ін’єкційних наркотиків в подальшому рекомендовано замінити ін’єкційні форми наркотичних речовин на таблетовані.

 

Правило 4

 

Медикаментозна профілактика

У випадку високого ризику інфікування, за потребою, лікар може назначити медикаментозну профілактику, зокрема: 1) Доконтактну профілактику (ДКП/PrEP) або 2) Постконтактну профілактику (ПКП) залежно від ситуації.

Правило 5

Вагітні жінки можуть запобігти передачі ВІЛ дитині, якщо вони якомога раніше пройдуть тест на ВІЛ

 

Обстеження вагітних на ВІЛ проводиться в першому, другому та третьому триместрах вагітності. Перше обстеження на ВІЛ доцільно проводити якнайшвидше при взятті на облік вагітної.

При отриманні позитивного результату тестування на ВІЛ жінка отримує належне лікування та медичний догляд, який мінімізує ризик передачі ВІЛ від матері до дитини. Таку передачу інфекції можна майже повністю запобігти за умови, що і мати і дитина отримують АРВ-препарати на якомога більш ранніх етапах вагітності.

Організація медичної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, роділлям, породіллям та народженим ними дітям регулюється Уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної та третинної медичної допомоги «ПРОФІЛАКТИКА ПЕРЕДАЧІ ВІЛ ВІД МАТЕРІ ДО ДИТИНИ».

1. Використовуйте презерватив щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця.
2. Якщо ви споживач ін’єкційних наркотиків в жодному разі не діліться ін’єкційним інструментарієм з іншими.
3. Щодня, згідно з призначенням лікаря приймайте антиретровірусну терапію. Така стратегія відома як лікування як профілактика. Антиретровірусна терапія не здатна повністю вилікувати ВІЛ – інфекцію, проте вона може допомогти зменшити кількість ВІЛ в організмі (так зване вірусне навантаження). Однією з основних цілей АРТ є пригнічення розмноження вірусу та зниження рівня вірусного навантаження людини до невизначеного. Невизначуване вірусне навантаження означає, що рівень ВІЛ в крові є занадто низьким, щоб бути виявленим за допомогою сучасних тестів на вірусне навантаження і занадто низьким для передачі ВІЛ партнеру.

Використання презервативів мінімізує ризик інфікування захворюваннями, які передаються статевим шляхом та ВІЛ.

При використанні презервативів дотримуйтесь наступних правил:

 

1. Не купуйте презервативи, у яких закінчився термін придатності.

 

Термін придатності презервативів залежить від якості виробу та виробників. Зазвичай термін придатності презервативів становить від 3-5 років. Інформація про термін придатності презервативів зазначена на упаковці. Фольгу та картонну упаковку нумерують: на них позначають термін придатності щойно вони випускаються із заводу.

Пам’ятайте, що навіть при правильному зберіганні в упаковці пересихає змазка. На презервативах, термін придатності яких вийшов можуть з’являтися невидимі оку тріщинки, що робить презерватив ненадійним захистом.

Щоб презерватив не порвався під час статевого акту, його рекомендовано купувати не пізніше ніж за 6 місяців до закінчення терміну придатності.

 

2. Не піддавайте презервативи перегріванню, не зберігайте їх у кишенях штанів або під подушкою.

 

Зберігати презервативи потрібно при температурі від 0 ° С до + 25 ° С і відносній вологості не вище 80% в сухому, захищеному від прямих сонячних променів місці.

 

3. Перед використанням презервативу, перевірте його на цілісність упаковки.

 

На обгортці презервативу не повинно бути потертостей і тим паче дірок. Щоб перевірити, чи не пошкоджена упаковка (а з нею і сам презерватив), затискаєте частину упаковки і перевіряєте її на наявність повітря. Якщо повітряна подушка є, тоді все гаразд, якщо ні – не користуйтесь таким презервативом.

 

4. Обирайте якісні презервативи

 

Якість презервативів і основні вимоги до них визначаються стандартами. Існує безліч стандартів, в кожній країні вони маркуються по різному, а саме: міжнародні (ISO – Міжнародна організація по стандартизації, WHO – Всесвітня організація охорони здоров’я), європейський EN, національні – ДСТУ (Україна). В Україні чинний державний стандарт – ДСТУ EN ISO 4074:2015 Презервативи ґумові. Вимоги та методи випробування. Якщо таке маркування зазначене на упаковці -це означає, що виріб відповідає стандартам.

 

Перед випуском на ринок кожен презерватив перевіряється за допомогою:

 

 • електроніки на порушення цілісності та на відповідність стандартам.
  тесту на максимальне розтягування.
 • продування повітрям для перевірки на міцність і еластичність.
 • «водяного» тесту, який перевіряє на протікання: презервативи наповнюють водою, залишають наповненими протягом однієї хвилини і перекочують по спеціальному папері, на якому помітне навіть найменше протікання.

 

Виробники, що заслуговують на довіру, наносять номер партії і термін придатності як на індивідуальне упакування (плівку або фольгу), так і на кінцеве товарне упакування за допомогою промислових принтерів безпосередньо в момент упакування продукту. Ніяких наклейок, ручних штампів, нанесеного заздалегідь маркування (при виробництві пакувального матеріалу) не припускається. Відсутність такого маркування можна вважати свідченням низького технічного рівня виробника, і через це низької якості презерватива.

 

5. Оберіть правильний розмір презерватива.

 

Розмір презерватива зазначено в міліметрах (мм) довжини та ширини. На кожній упаковці презервативів вказано всі дані про цей продукт, зокрема й розмір. Уважно дивіться на упаковку і ви обов’язково знайдете зазначений розмір.

 

Для того, щоб виміряти ширину статевого члена необхідно виміряти обхват ерегованого статевого члена в найширшому місці. Отриману цифру потрібно розділити на 2. Число, яке вийде після всіх цих маніпуляцій, і є вашим розміром.

 

Для того, щоб виміряти довжину статевого члена необхідно виміряти довжину від основи ерегованого статевого члена і до самого кінчика голівки. Отримане число в міліметрах і є довжиною.

 

При виборі розміру презерватива слід керуватися шириною виробу.

 

6. Не розкривайте презервативи гострими предметами.

 

Навіть мінімальне механічне пошкодження може різко знизити ефективність презервативу.

 

7. Надягайте презерватив тільки на цілком ерегований (збуджений) статевий член.

 

8. Надягайте презерватив до того, як статевий член доторкнеться до піхви, прямої кишки або рота.

 

9. Не забувайте стиснути сім`язбірник для витіснення повітря.

 

Повітря, що залишилося усередині, може стати причиною розриву презерватива в момент полового акту.

 

10. Покладіть згорнутий презерватив на голівку статевого члену і розгорніть презерватив по всій його довжині.

 

11. Не користуйтеся двома надягнутими презервативами одночасно.

 

Використання двох презервативів одночасно призводить до їх розриву внаслідок сильного тертя.

 

12. Для змазки використовуйте лише спеціальні гелі.

 

13. Після статевого акту відразу витягніть статевий член з вагіни, поки він ще в стані ерекції, притримуючи презерватив у основи.

 

14. Після витягнення статевого члену, презерватив знімається, зав’язується вузлом і викидається в сміття.

 

Якісні презервативи краще купувати в будь-якій аптеці. Рекомендовано обирати презервативи будь якої відомої фірми, але обов’язково з сертифікатом якості, зазначеним на упаковці – це гарантує, що даний виріб вироблений із високоякісного латексу та був перевірений за допомогою електроніки.

Порядок проведення постконтактної профілактики регулюється чинним «Порядком проведення екстреної постконтактної профілактики ВІЛ-інфекції у працівників при виконанні професійних обов’язків» затвердженого Наказом № 955 Міністерства охорони здоров’я України від 05.11.2013.

 

Постконтактна профілактика (ПКП) — це екстрений медичний захід, спрямований на попередження розвитку ВІЛ-інфекції після випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ, шляхом проведення короткого щоденного курсу (28 днів) прийому антиретровірусної терапії.

 

Рішення про проведення ПКП після виникнення випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ, пов’язаного з виконанням професійних обов’язків, приймається лікарем, якого призначено наказом керівника відповідного закладу охорони здоров’я.

 

Постконтактна профілактика застосовується лише в екстрених випадках та не призначена для регулярного використання.

 

Показання для призначення ПКП:

 

 1. Звернення за допомогою протягом 72 годин (3 дні) після потенційно небезпечного контакту.
 2. Якщо мав місце контакт з кров’ю та потенційно небезпечними біологічними рідинами (сперма, вагінальні виділення, грудне молоко, спинномозкова, синовіальна, плевральна, перитонеальна, перикардіальна або амніотична рідини) шляхом:
 • проникнення крізь шкіру щойно використаної порожнистої голки або іншого гострого предмета із забрудненням кров’ю;
 • глибокого уколу (чи проколу), або потрапляння біологічних рідин людини на слизову оболонку, або тривалого (більше 15 хвилин) контакту їх з пошкодженою шкірою.

 

ПКП включає в себе наступний порядок:

 

 1. надання першої допомоги;
 2. консультування й оцінку ризику інфікування ВІЛ;
 3. тестування на ВІЛ;
 4. призначення та проведення короткого курсу (28 днів) медикаментозної постконтактної профілактики АРВ-препаратами;
 5. клінічне спостереження за особою, яка мала випадок контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ.

 

Усі випадки повинні пройти оцінювання з клінічної точки зору, а працівники системи охорони здоров’я повинні прийняти рішення щодо того, чи такий контакт становить значний ризик.

 

У випадках, які не передбачають використання ПКП, людина, що мала контакт з інфекцією, повинна отримати консультування щодо обмеження ризиків контакту з ВІЛ-інфекцією у майбутньому. Хоча тестування на ВІЛ інфекцію не є обов’язковим, воно може бути проведено за бажанням людини, що мала контакт з інфекцією.

 

ПКП можна отримати у закладами охорони здоров’я, що включені до перелік закладів охорони здоров’я, які проводять антиретровірусну терапію у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, та визначаються наказами Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP (eng))– це застосування АРВ-препаратів до контакту з ВІЛ-інфікованими людьми з метою попередження передачі ВІЛ.

Після того, як ви почнете прийом PrEP, вам потрібно буде приймати його щодня. Пам’ятайте, не зважаючи на щоденний прийом PrEP варто обов’язково використовувати презервативи щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця. Поєднання використання презервативів з PrEP дозволить знизити ризик інфікування ВІЛ ще більше, а також захистить вас від інших інфекцій, які передаються статевим шляхом.

ВООЗ рекомендує PrEP в якості одного з варіантів профілактики для людей, що піддаються значному ризику ВІЛ-інфікування, в якості складової частини комбінованих підходів до профілактики.

ВООЗ також розповсюдила дані рекомендації на ВІЛ-негативних жінок в період вагітності або годування груддю.

PrEP приймають особи, які не мають ВІЛ, але піддаються високому ризику інфікування, зокрема наступні категорії:

 • особи, що перебувають у дискордантних гетеро- чи гомосексуальних парах (де один партнер інфікований а інший – ні);
 • особам, що надають сексуальні послуги за винагороду;
 • чоловікам, що практикують секс із чоловіками.
 

Показання для прийому ДКП/PrEP: 

 
 • Негативний ВІЛ-статус;
 • Високий ризик інфікування ВІЛ.

 

Показання для припинення PrEP:

 

 • небажання застосовувати PrEP щодня;
 • ВІЛ-позитивний статус (переведення на безоплатну АРВ-терапію);
 • зміна моделі сексуальної поведінки;
 • протипоказання до складових препарату.

 

PrEP можна отримати у Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, залучених до програми доконтактної профілактики.

Порядок надання послуг з профілактики регулюється Наказом МОЗ України від 12.07.2019 № 1606 «Про затвердження Порядку надання послуг з профілактики ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ».

 

Цей Порядок визначає завдання, конкретизує зміст і встановлює вимоги щодо організації та забезпечення надання послуг з профілактики ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ (далі – профілактика ВІЛ) – чоловіків, які мають сексуальні стосунки з чоловіками (далі – ЧСЧ), осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду (далі – СП), людей, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним шляхом (далі – ЛВНІ).

 

Надання цільових інформаційних, освітніх та комунікаційних послуг

Надання цільових інформаційних, освітніх та комунікаційних послуг здійснюється з метою забезпечення отримувачів послуг необхідною інформацією, забезпеченacня доступу до знань, пов’язаних з ефективною профілактикою серед груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та зменшенням шкоди шляхом консультування та розповсюдження інформаційно-освітніх матеріалів.

Розповсюдження презервативів та лубрикантів

Розповсюдження презервативів та лубрикантів здійснюється з метою формування в отримувача послуг безпечної сексуальної поведінки та стримування поширення ВІЛ статевим шляхом, в тому числі за принципом «рівний – рівному».

Обмін та
видачу шприців

Обмін та/або видача шприців здійснюються з метою надання можливості реалізації отримувачами послуг безпечних ін’єкційних практик та стримування поширення ВІЛ парентеральним шляхом, в тому числі за принципом «рівний – рівному».

Послуги тестування на ВІЛ (далі – ПТВ)

Послуга з тестування на ВІЛ-інфекції надається відповідно до вимог галузевих стандартів медичної допомоги. З метою виявлення факторів ризикованої поведінки, мотивування до проходження тестування на наявність антитіл до ВІЛ, сприяння взяттю під медичний нагляд та формування прихильності до медичних послуг.

Скринінг на туберкульоз (далі – ТБ)

Cкринінг на туберкульоз надається шляхом опитування з метою мотивування до своєчасної діагностики ТБ, попередження інфікування найближчого оточення, сприяння диспансеризації та формування прихильності до послуг лікування туберкульозу.

Перед початком статевих відносин наполягайте на необхідності пройти тестування на наявність ЗПСШ та ВІЛ зі своїм статевим партнером. Це допоможе мінімізувати ризик передачі партнеру ВІЛ та/або ЗПСШ та вчасно отримати належне лікування якщо результат тестування виявиться позитивним.

 

Один з семи ВІЛ-інфікованих в Україні не знає про свій ВІЛ-статус. Саме через незнання свого статусу люди, які живуть з ВІЛ інфікують інших, близьких їм людей.

Якщо ж результат тестування виявився негативним, це означає що він є негативним станом на сьогодні. Це не означає, що таким результат буде завжди. Саме тому варто дотримуватись простих правил описаних нижче з метою мінімізації ризику інфікування.

 

Правило 1

Пройдіть тестування на ВІЛ та захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ)

— Використовуйте презерватив щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця.
— Намагайтесь обмежити кількість статевих партнерів до одного, постійного партнера, а в подружньому житті дотримуватись принципу взаємної моногамії. Адже чим більше у вас статевих партнерів, тим вищою є вірогідність того, що хтось із партнерів може мати ВІЛ та/або ЗПСШ.
— Уникайте випадкових статевих зв’язків зі статевими партнерами ВІЛ статус яких вам не відомий.
— Не займайтесь статевим актом в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння, адже при таких умовах ви втрачаєте контроль над ситуацією.

 
 

 

 

Правило 2

Практикуйте безпечний та менш ризикований статевий акт

 

— Використовуйте презерватив щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця.
— Намагайтесь обмежити кількість статевих партнерів до одного, постійного партнера, а в подружньому житті дотримуватись принципу взаємної моногамії. Адже чим більше у вас статевих партнерів, тим вищою є вірогідність того, що хтось із партнерів може мати ВІЛ та/або ЗПСШ.
— Уникайте випадкових статевих зв’язків зі статевими партнерами ВІЛ статус яких вам не відомий.
— Не займайтесь статевим актом в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння, адже при таких умовах ви втрачаєте контроль над ситуацією.

 
 

 

 

Правило 3

Слідкуйте за тим, щоб медичні маніпуляції з використанням ін’єкційного інструментарію (зокрема шприци та трубчасті голки) здійснювались стерильним набором медичного інструментарію для одноразового використання.

 

Для споживачів ін’єкційних наркотиків не рекомендовано застосовувати вже використані, брудні шприци та голки при введенні наркотиків. Також рекомендовано відмовитись від спільного з іншими використання інструментарію для вживання наркотиків і розчинів наркотичних речовин. В Україні функціонують стаціонарні та мобільні пункти обміну використаних голок та шприців на стерильні на базі наркологічних диспансерів, громадських організацій чи аптек.

Загалом, для споживачів ін’єкційних наркотиків в подальшому рекомендовано замінити ін’єкційні форми наркотичних речовин на таблетовані.

 
 

Правило 4

Медикаментозна профілактика

 

У випадку високого ризику інфікування, за потребою, лікар може назначити медикаментозну профілактику, зокрема: 1) Доконтактну профілактику (ДКП/PrEP) або 2) Постконтактну профілактику (ПКП) залежно від ситуації.

 
 

 

 

Правило 5

Вагітні жінки можуть запобігти передачі ВІЛ дитині, якщо вони якомога раніше пройдуть тест на ВІЛ

 

Обстеження вагітних на ВІЛ проводиться в першому, другому та третьому триместрах вагітності. Перше обстеження на ВІЛ доцільно проводити якнайшвидше при взятті на облік вагітної.

При отриманні позитивного результату тестування на ВІЛ жінка отримує належне лікування та медичний догляд, який мінімізує ризик передачі ВІЛ від матері до дитини. Таку передачу інфекції можна майже повністю запобігти за умови, що і мати і дитина отримують АРВ-препарати на якомога більш ранніх етапах вагітності.

Організація медичної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, роділлям, породіллям та народженим ними дітям регулюється Уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної та третинної медичної допомоги «ПРОФІЛАКТИКА ПЕРЕДАЧІ ВІЛ ВІД МАТЕРІ ДО ДИТИНИ».

1. Використовуйте презерватив щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця.
2. Якщо ви споживач ін’єкційних наркотиків в жодному разі не діліться ін’єкційним інструментарієм з іншими.
3. Щодня, згідно з призначенням лікаря приймайте антиретровірусну терапію. Така стратегія відома як лікування як профілактика. Антиретровірусна терапія не здатна повністю вилікувати ВІЛ – інфекцію, проте вона може допомогти зменшити кількість ВІЛ в організмі (так зване вірусне навантаження). Однією з основних цілей АРТ є пригнічення розмноження вірусу та зниження рівня вірусного навантаження людини до невизначеного. Невизначуване вірусне навантаження означає, що рівень ВІЛ в крові є занадто низьким, щоб бути виявленим за допомогою сучасних тестів на вірусне навантаження і занадто низьким для передачі ВІЛ партнеру.

Використання презервативів мінімізує ризик інфікування захворюваннями, які передаються статевим шляхом та ВІЛ.     

При використанні презервативів дотримуйтесь наступних правил:

 

 1. Не купуйте презервативи, у яких закінчився термін придатності.

 

Термін придатності презервативів залежить від якості виробу та виробників. Зазвичай термін придатності презервативів становить від 3-5 років. Інформація про термін придатності презервативів зазначена на упаковці. Фольгу та картонну упаковку нумерують: на них позначають термін придатності щойно вони випускаються із заводу.

 

Пам’ятайте, що навіть при правильному зберіганні в упаковці пересихає змазка. На презервативах, термін придатності яких вийшов можуть з’являтися невидимі оку тріщинки, що робить презерватив ненадійним захистом.

 

Щоб презерватив не порвався під час статевого акту, його рекомендовано купувати не пізніше ніж за 6 місяців до закінчення терміну придатності.

 

2. Не піддавайте презервативи перегріванню, не зберігайте їх у кишенях штанів або під подушкою.

 

Зберігати презервативи потрібно при температурі від 0 ° С до + 25 ° С і відносній вологості не вище 80% в сухому, захищеному від прямих сонячних променів місці.

 

3. Перед використанням презервативу, перевірте його на цілісність упаковки.

 

На обгортці презервативу не повинно бути потертостей і тим паче дірок. Щоб перевірити, чи не пошкоджена упаковка (а з нею і сам презерватив), затискаєте частину упаковки і перевіряєте її на наявність повітря. Якщо повітряна подушка є, тоді все гаразд, якщо ні – не користуйтесь таким презервативом.

 

4. Обирайте якісні презервативи

 

Якість презервативів і основні вимоги до них визначаються стандартами. Існує безліч стандартів, в кожній країні вони маркуються по різному, а саме: міжнародні (ISO – Міжнародна організація по стандартизації, WHO – Всесвітня організація охорони здоров’я), європейський EN, національні – ДСТУ (Україна). В Україні чинний державний стандарт – ДСТУ EN ISO 4074:2015 Презервативи ґумові. Вимоги та методи випробування. Якщо таке маркування зазначене на упаковці -це означає, що виріб відповідає стандартам.

 

Перед випуском на ринок кожен презерватив перевіряється за допомогою:
— електроніки на порушення цілісності та на відповідність стандартам.
— тесту на максимальне розтягування.
— продування повітрям для перевірки на міцність і еластичність.
— «водяного» тесту, який перевіряє на протікання: презервативи наповнюють водою, залишають наповненими протягом однієї хвилини і перекочують по спеціальному папері, на якому помітне навіть найменше протікання.

 

Виробники, що заслуговують на довіру, наносять номер партії і термін придатності як на індивідуальне упакування (плівку або фольгу), так і на кінцеве товарне упакування за допомогою промислових принтерів безпосередньо в момент упакування продукту. Ніяких наклейок, ручних штампів, нанесеного заздалегідь маркування (при виробництві пакувального матеріалу) не припускається. Відсутність такого маркування можна вважати свідченням низького технічного рівня виробника, і через це низької якості презервативу.

 

5. Оберіть правильний розмір презервативу.

 

Розмір презервативу зазначено в міліметрах (мм) довжини та ширини. На кожній упаковці презервативів вказано всі дані про цей продукт, зокрема й розмір. Уважно дивіться на упаковку і ви обов’язково знайдете зазначений розмір.

 

Для того щоб виміряти ширину статевого члену необхідно виміряти обхват ерегованого статевого члена в найширшому місці. Отриману цифру потрібно розділити на 2. Число, яке вийде після всіх цих маніпуляцій, і є вашим розміром.

 

Для того щоб виміряти довжину статевого члену необхідно виміряти довжину від основи ерегованого статевого члена і до самого кінчика голівки. Отримане число в міліметрах і є довжиною.

При виборі розміру презерватива слід керуватися шириною виробу.

 

6. Не розкривайте презервативи гострими предметами.

 

Навіть мінімальне механічне пошкодження може різко знизити ефективність презервативу.

 

7. Надягайте презерватив тільки на цілком ерегований (збуджений) статевий член.

 

8. Надягайте презерватив до того, як статевий член доторкнеться до піхви, прямої кишки або рота.

 

9. Не забувайте стиснути сім`язбірник для витіснення повітря.

 

Повітря, що залишилося усередині, може стати причиною розриву презерватива в момент полового акту.

 

10. Покладіть згорнутий презерватив на голівку статевого члену і розгорніть презерватив по всій його довжині.

 

11. Не користуйтеся двома надягнутими презервативами одночасно.

Використання двох презервативів одночасно призводить до їх розриву внаслідок сильного тертя.

 

12. Для змазки використовуйте лише спеціальні гелі.

 

13. Після статевого акту відразу витягніть статевий член з вагіни, поки він ще в стані ерекції, притримуючи презерватив у основи.

 

14. Після витягнення статевого члену, презерватив знімається, зав’язується вузлом і викидається в сміття.

 

Якісні презервативи краще купувати в будь-якій аптеці. Рекомендовано обирати презервативи будь якої відомої фірми, але обов’язково з сертифікатом якості, зазначеним на упаковці – це гарантує, що даний виріб вироблений із високоякісного латексу та був перевірений за допомогою електроніки.

Порядок проведення постконтактної профілактики регулюється чинним «Порядком проведення екстреної постконтактної профілактики ВІЛ-інфекції у працівників при виконанні професійних обов’язків» затвердженого Наказом № 955 Міністерства охорони здоров’я України від 05.11.2013.

 

 

Постконтактна профілактика (ПКП)– це екстрений медичний захід, спрямований на попередження розвитку ВІЛ-інфекції після випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ, шляхом проведення короткого щоденного курсу (28 днів) прийому антиретровірусної терапії.

 

Рішення про проведення ПКП після виникнення випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ, пов’язаного з виконанням професійних обов’язків, приймається лікарем, якого призначено наказом керівника відповідного закладу охорони здоров’я.

 

Постконтактна профілактика застосовується лише в екстрених випадках та не призначена для регулярного використання.

 

Показання для призначення ПКП:

 

 1. Звернення за допомогою протягом 72 годин (3 дні) після потенційно небезпечного контакту.
 2. Якщо мав місце контакт з кров’ю та потенційно небезпечними біологічними рідинами (сперма, вагінальні виділення, грудне молоко, спинномозкова, синовіальна, плевральна, перитонеальна, перикардіальна або амніотична рідини) шляхом:
 • проникнення крізь шкіру щойно використаної порожнистої голки або іншого гострого предмета із забрудненням кров’ю;
 • глибокого уколу (чи проколу), або потрапляння біологічних рідин людини на слизову оболонку, або тривалого (більше 15 хвилин) контакту їх з пошкодженою шкірою.

 

 

ПКП включає в себе наступний порядок:

 

1) надання першої допомоги;

2) консультування й оцінку ризику інфікування ВІЛ;

3) тестування на ВІЛ;

4) призначення та проведення короткого курсу (28 днів) медикаментозної постконтактної профілактики АРВ-препаратами;

5) клінічне спостереження за особою, яка мала випадок контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ.

 

Усі випадки повинні пройти оцінювання з клінічної точки зору, а працівники системи охорони здоров’я повинні прийняти рішення щодо того, чи такий контакт становить значний ризик.

 

У випадках, які не передбачають використання ПКП, людина, що мала контакт з інфекцією, повинна отримати консультування щодо обмеження ризиків контакту з ВІЛ-інфекцією у майбутньому. Хоча тестування на ВІЛ інфекцію не є обов’язковим, воно може бути проведено за бажанням людини, що мала контакт з інфекцією.

 

ПКП можна отримати у закладами охорони здоров’я, що включені до перелік закладів охорони здоров’я, які проводять антиретровірусну терапію у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, та визначаються наказами Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP (eng))– це застосування АРВ-препаратів до контакту з ВІЛ-інфікованими людьми з метою попередження передачі ВІЛ.

 

Після того, як ви почнете прийом PrEP, вам потрібно буде приймати його щодня. Пам’ятайте, не зважаючи на щоденний прийом PrEP варто обов’язково використовувати презервативи щоразу, коли вступаєте в сексуальний контакт, від початку і до кінця. Поєднання використання презервативів з PrEP дозволить знизити ризик інфікування ВІЛ ще більше, а також захистить вас від інших інфекцій, які передаються статевим шляхом.

 

 

ВООЗ рекомендує PrEP в якості одного з варіантів профілактики для людей, що піддаються значному ризику ВІЛ-інфікування, в якості складової частини комбінованих підходів до профілактики.

 

 

ВООЗ також розповсюдила дані рекомендації на ВІЛ-негативних жінок в період вагітності або годування груддю.

 

 

PrEP приймають особи, які не мають ВІЛ, але піддаються високому ризику інфікування, зокрема наступні категорії:

 • особи, що перебувають у дискордантних гетеро- чи гомосексуальних парах (де один партнер інфікований а інший – ні);
 • особам, що надають сексуальні послуги за винагороду;
 • чоловікам, що практикують секс із чоловіками.
 
Показання для прийому ДКП/PrEP: 
 • Негативний ВІЛ-статус;
 • Високий ризик інфікування ВІЛ.

 

Показання для припинення PrEP:

 • небажання застосовувати PrEP щодня;
 • ВІЛ-позитивний статус (переведення на безоплатну АРВ-терапію);
 • зміна моделі сексуальної поведінки;
 • протипоказання до складових препарату.

 

PrEP можна отримати у Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, залучених до програми доконтактної профілактики.

Порядок надання послуг з профілактики регулюється Наказом МОЗ України від 12.07.2019 № 1606 «Про затвердження Порядку надання послуг з профілактики ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ».

Цей Порядок визначає завдання, конкретизує зміст і встановлює вимоги щодо організації та забезпечення надання послуг з профілактики ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ (далі – профілактика ВІЛ) – чоловіків, які мають сексуальні стосунки з чоловіками (далі – ЧСЧ), осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду (далі – СП), людей, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним шляхом (далі – ЛВНІ).

Надання цільових інформаційних, освітніх та комунікаційних послуг

Надання цільових інформаційних, освітніх та комунікаційних послуг здійснюється з метою забезпечення отримувачів послуг необхідною інформацією, забезпеченacня доступу до знань, пов’язаних з ефективною профілактикою серед груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та зменшенням шкоди шляхом консультування та розповсюдження інформаційно-освітніх матеріалів.

Розповсюдження презервативів та лубрикантів

Розповсюдження презервативів та лубрикантів здійснюється з метою формування в отримувача послуг безпечної сексуальної поведінки та стримування поширення ВІЛ статевим шляхом, в тому числі за принципом «рівний – рівному».

Обмін та видачу шприців

Обмін та/або видача шприців здійснюються з метою надання можливості реалізації отримувачами послуг безпечних ін’єкційних практик та стримування поширення ВІЛ парентеральним шляхом, в тому числі за принципом «рівний – рівному».

Послуги тестування на ВІЛ (далі – ПТВ)

Послуга з тестування на ВІЛ-інфекції надається відповідно до вимог галузевих стандартів медичної допомоги. З метою виявлення факторів ризикованої поведінки, мотивування до проходження тестування на наявність антитіл до ВІЛ, сприяння взяттю під медичний нагляд та формування прихильності до медичних послуг.

Скринінг на туберкульоз (далі – ТБ)

Cкринінг на туберкульоз надається шляхом опитування з метою мотивування до своєчасної діагностики ТБ, попередження інфікування найближчого оточення, сприяння диспансеризації та формування прихильності до послуг лікування туберкульозу.