Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Програми протидії ВІЛ/СНІД потребують мільярдів фінансування, щоб уникнути «глибоких проблем»

Близько 1,5 мільйона людей інфікувалися ВІЛ у 2021 році — на мільйон більше, ніж прогнозувалося. Експерти кажуть, що програми боротьби ВІЛ/СНІД «постраждали» через COVID-19, і ми повинні повернутися на правильний шлях.

Експерти кажуть, що програми охорони здоров’я потребують фінансування в розмірі 18 мільярдів доларів, щоб повернути цільові показники з ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та малярії після пандемії COVID-19. Пандемія коронавірусу багато змінила за дуже короткий проміжок часу, включно з нашими глобальними стратегіями щодо уповільнення поширення ВІЛ/СНІД та допомоги у лікуванні людей, які живуть з ВІЛ. І у нас так добре виходило. «У Західній і Центральній Африці та в Карибському басейні ми побачили значне зниження нових випадків інфікування ВІЛ», — написала в електронному листі DW Вінні Б’яніма, виконавчий директор ЮНЕЙДС у Женеві.

«У всьому світі у країнах з низьким і середнім рівнем доходу 26 мільйонів людей проходять лікування від ВІЛ, що є досягненням, яке здавалося неймовірним лише кілька років тому», — написав Б’яніма.

Рівень ВІЛ-інфекції зростає

Наприкінці липня ЮНЕЙДС опублікувала звіт, у якому показано, що кількість нових випадків інфікування ВІЛ значно зростає: у 2021 році було зареєстровано на 1 мільйон випадків більше, ніж передбачалося. У звіті наголошується на зростанні ВІЛ-інфекції у Східній Європі, Центральній Азії, на Близькому Сході, у Північній Африці та Латинській Америці.

У 2021 році було зареєстровано 650 000 смертей, пов’язаних зі СНІДом — це більше ніж одна смерть щохвилини.

Пандемія COVID-19 сприяла підвищенню рівня захворюваності на ВІЛ

ЮНЕЙДС каже, що рівень інфікування почав зростати після того, як глобальні ресурси були переключені з боротьби з ВІЛ/СНІД на боротьбу з пандемією коронавірусу.

«У багатьох країнах заходи проти ВІЛ/СНІД були перенаправлені на боротьбу з COVID-19. Це означало більш успішну відповідь на COVID, але не було ресурсів, щоб зосередитися на обох проблемах одночасно. Результатом стало те, що протидія ВІЛ/СНІД постраждала», сказав Метью Каванаг, заступник виконавчого директора ЮНЕЙДС. Персонал і ресурси були перенаправлені з протидії ВІЛ/СНІД на боротьбу з COVID-19.

Проте гендерна, економічна та расова нерівність продовжують відігравати свою роль у рівні інфікування ВІЛ. Наприклад, нові інфекції непропорційно вражають молодих жінок і дівчат-підлітків, переважно в африканських країнах, де молоді жінки втричі частіше заражаються ВІЛ, ніж молоді чоловіки.

У багатших країнах рівень захворюваності на ВІЛ вище серед кольорових людей, ніж білих. Це справедливо для США та Великобританії, в тому числі для корінних громад Австралії, Канади та США. Доповідь ЮНЕЙДС також показала, що чоловіки, які мають секс з чоловіками, мають у 28 разів більший ризик інфікування ВІЛ порівняно з чоловіками того ж віку та статі, які не мають сексу з чоловіками.

Деякі програми профілактики ВІЛ все ж мали успіх

Незважаючи на невдачі під час пандемії, повідомила Б’яніма, є приклади стійкості та успіху програм з ВІЛ. Наприклад, у Кот-д’Івуарі, Малаві та Кенії було успішно запроваджено антиретровірусне лікування, що сприяло зниженню нових випадків інфікування ВІЛ серед дорослих. «Південній Африці та Нігерії вдалося досягти значного скорочення нових ВІЛ-інфекцій, незважаючи на серйозні перебої через COVID-19», — повідомила Б’яніма. І, з іншого боку, програми протидії ВІЛ/СНІД допомогли боротися з COVID-19 — «з відстеженням контактів, лабораторіями та освітою у сфері охорони здоров’я», — сказала вона. «Інвестиції в боротьбу з пандемією СНІДу виявилися дуже ефективними в підготовці до нової пандемії».

Новий препарат для профілактики ВІЛ готовий до випуску

Каванаг повідомив про новий препарат під назвою ін’єкційний каботегравір тривалої дії (CAB-LA). Для профілактики ВІЛ-інфекції препарат можна вводити кожні 2-3 місяці.

Він працює шляхом блокування генома ВІЛ, що означає, що вірус не може інтегруватися в ДНК людини, і це зупиняє його реплікацію. Таким чином, він не може поширюватися і закріплюватися в організмі. Експерти сподіваються, що CAB-LA спиратиметься на успіх PrEP/доконтактної профілактики ВІЛ.

Нещодавнє дослідження, проведене в Кенії, показало, що PrEP зменшив захворюваність на ВІЛ на 74%. Але таблетки діють тільки на чоловіків.  Дослідження показують, що, порівняно з PrEP таблетованою версією, CAB-LA може краще зменшувати передачу ВІЛ і що він ефективний як у чоловіків так і у жінок.

ВООЗ радить країнам прийняти CAB-LA у свої стратегії запобігання поширенню ВІЛ, але зазначає, що зараз це занадто дорого для більшості людей. «Якщо препарат стане доступним для країн із низьким і середнім рівнем доходу, ми зможемо розгорнути його по всьому світу, щоб охопити тих, кому це найбільше потрібно. Це може бути руйнівником нерівності”, – сказав Каванаг.

Експерти також з новим оптимізмом спостерігають за розробкою вакцини проти ВІЛ після того, як у березні 2022 року почалися випробування трьох нових мРНК-вакцин проти ВІЛ.

Збирання політичної волі

Б’яніма та Каванаг кажуть, що програми протидії ВІЛ/СНІД потребують відновлення підтримки з боку політики. «Нам потрібна політична воля, щоб зібрати кошти для впровадження технологій і стратегій профілактики ВІЛ», — сказав Каванаг.

Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією просить у світових лідерів 18 мільярдів доларів (17,6 мільярдів євро) на вирішення цих проблем зі здоров’ям. Було б великим успіхом, якби світові лідери пообіцяли гроші в найближчі місяці, коли світова економіка перебуває в такому стані, як зараз.

«Якщо вони це зроблять, ми зможемо повернути відповідь на поширення ВІЛ, але якщо вони цього не зроблять, ми опинимося в глибокій біді. Ми зіткнемося з новою пандемією», — сказав Каванаг. «Я не можу пригадати час, коли це було важливіше».

Джерело: https://www.dw.com/en/hiv-aids-need-billions-in-funding-to-avoid-deep-trouble/a-62693267Підготував: Admin
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).