Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Ранні симптоми туберкульозу можуть бути схожі на звичайне нездужання

Хочеться почати з того, що кращою профілактикою туберкульозу є здоровий спосіб життя, відсутність шкідливих звичок, заняття спортом, вживання великої кількості свіжих овочів і фруктів.

Ця хвороба підступна тим, що ранні симптоми туберкульозу не виражені і можуть бути схожі на звичайне нездужання. Прояви туберкульозу різноманітні і неспецифічні. Це може бути і слабкість, і підвищена стомлюваність, і зниження маси тіла, пітливість в нічні години, підвищення температури тіла без видимої причини, болі в грудній клітці, кашель протягом двох або більше тижнів – все це симптоми туберкульозу, рання діагностика якого є запорукою успішного одужання.

Перші симптоми туберкульозу

При перших симптомах захворювання необхідно відразу звернутися до лікаря за правильним постановленням діагнозу, а не в аптеку за пігулками. Інакше лікування буде тривалим, побічні ефекти важкими, до того ж небезпечними для оточуючих людей – величезний ризик інфікування.

Якщо ви кашляєте протягом двох і більше тижнів, зверніться за допомогою до свого сімейного або дільничного лікаря, який направить Вас на флюорографічне обстеження. При виявленні патології призначать рентгенологічне дообстеження і дослідження мокротиння на наявність збудника – мікобактерії туберкульозу. У разі негативного аналізу мокротиння та наявності змін на рентгенограмі, сімейний лікар призначить пробне лікування антибіотиками широкого спектру дії на два тижні і контрольне рентгенологічне дослідження.

Якщо після проведеного лікування на контрольній рентгенограмі будуть виявлені зміни, необхідно проконсультуватися у лікаря-фтизіатра. Якщо Вам поставили діагноз “туберкульоз”, обов’язковим є прийом 4-х або 5-ти компонентної протитуберкульозної терапії. Лікування має складатися з декількох протитуберкульозних препаратів, так як при однокомпонентній терапії виробляється стійкість до препарату і він стає неефективним, а прийом 4-х або 5-ти препаратів не дає можливості мікробактерії туберкульозу пристосуватися до них. Тільки тривалий, щоденний прийом полікомпонентної терапії перешкоджає розвитку стійкості до найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів і є запорукою ефективного лікування від туберкульозу.

Лікування туберкульозу

Під час лікування туберкульозу потрібно пам’ятати про те, що лікар – це помічник, і він бажає якнайшвидшого одужання. Тільки виконуючи всі його призначення можна перемогти хворобу. На сьогодні 95% хворих на туберкульоз легень повністю виліковуються.

Сучасне лікування туберкульозу легенів проводиться на тлі лікувального режиму, раціональної дієти, аеротерапії, лікувальної фізкультури та загартовування. При вираженій декомпенсації (погіршення стану, що викликане основним захворюванням), інтоксикації (отруєння організму отрутами і токсинами), високій температурі тіла призначається постільний режим.

В основі дієтотерапії при туберкульозі лежить збільшення кількості повноцінних білків тваринного походження, вершкового і рослинного масла, молока, вітамінів (свіжі овочі) та інших продуктів. Харчування хворого залежить від його індивідуальних особливостей. Дієта будується відповідно до інтенсивності процесу та ускладнень з боку інших органів і систем. Дитина, яка народилася у жінки, хворої на туберкульоз, повинна отримувати штучне вигодовування.

Фази лікування туберкульозу

Лікування туберкульозу складається з двох фаз: інтенсивної та підтримуючої. Під час інтенсивної фази відбувається швидке знищення основної кількості мікобактерій, в результаті чого хворі перестають бути заразними, а їх самопочуття поліпшується. Мінімальна тривалість інтенсивної фази – 2 місяці. Однак, в організмі хворого частина бактерій перебуває в “сплячому” стані. Щоб впливати на цю групу бактерій, необхідно продовжувати курс лікування – це вже підтримуюча фаза. Мінімальна тривалість підтримуючої фази – 4 місяці.

Дуже часто під час підтримуючої фази хворий починає себе добре почувати. У цей період на тлі відносно гарного самопочуття виникає бажання припинити прийом протитуберкульозних препаратів. Це є дуже великою небезпекою для подальшого одужання.

Висновки

При недотриманні термінів лікування і перериванні лікування, залишені бактерії можуть викликати новий епізод захворювання і набути стійкості до протитуберкульозних препаратів. Протягом всього періоду лікування пацієнт повинен отримувати добову дозу препаратів в один прийом згідно запропонованого режиму. Розбиття таблеток на дрібні дози призводить до зниження концентрації ліків в крові, що також може сприяти розвитку стійкості. Щоб назавжди позбутися діагнозу “туберкульоз”, потрібно виконувати всі розпорядження лікаря, не пропускати прийом препаратів, і найважливіше – самостійно не скасовувати або не призначати будь-які препарати.

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).