Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Ревакцинація від туберкульозу: потрібна чи ні?

Сьогодні ми будемо говорити про туберкульоз, а точніше, про необхідність вакцинації та ревакцинації у дітей. Як відомо, відповідно до нового календаря щеплень, який опубліковано МОЗ у липні 2018 року, передбачено припинення ревакцинації вакциною проти туберкульозу в сім років у відповідності з рекомендаціями ВООЗ, згідно схваленій Кабміном концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021 роки. Таке рішення викликало різні думки як серед медиків, так і серед батьків. Ми вирішили пролити світло на цю тему, запитавши експертної думки у Діни Віталіївни Пастушок, лікаря-фтизіатра, консультанта Загальнонаціональної Гарячої лінії з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД. 

Розкажіть, будь ласка, коротко про необхідність щеплень проти туберкульозу (дітям в перший день народження) і взагалі.

  • Перша зустріч дитини з туберкульозною інфекцією практично неминуча і чим молодша дитина, тим вона небезпечніша. Вакцинація БЦЖ – єдиний спосіб профілактики важких форм хвороби, які є смертельно небезпечними і вкрай важко піддаються лікуванню. До цих форм хвороби відносяться туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз. Зважаючи на те, що Україна перебуває в стані туберкульозної епідемії, це щеплення для наших малюків є надзвичайно важливим.

В новому календарі щеплень немає ревакцинації вакциною проти туберкульозу в сім років у відповідності з рекомендаціями ВООЗ. Як це може відобразитися на здоров’ї дітей і чи не збільшиться кількість дитячого туберкульозу?

  • Особливість вакцини в тому, що вона не захищає від інфікування, а захищає від важких форм інфекції, що більш актуально для дітей перших років життя. БЦЖ в більш старшому віці не має високої ефективності. До 7 років діти повністю соціалізовані та майже всі інфіковані МБТ. При повторному проведенні щеплення відбувається сенсибілізація організму до мікобактерії  та збільшується можливість розвитку післявакцинальних  ускладнень. Таким чином, збільшення кількості випадків захворювання дітей на туберкульоз – малоймовірне. Благополучна родина, збалансоване харчування, соціальна забезпеченість – головні методи неспецифічної профілактики туберкульозу  у дітей.

А як вакцинуються в Європі?

  • Більшість розвинених країн  Європи скасували загальну БЦЖ-вакцинацію (Франція, Австрія, Швейцарія, Норвегія, Чехія, Бельгія, Греція, Данія, Іспанія, Італія, Кіпр, Швеція і т.д.). У Німеччині з 1998 р відмовилися від обов’язкової вакцинації новонароджених, оскільки “відсутні надійні докази ефективності і висока ймовірність побічних ефектів”. У Фінляндії відмовилися від БЦЖ в 2006 році через спалахи ускладнень. США і Нідерланди ніколи не використовували  БЦЖ масово, тільки у вразливих групах.

Яка, на сьогодні, ситуація з епідемією туберкульозу в Україні?

  • За даними МОЗ за 2017 р спостерігається зниження захворюваності на туберкульоз на 5,5%. За 6 місяців 2018 року в Україні на активний туберкульоз захворіли 13 817 осіб. Рівень захворюваності на туберкульоз знизився на 11,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року і складає 32,6 на 100 тисяч населення.

Пам’ятайте, раннє виявлення і дотримання правильного лікування – запорука успішного подолання епідемії. Будьте здорові!

 

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).