Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Сексуальна дисфункція та профілактика ВІЛ

Порушення сексуальної функції у чоловіків, насамперед проблеми з ерекцією, є однією з поширених причин відмови від використання презерватива. Про підходи до цієї проблеми розповідається в цій статті.

Дослідження в одній американській клініці показало, що серед понад 100 пацієнтів 38% мали ті чи інші проблеми з ерекцією – еректильна дисфункція. Серед них у 90% чоловіків еректильна дисфункція асоціювалася з використанням презервативів, і серед цих чоловіків практично всі повідомляли про проникаючий секс без презерватива. Як це не парадоксально, але найчастіше проблеми з ерекцією зовсім не призводять до зниження ризику, але пов’язані з відмовою від використання презервативів. Таким чином сексуальна дисфункція у чоловіків, якщо вона залишається нелікованою і людина не отримує консультацій з цього питання, може призвести до підвищених ризиків передачі ВІЛ.

Страх презерватива

У разі проблем з ерекцією або сексуальним бажанням загалом перша рекомендація – медичне обстеження, адже причиною можуть бути різні захворювання і проблеми зі здоров’ям. Однак у деяких чоловіків проблеми виникають тільки під час спроби надіти презерватив. Якщо в інших ситуаціях проблем немає, то причина в психологічному сприйнятті презерватива.

Втрата ерекції під час надягання презерватива є набагато поширенішою проблемою, ніж заведено думати. Одне з пояснень полягає в тому, що людина “перемикається” з сильних емоцій і збудження, пов’язаних із сексом, на більш раціональні думки про безпеку і загрозу для здоров’я. Презервативи можуть спричиняти дискомфорт і в багатьох вони асоціюються з інфекціями та хворобами, подібне “нагадування” може призвести до фізіологічних проблем з ерекцією, оскільки згідно з відомою приказкою: “мозок – це головний статевий орган”.

Після того, як подібне відбувається вперше, багато чоловіків починають відчувати занепокоєння, що знову втратять ерекцію під час використання презерватива, і ця тривога справді призводить до проблем з ерекцією. Часто це призводить до стабільної і категоричної відмови від використання презервативів. Страх і сором перед втратою ерекції пересилює ризики, пов’язані з незахищеним сексом. Дехто навіть може помилково вважати свою проблему симптомом “імпотенції” і ретельно її приховує від партнерів, вигадуючи відмовки для відмови від запобігання.

До такої ситуації існує кілька різних підходів. Важливо пам’ятати, що секс із презервативом не є інстинктом – це навичка, яка приходить тільки з часом. У таких випадках зазвичай рекомендується мастурбація в презервативі. Чоловікові рекомендується на самоті й за відповідного настрою постаратися домогтися ерекції та надіти презерватив. Подібний процес поступового звикання до презерватива може зайняти деякий час, вимагати терпіння і навичок релаксації. При цьому рекомендується уявляти секс у презервативі зі своїм партнером. Поступово це дає змогу домогтися здатності зберігати ерекцію і еякулювати в презервативі.

Інший підхід – використання презерватива під час сексуальної прелюдії, замість того, щоб “відволікатися” на нього, перериваючи контакт. Рекомендується, щоб другий партнер одягав презерватив під час прелюдії, і після цього прелюдію краще якийсь час продовжувати, не переходячи до проникаючого сексу. Також можливо, щоб другий партнер надів презерватив ротом, під час оральних ласк. Якщо ерекція пропаде, потрібно викинути презерватив, постаратися розслабитися і продовжити ласки, можливо, потім спробувавши знову. Важливо пам’ятати, що крім самого проникнення існує багато способів висловити свою сексуальність. Що більше чоловік думає про те, щоб продемонструвати свої якості “мачо”, то більший ризик, що зайва тривожність призведе до втрати ерекції.

Альтернативи при проблемах з ерекцією

Якщо чоловік не може довго зберегти ерекцію через медичні проблеми або вік, використання презерватива є проблематичним. Хоча презерватив залишається основним засобом профілактики, в даному випадку, можливий пошук альтернатив. Наприклад, можлива відмова від вагінального й анального сексу та перехід на оральний секс, як більш безпечну практику. Існують також способи зниження ризику під час орального сексу, які дають змогу якщо не виключити, то зменшити ризик передавання різних інфекцій.

Якщо людина не використовує презервативи, то для зниження ризику також важливим є регулярне обстеження і лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, які також сприяють передачі ВІЛ.

Практично ідеальним розв’язанням проблем із презервативом у разі порушень ерекції є так званий “жіночий презерватив”, хоча він і досі мало доступний. Ці презервативи зроблені з поліуретану і встановлюються в піхву перед статевим актом. Також жіночий презерватив може використовуватися для анального сексу, для цього просто потрібно вийняти внутрішнє кільце, яке кріпиться на шийку матки під час вагінального сексу.

Важливо додати, що секс – це не просто проникнення. Людина може отримати сексуальне задоволення і без проникаючого сексу, уявлення про його необхідність є не більше ніж культурним стереотипом, засвоєним більшістю людей. І в будь-якому разі, навіть у разі проблем із використанням презервативів, можливі різні варіанти, здатні зменшити або виключити ризик.

Лікування сексуальної дисфункції

Незалежно від причини, сексуальна дисфункція є причиною зниження якості життя і проблеми з використанням презервативів – одні з багатьох, до яких вона може призвести. У подібній ситуації, найбільш логічний вихід – лікування, до якого існує кілька підходів.

Консультування є можливим підходом до лікування, насамперед, у випадках, коли причина сексуальних порушень – це депресія або тривожність.

Огляд прийнятих препаратів та їхніх відомих побічних ефектів. Багато препаратів, включно з ліками проти підвищеного тиску, високого рівня холестеролу, депресії, можуть призводити до сексуальних проблем. За наявності проблем із сексуальною функцією, причину яких важко визначити, потрібно насамперед перевірити побічні дії препаратів.

Віагра (Силденафіл) стала одним із найпопулярніших препаратів за всю історію. Цей препарат допомагає чоловікам, у яких є проблеми з досягненням ерекції. Однак Віагра має свої протипоказання і не сумісна з усіма препаратами. Є також побоювання щодо можливої несумісності Віагри з антиретровірусними препаратами, тому, використовуючи будь-який препарат для поліпшення ерекції, необхідно обов’язково радитися з лікарем щодо його сумісності з іншими препаратами.

Гормон тестостерон тісно пов’язаний із сексуальною дисфункцією. У ВІЛ-позитивних чоловіків рівень тестостерону в середньому нижчий, що призводить до більшої поширеності сексуальної дисфункції серед людей з ВІЛ. Існують різні види замісної терапії тестостероном при зниженому рівні цього гормону: у вигляді ін’єкцій, пластирів і гелів. Тим паче що знижений рівень тестостерону спричиняє інші наслідки, наприклад, втрату м’язової маси. Рівень тестостерону визначається під час спеціального аналізу крові, ВІЛ-позитивним людям такий аналіз рекомендується робити регулярно.

Вживання алкоголю та наркотиків відоме негативним впливом на сексуальну активність. Набагато більшою мірою проблеми з ерекцією пов’язані з курінням. Якщо людина регулярно вживає алкоголь, курить або вживає наркотики, лікування залежності або зниження вживання може бути найкращим підходом до сексуальної дисфункції.

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).