Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Симптоми ВІЛ-інфекції в порожнині рота

Для діагностики уражень слизової оболонки рота у ВІЛ-інфікованих хворих прийнята робоча класифікація, затверджена в Лондоні , у вересні 1992 року. Усі ураження розділені на 3 групи:

1-а група – ураження, чітко пов’язані з ВІЛ-інфекцією.

В цю групу включені наступні нозологічні форми:

 • кандидози (еритематозний, псевдомембранозний, гіперпластичний);
 • волосиста лейкоплакія;
 • маргінальний гінгівіт;
 • виразково-некротический гінгівіт;
 • деструктивний пародонтит;
 • саркома Капоші;
 • неходжкинська лімфома.

2-а група – ураження, менш чітко пов’язані з ВІЛ-інфекцією:

 • бактеріальні інфекції;
 • хвороби слинних залоз;
 • вірусні інфекції;
 • тромбоцитопенічна пурпура.

3-я група – ураження

Можуть бути при ВІЛ-інфекції, але не пов’язані з нею. Найбільший інтерес викликають і найбільше частіше зустрічаються ураження, що відносяться до 1-ої групи.

Кандидози

Еритематозний або атрофічний, характеризується гиперемованими ділянками слизової без нальоту з локалізацією частіше на твердому піднебінні , спинці язика і слизової щік  При локалізації на язиці відзначається атрофія сосочків.

Псевдомембранозний – наявність білувато-жовтуватих бляшок, що знімаються , або нальоту. Локалізація – будь-який відділ слизової оболонки

Гіперпластичний – наліт щільно з’єднаний з підлеглою тканиною. Зустрічаються форми, що поєднують атрофічний тип разом із псевдомембранозним.

Ангулярний хейліт – гиперемовані ураження, тріщини,  ерозії в ділянці кутів рота. Спостерігається на ранніх і прогресуючих стадіях хвороби, іноді сполучаеться з ксеростомією.

Волосиста лейкоплакія

Волосиста лейкоплакія (ВЛ) – зустрічається в 98% інфікованих ВІЛ-інфекцією. Причину зв’язують з вірусом Епштейна-Бара, але остаточно вона не з’ясована. По клінічних проявах ВЛ виглядає у вигляді виступаючих над поверхнею складок або виступів білого кольору , що за формою нагадують волосся. Улюблена локалізація – бічна і нижньо-бічна поверхня язика. Іноді прояви ВЛ можуть бути на губі або дні порожнини рота. Характерною рисою волосистої лейкоплакії є щільне прикріплення до основи і відсутність запальної реакції, що підтверджено гістологічними дослідженнями. У більшості випадків перебіг волосистої лейкоплакії безсимптомний, тому огляд порожнини рота повинен бути дуже ретельним .

Гінгівіт

Гінгівіт виникає в результаті загострення бактеріальної інфекції. Виділяють маргінальний гінгівіт або так звану крайову гінгівальну еритему, що виникає гостро, раптово. Ознаки захворювання можуть зникнути через 3-4 тижні, але потім загострення рецидивують.

Виразково-некротический гінгівіт

Виразково-некротический гінгівіт характеризується прогресуванням процесу з виразкою і некрозом десневих сосочків і маргінальних ясен. Можливі спонтанні кровотечі. Цей стан відзначається в пацієнтів з високої імунної супресією.

Пародонтит

Пародонтит характеризується швидко протікаючою деструкцією альвеолярної кістки і периодонтальної тканини , що супроводжується болісними відчуттями і спонтанними десневими кровотечами. Іноді виявляється наявність секвестру. Цей стан пов’язують із глибокою імунною супресією.

Вірусні папіломи й рецидивуючий герпетичний стоматит

Вірусна інфекція у ВІЛ-інфікованих хворих виявляється у вигляді вірусних папілом і рецидивуючого герпетического стоматиту. Клініка: з’являються круглі або овальні дрібні множинні різко-болісні ранки. Локалізація – губи, тверде або м’яке піднебіння , слизова щік. Ранки можуть зливатися й утворювати великі виразки, що кровоточать, вкриті жовтуватим псевдомембранозним нальотом. Часті рецидиви і великі зливні ураження з’являються на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції.

Саркома Капоші

Саркома Капоші. Усі випадки були описані з локалізацією на піднебінні. Клінічні прояви характеризуються наявністю плям різного кольору – червоні, синюшні, фіолетові – і різної інтенсивності. Пізніше плями сутеніють, збільшуються в розмірах, можуть виразкуватись. Ураження болять. При локалізації на яснах необхідно диференціювати з епулісом. Оральні прояви можуть бути першими ознаками Саркоми Капоші.

Неходжкинська лімфома

Неходжкинська лімфома – ураження, що відноситься до новоутворень, може бути у ВІЛ-інфікованих хворих. Локалізація – тверде піднебіння і слизова оболонка альвеолярного відростка.

Стоматологічна допомога хворим ВІЛ-інфекцією надається в повному обсязі з дотриманням усіх правил безпеки. Медичний персонал повинен бути обізнаний про етіологію, патогенез, лікування ВІЛ-інфекції, а також про оральні і системні прояви, закони, етичні норми, правові і психологічні проблеми.

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).